Před lety vyhodil disk s bitcoiny. Dnes leží na skládce a má hodnotu 2,5 miliardy korun | Reflex.cz
nahoru

Před lety vyhodil disk s bitcoiny. Dnes leží na skládce a má hodnotu 2,5 miliardy korun

Martin Mrázek24. prosince 2017 • 12:30
Už v době, kdy Howells disk s klíči vyhodil, měly jeho bitcoiny cenu několika milionů dolarů. On o tom ale nevěděl.
Už v době, kdy Howells disk s klíči vyhodil, měly jeho bitcoiny cenu několika milionů dolarů. On o tom ale nevěděl.
• foto: 
profimedia.cz

Společně se strmě rostoucí cenou bitcoinu vycházejí na povrch i smutné příběhy těch, kteří o digitální měnu omylem navždy přišli. Nejznámějším z nich je osobní tragédie Jamese Howellse. Britský technologický expert si v roce 2009 natěžil na obyčejném notebooku 7 500 bitcoinů. Dnes již jen těžko představitelné množství kryptoměny ale omylem vyhodil a to je nyní pohřbeno několik metrů pod povrchem skládky v anglickém Walesu.

Paradoxní je, že už v době, kdy Howells disk s klíči vyhodil, měly jeho bitcoiny cenu několika milionů dolarů. On o tom ale nevěděl. Starý notebook rozebral poté, co na něj vylil limonádu, a jeho části prodal na internetu. Jen disk si odložil do stolu. Na bitcoiny i jejich hodnotu zapomněl. Ve víru rodinných povinností a stěhování se pak domníval, že má již vše ze starého disku zálohované. A bitcoiny tak skončily v koši.

„Pak jsem začal slýchat historky o chlapovi z Norska, co nakoupil hodně levně a vydělal na tom velké peníze, tak jsem překontroloval cenu a došlo mi, co jsem udělal. Nemohl jsem s tím nic moc dělat. Manažer skládky mi tehdy vysvětlil, že i věci, co byly přivezeny před pár měsíci, jsou už metr a půl pod zemí,“ uvedl Howells na konci roku 2013 pro BBC.

Případ Horáček: O šanci na výhru se připravuje sám
Oliver Adámek 17. prosince 2017 • 10:00

Případ Horáček: O šanci na výhru se připravuje sám

Od té doby cena jeho bitcoinů ještě rapidně vzrostla. V době psaní tohoto článku (cena nejznámější kryptoměny se rychle mění) má jeho digitální poklad cenu 2,52 miliard korun. Howells proto zcela logicky změnil názor. A chce zdánlivě bláznivé hledání zrealizovat.

„Při kopání na moderní skládce čelíte množství ekologických problémů, jako je únik nebezpečných plynů nebo i možnost vzniku požáru. Je to zkrátka velký, nákladný a riskantní projekt,“ přiznal Howells v nedávném rozhovoru pro deník Independent. I při velké investici by se ale tento podnik mohl v případě úspěchu mnohonásobně vyplatit.

Je třeba dodat, že bitcoinový poklad mohl být daleko větší. Howellsova přítelkyně si ale tehdy stěžovala na to, že notebook je při dobývání kryptoměny příliš hlasitý a ruší ji. Brit tak proto nakonec těžení bitcoinů nechal. K tomu, zda je pár stále spolu, se Howells bohužel nikde nevyjádřil.

Té vadilo, jak je naplno pracující notebook hlasitý, a přemluvila přítele k tomu, aby toho nechal.

Američanka se kvůli hrabání listí stala hvězdou médií po celém světě
V USA jde do prodeje první víno, které místo alkoholu obsahuje THC
Martin Mrázek 22. prosince 2017 • 13:09

V USA jde do prodeje první víno, které místo alkoholu obsahuje THC
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější