nahoru

Konečně řešení pro náročné – unikátní bytový dům je šetrný k přírodě a dokonce recykluje vodu

Prezentace klienta 7. prosince 2017 • 00:00
• foto: 
Skanska a.s.

Bydlení ve městě a odpovědnost vůči životnímu prostředí už se nemusí vylučovat. Důkazem je nový dům Botanica K (1,2), který kromě vysokého standardu použitých stavebních materiálů nabízí také systém pro hospodaření s použitou vodou z koupelen. 

V pražských Jinonicích vyrostl unikát - šestipodlažní bytový dům Botanica K (1, 2) se sedmým ustoupeným podlažím, který je rozdělen na dvě samostatné nadzemní sekce propojené společným suterénem, v němž jsou umístěny sklepy, parkovací stání a technické zázemí domu. V obou sekcích domu je pouhých 64 bytů o velikosti 1+kk až 4+kk.

Už žádné plýtvání vodou

Společnost Skanska, která stojí za projektem Botanica, je známa pro svou orientaci na stavbu nízkoenergetických budov a tento dům není výjimkou. V praxi to znamená důkladně zateplený obvodový plášť budovy, kvalitní okna a solární termické kolektory pro předehřev teplé vody, umístěné na střeše.

Za unikátností Botanicy ale může především fakt, že součástí budovy je zcela unikátní systém pro hospodaření s takzvanou šedou vodou, v rámci kterého bude pro splachování toalet využita přečištěná voda z umyvadel, van a sprch. U domu bude navíc umístěna akumulační nádrž pro zachycování dešťových vod, jenž mohou být dále využity pro zalévání zeleně v okolí domu.

Ohleduplnost k přírodě certifikována

Společnosti Skanska záleží na kvalitě a ohleduplnosti k životnímu prostředí, a proto se jako první developer v Čechách rozhodl prověřit budovu Botanica K (1, 2) nezávislou třetí stranou. Původně britská, mezinárodně uznávaná certifikace BREEAM, probíhá v různých fázích životního cyklu projektu a provádí se na základě stanovených měřítek kvality. Hodnotí se způsob řízení stavby, úspory energie, hospodaření s vodou, požadavky na kvalitu vnitřního prostředí (zdraví a tepelné pohody), znečištění okolí vlivem provozu budovy, dopravy uživatelů do budovy, použití stavebních materiálů, nakládání s odpady a mnoho dalších kritérií. S tímto bytovým domem developer cílí na certifikát BREEAM s tříhvězdičkovým hodnocením Very Good.

V podzemním podlaží budovy bude kolárna a místnost se sprchou pro mytí kol, kočárků či zablácených tlapek domácích mazlíčků. Spolu s touto poslední etapou projektu bude dokončen i přilehlý park s odpočinkovými zónami a dětským hřištěm. Více na www.skanska.cz/reality