nahoru

Od pokusu o sebevraždu k životní lásce: V Británii proběhla první svatba muslimských gayů

Martin Mrázek12. července 2017 • 16:30
Od pokusu o sebevraždu k životní lásce: V Británii proběhla první svatba muslimských gayů
foto: Twitter

Jahed Choudhury (24) vyrostl v prostředí, kde byl kvůli své sexuální orientaci dlouhodobě šikanován. Jeho rodina považovala homosexualitu jen za nemoc, která se dá léčit, a dospívající muž jim dlouho naslouchal. Ve snaze vyhovět blízkým si našel přítelkyni, opustil přátele, bral léky, a dokonce vyrazil na náboženskou pouť po Saúdské Arábii a Bangladéši. Nic z toho jej ale heterosexuálem samozřejmě neučinilo a Jahed se nakonec v zoufalství pokusil vzít si život.

„Ve škole to věděli všichni, lidé na mě plivali, sypali na mě odpadky z košů, nadávali do prasat a muslimové na mě křičeli „harum“, což je v mém jazyce vážně ošklivá urážka,“ popsal nejtěžší období ve svém životě pro telegraph.co.uk Jahed. Byl mu zakázán vstup do mešity, kam chodil 15 let, a došlo dokonce i k fyzickým útokům.

Nedlouho poté, co si sáhl na naprosté dno, potkal Seana Rogana (19). „Brečel jsem venku na lavičce a Sean přišel a zeptal se mě, jestli jsem v pořádku. Dal mi naději v těch nejtěžších chvílích a pořád při mně stál. Požádal jsem ho o ruku loni v červnu.“

Hrdinové, pro které válka nekončí. Silná série ukazuje zmrzačené americké vojáky

Jahed i Sean měli na sobě během skromné svatby tradiční muslimské oblečení a předpokládá se, že jde o první sňatek gayů ve Velké Británii, z nichž se alespoň jeden hlásí k islámu. Část Jahedovy rodiny si stále myslí, že jde jen o fázi, ale čerstvý novomanžel věří, že tento sňatek pomůže najít cestu dalším mladým lidem, kteří prožívají totéž, co kdysi on.

„Chci všem lidem říct, že je to v pořádku. Ukážeme celému světu, že můžete být gay i muslim zároveň,“ uvedl Choudhury pro Daily Telegraph.

Běžný život v Severní Koreji? Podívejte se na 50 vzácných fotografií
25 reklam, které by už dnes byly zakázané kvůli sexismu, rasismu či propagaci kouření

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,410
21,770
28,620
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější