nahoru

Od pokusu o sebevraždu k životní lásce: V Británii proběhla první svatba muslimských gayů

Martin Mrázek12. července 2017 • 16:30
Od pokusu o sebevraždu k životní lásce: V Británii proběhla první svatba muslimských gayů
foto: Twitter

Jahed Choudhury (24) vyrostl v prostředí, kde byl kvůli své sexuální orientaci dlouhodobě šikanován. Jeho rodina považovala homosexualitu jen za nemoc, která se dá léčit, a dospívající muž jim dlouho naslouchal. Ve snaze vyhovět blízkým si našel přítelkyni, opustil přátele, bral léky, a dokonce vyrazil na náboženskou pouť po Saúdské Arábii a Bangladéši. Nic z toho jej ale heterosexuálem samozřejmě neučinilo a Jahed se nakonec v zoufalství pokusil vzít si život.

„Ve škole to věděli všichni, lidé na mě plivali, sypali na mě odpadky z košů, nadávali do prasat a muslimové na mě křičeli „harum“, což je v mém jazyce vážně ošklivá urážka,“ popsal nejtěžší období ve svém životě pro telegraph.co.uk Jahed. Byl mu zakázán vstup do mešity, kam chodil 15 let, a došlo dokonce i k fyzickým útokům.

Nedlouho poté, co si sáhl na naprosté dno, potkal Seana Rogana (19). „Brečel jsem venku na lavičce a Sean přišel a zeptal se mě, jestli jsem v pořádku. Dal mi naději v těch nejtěžších chvílích a pořád při mně stál. Požádal jsem ho o ruku loni v červnu.“

Jahed i Sean měli na sobě během skromné svatby tradiční muslimské oblečení a předpokládá se, že jde o první sňatek gayů ve Velké Británii, z nichž se alespoň jeden hlásí k islámu. Část Jahedovy rodiny si stále myslí, že jde jen o fázi, ale čerstvý novomanžel věří, že tento sňatek pomůže najít cestu dalším mladým lidem, kteří prožívají totéž, co kdysi on.

„Chci všem lidem říct, že je to v pořádku. Ukážeme celému světu, že můžete být gay i muslim zároveň,“ uvedl Choudhury pro Daily Telegraph.

Diskuse ke článku