nahoru

V hrobech z bavlny: Indičtí farmáři si ze zoufalství berou život

Martin Mrázek 20. března 2017 • 16:41
V hrobech z bavlny: Indičtí farmáři si ze zoufalství berou život
foto: Fernando Del Berro

Navzdory velké snaze o modernizaci země se zemědělstvím v Indii stále živí přes 850 milionů lidí. Jenže farmáři jsou vzhledem k nedostatku nových polí, erozi stávající půdy a stále se zmenšujícím zásobám vody ve vážné krizi. Když se k tomu pak přidá ještě tlak tradiční společnosti, která činí muže zodpovědné za uživení rodiny, zemědělci často nenacházejí žádné východisko.

"Vždy mě zajímalo, jak se dá žít bez peněz. To i vysvětluje můj zájem o zemědělství. Je to ta nejzákladnější komodita z toho pohledu, že produkty můžeme případně i sníst. Můžeme žít bez peněz, ale nemůžeme žít bez jídla," uvedl na svých webových stránkách fotograf Fernando Del Berro.

Tváří v tvář bezvýchodné situaci a často i vysokým dluhům zvolilo dobrovolnou smrt za posledních 20 let přes 300 tisíc farmářů. Kritici zmiňují, že situace by se dala jednoduše řešit vládní pomocí, ale většina dotací v současnosti míří k velkým zemědělským podnikům. Lokální farmy jsou tak ve velké nevýhodě.

Jedním ze zadlužených farmářů byl i Rahul Udebham. Ten dlužil 40 tisíc rupií (v přepočtu zhruba 15 400 korun) a platil 25% úroky. Navíc byl ještě zavázán k vydělání 30 tisíc rupií (11 500 korun), které měly být věnem pro jeho dceru. Rahul si byl vědom toho, že takovou částku nikdy dohromady nedá, a tak zvolil dobrovolnou smrt. Jeho pohřeb zachytil na silných snímcích výše zmíněný Del Berro.Klíčová slova: Indie, bavlna, farmáři, sebevražda, voda, krizeDiskuse ke článku