Muzeum špatného umění: Když je něco tak hrozné, že to nejde ignorovat | Reflex.cz
nahoru

Muzeum špatného umění: Když je něco tak hrozné, že to nejde ignorovat

Martin Mrázek5. března 2017 • 19:00
Muzeum špatného umění: Když je něco tak hrozné, že to nejde ignorovat
foto: museumofbadart.org

Když Jerry Reilly v roce 1994 náhodou našel v odpadkovém koši obraz, jen těžko mohl předvídat, kam až tento zdánlivě bezvýznamný objev povede. Vždyť dle jeho názoru byl tak ošklivý, že se ani nedal považovat za umění. A do koše ho tak hodlal opět vrátit. Lucy na rozkvetlé louce, jak "umělecké dílo" tehdy Američan pojmenoval, ale přece jen pro pobavení ukázal svým přátelům a ti ho přemlouvali ať jej rozhodně nevyhazuje. Naopak Reillymu poradili, ať nasbírá podobných kousků více a špatné obrazy začne vystavovat.

Společnými silami pak dali dohromady menší sbírku a uspořádali několik vernisáží. O ty byl tak velký zájem, že skupina přátel musela nakonec najít vhodné místo pro trvalou výstavu. A ideální prostor našli v somervillském kině v americkém Massachusetts. Konkrétně hned vedle tamějších pánských záchodků. Neustálé splachování a nezaměnitelný odér prý ještě umocňují už tak silný zážitek z výstavy.

Obraz Lucy na rozkvetlé louce, díky kterému muzeum vznikloObraz Lucy na rozkvetlé louce, díky kterému muzeum vzniklo

Časem se sbírka rozrostla až na dnešních 600 uměleckých předmětů, a tak byly otevřeny další dvě galerie. Jedna v Brookline a druhá v South Weymouth. Špatnému umění se v okolí Bostonu zkrátka mimořádně daří.

"Hledáme umělecké kousky, které jsou vytvořeny s evidentním uměleckým záměrem - a u kterých se evidentně něco v procesu pokazilo. Musí v nich být něco, co vás přinutí se zastavit a přemýšlet nad tím, proč v tom umělec vlastně vytrval a dovedl to až do konce," uvedl pro npr.org současný  ředitel Muzea špatného umění, Michael Frank.

Záhada malé Rosalie: Mumie holčičky i po 100 letech stále mrká
Martin Mrázek 4. března 2017 • 11:46

Záhada malé Rosalie: Mumie holčičky i po 100 letech stále mrká

Zároveň však upozorňuje, že cílem sbírky není zesměšnit autory. Právě naopak. "My ta umělecká díla oslavujeme a těší nás. Když pomineme název našeho muzea, tak o nich neříkáme nic špatného. Jen je prostě chceme sdílet s veřejností," tvrdí Frank.

Zda na unikátní umělecká díla budete mít stejný názor, můžete sami zjistit v galerii.

New York pod nadvládou cracku: Odvrácená tvář 80. let na silných fotografiích
15 vzácných snímků z dětství princezny Diany
Martin Mrázek 18. ledna 2017 • 15:06

15 vzácných snímků z dětství princezny Diany
Klíčová slova: muzeum, umění, galerie, výstava, fotogalerieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,830
29,630
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější