Rafinovaná cesta za svobodou. Černošský otrok se ukryl v krabici a nechal se odeslat poštou | Reflex.cz
nahoru

Rafinovaná cesta za svobodou. Černošský otrok se ukryl v krabici a nechal se odeslat poštou

Martin Bartkovský28. února 2017 • 14:30
Vzkříšení Henryho Box Browna na ilustraci William Stilla z roku 1872
Vzkříšení Henryho Box Browna na ilustraci William Stilla z roku 1872
• foto: 
Wikimedia Commons

Psal se rok 1849 a ve Spojených státech se pomalu začínala šířit vlna boje proti otroctví. Podle mínění Henryho Browna, otroka, který tou dobou pracoval pro svého pána v tabákové továrně, to ale nebylo dost rychle. Na konci března se proto zavřel do dřevěné bedny a nechal se odeslat poštou do Filadelfie, kde po dlouhých 27 hodinách získal svobodu. Jeho neuvěřitelná cesta ze spárů otroctví fascinuje lidi dodnes.

Henry se narodil v roce 1815 do otrocké rodiny, která pracovala na plantážích ve státě Virginia. V patnácti letech byl prodán do továrny zpracovávající tabák a svou rodinu včetně bratra a sestry už nikdy neviděl. Tady se oženil s otrokyní Nancy a měl s ní 3 děti. Aby svou rodinu ochránil před dalším prodejem, dával tehdy Brown svému pánovi měsíční úplatek. Ten ho ale i přesto zradil a těhotnou Nancy a jejich 3 děti prodal na farmu do jiného státu. Henryho to zlomilo a začal plánovat svůj útěk.

Podobizna Henryho Browna z jeho životopisu z roku 1849Podobizna Henryho Browna z jeho životopisu z roku 1849Foto Wikimedia Commons

S jeho nápadem odcestovat v dřevěné bedně pomocí přepravní společnosti mu pomáhali další dva lidé. Ti mu zajistili kontakty ve Filadelfii, kde bujelo silné hnutí za osvobození otroků. Sehnali mu bednu a zajistili datum přepravy, zbytek byl na Henrym. Ten si naplánoval útěk na 29. března roku 1849.

Ruka propálená kyselinou a 8 dopravních prostředků      

Aby se Henry dostal ten den z práce a nevzbudil u svého pána podezření, odhodlal se k velmi drastickému kroku. Polil si ruku kyselinou sírovou. Takto zmrzačený dostal povolení opustit továrnu. Vyrazil proto za svými přáteli, kteří ho zatloukli do dřevěné bedny o rozměrech 94x61x76 cm (délka, výška, hloubka). Bednu umístili na drožku, zajistili popruhy, přidali adresu ve Filadelfii a zanechali Henryho svému osudu.

Krvavý příběh varšavského ghetta na silných fotografiích: Z půl milionu Židů nezbyl…

Ten se do bedny, která měla pouze pár malých otvorů na dýchání, vybavil lahví vody a pár sušenkami. Čekalo ho ale bezmála 30 hodin úmorného cestování. Z drožky ho totiž naložili do vagónu nákladního vlaku, poté na parník, znovu do drožky a nákladního vlaku, přívozu, třetího vlaku a konečně do poslední drožky, která jej přepravila na určenou adresu. Henry o svém cestování řekl: „Pokud jste nikdy nebyli něčí majetek, pokud vám neodpírali vaši svobodu, nemůžete pochopit sílu, která mě hnala ven ze spárů otroctví. To mi pomohlo přežít a upokojit mou duši.“

Kočovný život baviče a kouzelníka

Jeho příběh o cestě ke svobodě se stal klíčovým pro americký boj za zrušení otroctví. Lidé o tom mluvili jako o zázraku a Henry se stal jedním z mluvčích protiotrockého hnutí. Velmi rychle získal přezdívku Box (angl. krabice), pod kterou napsal několik knih o životě v otroctví a vystupoval i v divadelním představení, které na problémy otroků upozorňovalo. Ve strachu ze zatčení, protože se stával stále větším trnem v oku zástupců otrokářských států, odjel do Anglie, kde se podruhé oženil s Angličankou Jane Floydovou.

I když bylo v celých Spojených státech otroctví zrušeno v roce 1865, Henry se sem vrátil až o 10 let později. Nancy ani své čtyři děti už tu nenašel. Vystupoval jako kočovný kouzelník a jeho historka o útěku v malé poštovní krabici nepřestávala lidi fascinovat. Poslední léta svého života strávil v Kanadě, kde zemřel v roce 1897. O jeho životě vzniklo několik filmů, divadelních her i knih. Jejich poslání je ale totožné, touha po svobodě dokáže překonat všechna příkoří, ať jsou sebevětší.

Slumy New Yorku na přelomu století: Miliony imigrantů, špína, chudoba a vraždy
Fotograf z Chomutova pořídil před 140 lety ojedinělé fotografie v čínské Šanghaji

 Klíčová slova: otrok, otroctví, černoch, útěk, usa, svoboda


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější