Budou žít Češi na Měsíci? Evropská kosmická agentura tam chce postavit vesnici | Reflex.cz
nahoru

Budou žít Češi na Měsíci? Evropská kosmická agentura tam chce postavit vesnici

4. prosince 2016 • 17:00
Budou žít Češi na Měsíci? Evropská kosmická agentura tam chce postavit vesnici
foto: ESA

Když loni v červenci nastoupil Němec Johann-Dietrich Wörner na místo generálního ředitele Evropské kosmické agentury, málokdo věřil jeho slovům, že by měl vzniknout reálný projekt Evropanů na trvalé osídlení Měsíce. Ovšem Wörner teď tvrdí, že plán přilákal pozornost z celého světa a že by se měl skutečně realizovat. Členským státem agentury je přitom i Česko.

Futuristické plány na trvalé osídlení Měsíci, o kterých hovoří Evropská kosmická agentura (ESA, European Space Agency) prý mají velkou podporu po celém světě. „Vesnice na Měsíci je dalším krokem ve výzkumu vesmíru,“ říká Johann Dietrich Wörner.

Vesnice by měla vzniknout někdy po roce 2030 a měla by to být stálá základna pro vědu, obchod, průzkum nerostů a dokonce i turistiku.

Ředitel Wörner podle britského listu The Guardian potvrdil, že na schůzce ministrů členských zemí ESA ve švýcarském Lucernu bylo rozhodnuto o financování tohoto projektu. Protože členskou zemí agentury je i Česko, mělo by se tyto odvážné plány týkat i nás. Evropská kosmická agentura má jenom na letošní rok rozpočet 5,25 miliardy euro.

Učitel objevil poklad z doby Adolfa Hitlera. Desítky ukrytých aut v opuštěném dole

„Máme už seznam zájemců z celého světa, kteří by se konkrétními nápady chtěli podílet na vzniku konceptu Měsíční vesnice,“ dodává Wörner. Podle něj se jedná především o firmy a do projektu se hodlá zapojit i americká NASA.

„První kroky, aby se stala trvalá měsíční základna realitou, byly učiněny,“ vysvětluje ředitel Wörner.

S plány vlastních základen na Měsíci ale pracují také Rusové a Číňané. Američané zase uvažují v budoucnosti o letu na Mars.

Předkládáme vám i několik fotografií, jak by mohla vesnice na Měsíci vypadat, ale v tomto případě se jedná pouze o nápady, ne o reálné návrhy.

Krásné hipsterky v hidžábu? Ale ano, podívejte se na muslimskou módní ikonu
Svět se může ve vteřině změnit na něco úplně jiného. Stačí rozkliknoutKlíčová slova: Česko, vesmír, měsíc, výzkum, fotogalerie


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější