nahoru

Poslechněte si kouzelný zvuk varhan, na které v Chorvatsku hraje samo moře

Martin Mrázek 10. listopadu 2016 • 16:30
Poslechněte si kouzelný zvuk varhan, na které v Chorvatsku hraje samo moře
foto: Flickr

Chorvatský architekt Nikola Bašić dokázal perfektně skloubit umění se silou přírody. Na dříve nevzhledném betonovém plácku se mu podařilo stvořit unikátní dílo, které přitahuje turisty z celého světa. Za pomoci odborníků navrhl mořské varhany schopné hrát sedm akordů složených z 35 tónů.

Inspiraci pro Bašiće představovaly zvuky, které za určitých podmínek vydávají skalní rozsedliny v blízkosti Zadaru. Mořské varhany fungují na stejném principu, kdy zvuk vytváří vzduch tlačený mořem skrze důmyslný systém trubek. Čím je tedy počasí bouřlivější, tím hlasitěji "Morske orgulje" hrají.

Zadar byl během druhé světové války takřka úplně zničen a mnoho památek ve městě nezbylo. Ty nahradilo velké množství betonových budov a náměstí. Chorvatský přístav tak rozhodně potřeboval alespoň nějaké oživení a to mořské varhany splňují dokonale. Oblíbili si je i místní, kteří si je často chodívají poslechnout během obědové pauzy.

Turistický magnet si můžete poslechnout ve videu pod textem.

Video se připravuje ...
Mořské varhany architekta Nikoly Bašiće.VIDEO Youtube.comKlíčová slova: architektura, hudba, moře, Chorvatsko, varhanyDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.