nahoru

Poslechněte si kouzelný zvuk varhan, na které v Chorvatsku hraje samo moře

Martin Mrázek10. listopadu 2016 • 16:30
Poslechněte si kouzelný zvuk varhan, na které v Chorvatsku hraje samo moře
foto: Flickr

Chorvatský architekt Nikola Bašić dokázal perfektně skloubit umění se silou přírody. Na dříve nevzhledném betonovém plácku se mu podařilo stvořit unikátní dílo, které přitahuje turisty z celého světa. Za pomoci odborníků navrhl mořské varhany schopné hrát sedm akordů složených z 35 tónů.

Inspiraci pro Bašiće představovaly zvuky, které za určitých podmínek vydávají skalní rozsedliny v blízkosti Zadaru. Mořské varhany fungují na stejném principu, kdy zvuk vytváří vzduch tlačený mořem skrze důmyslný systém trubek. Čím je tedy počasí bouřlivější, tím hlasitěji "Morske orgulje" hrají.

Zadar byl během druhé světové války takřka úplně zničen a mnoho památek ve městě nezbylo. Ty nahradilo velké množství betonových budov a náměstí. Chorvatský přístav tak rozhodně potřeboval alespoň nějaké oživení a to mořské varhany splňují dokonale. Oblíbili si je i místní, kteří si je často chodívají poslechnout během obědové pauzy.

Turistický magnet si můžete poslechnout ve videu pod textem.

720p 480p 360p 240p
Mořské varhany architekta Nikoly Bašiće.VIDEO Youtube.com

Muž cestou na záchod objevil kostry Austrálců staré 50 tisíc let
Tereza Stonišová 4. listopadu 2016 • 22:15

Muž cestou na záchod objevil kostry Austrálců staré 50 tisíc let

Očekávání versus realita! Tohle vás ve skutečnosti čeká v oblíbených turistických …Klíčová slova: Chorvatsko, varhany, moře, architektura, hudbaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,620
22,550
29,460
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější