Jezero smrti na dně oceánu: Ti, kteří se do něj ponoří, už nikdy živí nevyplavou | Reflex.cz
nahoru

Jezero smrti na dně oceánu: Ti, kteří se do něj ponoří, už nikdy živí nevyplavou

Martin Mrázek3. listopadu 2016 • 11:00
Jezero smrti na dně oceánu: Ti, kteří se do něj ponoří, už nikdy živí nevyplavou
foto: Nautiluslive.org

Týmu odborníků z Temple University se povedl unikátní objev na dně Mexického zálivu. V nádrži přírodního původu, kterou zde nalezli, panují podmínky, jež se téměř neslučují se životem. Právě proto je ale „vířivka beznaděje“, jak ji sami vědci nazývají, středem zájmu hned několika výzkumů.

„Byla to jedna z nejúžasnějších věcí, jež jsem v hlubinách moře viděl. Jste až na dně oceánu a najednou se díváte na jezero nebo snad tekoucí řeku. Připadáte si jako v úplně jiném světě,“ uvedl profesor biologie Erik Cordes pro Discovery News.

Tekutina v „jezeře“ Brine Pool má zhruba pětkrát vyšší salinitu než voda, která ji obklopuje. Zároveň obsahuje ve vysoké koncentraci metan a sulfan, takže vytváří vysoce toxické prostředí, jež se navíc prakticky nemísí s okolní vodou. Na záběrech pořízených speciální ponorkou jsou vidět krabi, kteří se do nádrže odvážili a logicky v ní už navždy zůstali.

„Je tam teplo, ale zároveň je tam opravdu hodně soli. Když tam spadnou, tak je to zkrátka mumifikuje,“ uvedl pro seeker.com biochemik Scott Wankel.

Vědci se domnívají, že na tomto místě dokáží přežít pouze bakterie či Riftie. Pro jiné organismy by měl pobyt v „jezeře“ zcela fatální následky. Chtějí proto nádrž o hloubce 360 centimetrů a obvodu 30 metrů podrobněji prozkoumat. Doufají přitom, že zjistí, jak se zdejší fauna dokázala takovým podmínkám přizpůsobit.

„Je hodně lidí, kteří v současnosti zkoumají extrémní prostředí na Zemi, protože nám to dává náhled do toho, co bychom mohli nalézt, až se dostaneme na jiné planety. Stejné technologie, jež v hlubinách oceánu používáme, budou určitě použity i při objevování nových světů,“ uzavřel rozhovor Cordes.

Čokoládovou nebo oříškovou? Italský vědec vymyslel zmrzlinu, která prospívá srdci
Proč jsme ještě nenarazili na mimozemšťany? Slavný fyzik přišel s drsným vysvětlenímKlíčová slova: jezero, Mexický záliv, oceán, věda


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,080
29,340
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější