nahoru

Když se děti mazlily s aligátory: Bizarní americký zábavní park by dnes okamžitě zakázali

Martin Mrázek5. října 2016 • 12:34
Když se děti mazlily s aligátory: Bizarní americký zábavní park by dnes okamžitě zakázali
foto: Los Angeles Public Libary

Když v roce 1907 otevřel Joe Campbell zábavní park, ve kterém žilo přes 1000 aligátorů, jen málokomu to v Americe přišlo divné. O nebezpečí, jež tato zvířata pro člověka představují, tehdy nikdo moc nevěděl, a tak se unikátní místo v Los Angeles stalo rychle velmi populárním. Svéráznému muži se brzy začalo přezdívat "Aligátor" a stala se z něj místní celebrita.

Joe Campbell často a rád tvrdil, že má v parku i aligátory, jimž je přes 500 let. A to navzdory tomu, že se tento americký druh málokdy dožije více než půl století. To je ale asi to poslední, co by člověka žijícího v současné době překvapovalo. V areálu jste si totiž mohli rovněž koupit nespočet výrobků z kůže aligátorů (včetně bot či kabelek), obdivovat cvičeného jedince, který se spouštěl z pětimetrové skluzavky, pozorovat zápasení lidí s těmito plazy, či posadit vlastní dítě na osedlaného aligátora a fotit si jejich bizarní putování po parku.

Nejzvláštnější na celé věci je, že až na jednu zprávu o pokousání z roku 1915, neexistuje záznam o jakémkoliv dalším bezpečnostním incidentu uvnitř areálu. Aligátorům se ale často dařilo utéct. A to buď díky záplavám nebo horlivým studentům, kteří se je opakovaně pokoušeli odnášet na kolej. Když se k tomu přidaly hlasité zvuky, které plazi v noci vydávali, farma se nakonec musela v roce 1953 přestěhovat.

 

Kalifornská farma aligátorů byla zavřena v roce 1984. Nebylo to ale kvůli tomu, že by snad začala vadit úřadům či ochráncům zvířat. Šlo čistě o návštěvnost. Ta klesla pod 50 tisíc lidí za rok, a tak se majitelům provoz již prostě nevyplatil. Fotografie z tohoto bizarního zábavního parku byly před časem objeveny v knihovně Los Angeles a vy si je nyní můžete prohlédnout v naší galerii.

Diskuse ke článku