nahoru

Vzkaz v láhvi plul rekordních 108 let. Nálezkyně dostala slíbený šilink

pet20. dubna 2016 • 13:21
Nejstarší vzkaz v lahvi putoval 108 let
Nejstarší vzkaz v lahvi putoval 108 let
• foto: 
Marine Biological Association

Guinnessova kniha rekordů má nový přírůstek. Přes sto osm let putoval vzkaz v láhvi od britského vědce vhozený do Severního moře u Plymouthu až k překvapené německé nálezkyni, která jej objevila na Fríských ostrovech.

Biolog George Parker Bidder studoval mořské proudy a celkem do vodního živlu naházel přes tisíc lahví. Tuto konkrétní láhev vypustil 30. listopadu 1906 se vzkazem, aby ho nálezce kontaktoval. A přislíbil za to odměnu jeden šilink, což tehdy byla vcelku rozumná sumička.

O sto osm let, čtyři měsíce a 18 dní později láhev našla penzionovaná pošťačka Marianne Winklerová, která byla s manželem na dovolené na ostrově Amrun u německého Severního fríského moře. Přečetli si instrukce, jak mají se vzkazem naložit, a poslali jej do Marine Biological Association v anglickém Plymouthu.

Pohlednice od biologa George Parkera Biddera, který zkoumal mořské proudy Pohlednice od biologa George Parkera Biddera, který zkoumal mořské proudyFoto Marine Biological Association

Vědec se už odpovědi nedočkal, ale instituce, již léta vedl, se jeho čestného dluhu ujala a německé důchodkyni historický šilink poslala. Musela ho ale napřed koupit z eBay. A také se snaží najít způsob, jak ji odměnit více. Zatím musí Marianne Winklerové stačit, že je zapsaná v Guinnessově knize rekordů jako nálezkyně nejstaršího vzkazu v láhvi, který byl kdy objeven.

pet
Diskuse ke článku