nahoru

Lidé po celé republice pozorovali velmi jasný meteor

ref 31. října 2015 • 22:38
Meteor nad Chebem
Meteor nad Chebem
• foto: 
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/

Lidé na řadě míst v celém Česku v sobotu večer pozorovali velmi jasný meteor. Zářící objekt přeletěl severní od východu k západu oblohu krátce po sedmé večer. Astronomové nyní vyzývají svědky, aby svá pozorování hlásili.

Jasný meteor zachytila například v 19:05:24 webová kamera Českého hydrometeorologického ústavu v Chebu. Svědci se hlásili například na stránkách Amatérské meteorologické společnosti, která informaci zveřejnila, opravdu z celé republiky. Bolid viděli lidé například v Olomouci, Havlíčkově Brodě, na Kvildě, Českém Brodě, Brně, Znojmě, Žatci nebo v Sokolově. Vesměs jej popisovali jako velmi jasný a dlouhotrvající, s dlouho zářící světlomodrou dráhou. Podle některých svědků se za letu rozlomil na dvě části.

Video se připravuje ...
Meteor nad jižním PolskemVIDEO www.pkim.org

Lidé mohou detaily svého pozorování hlásit Astronomickému ústavu AV ČR do formuláře na adrese http://www.asu.cas.cz/cz/verejnost-a-media/hlaseni-bolidu.

Meteor nad Chebem Meteor nad ChebemFoto http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/

Bolid zaznamenali i pozorovatelé v Polsku, kde se jim průlet bolidu podařilo natočit. Podívejte se na video.

 

ref


Klíčová slova: meteorit, astronomie, meteor, bolidDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.