nahoru

Chile jako z Interstellaru: Pokryté sopečným prachem

Tereza Stonišová 27. dubna 2015 • 15:00
Chile jako z Interstellaru: Pokryté sopečným prachem
foto: Reuters, ČTK

Jedna z četných chilských sopek se minulý čtvrtek probudila k životu. Severem země pak následně otřáslo zemětřesení a následně i vlna tsunami. Zemi zasypal sopečný popel, pod jehož tíhou se často probořily i některé rodinné domy. Nyní se sopečný popel rozšiřuje i do Argentiny a Uruguaye.

V zemích ovlivňuje sopečný popel, který se neustále rozšiřuje, i leteckou dopravu. Výrazně se také zhoršila kvalita ovzduší, jehož charakter sopečný popel výrazně proměnil.

Kvůli výbuchu vulkánu se dosud muselo evakuovat na 6500 lidí, někteří z nich se ale už budou moci začít vracet domů. Po zasedání krizového štábu úřady zrušily příkaz k evakuaci platný pro okresy Chamiza, Correntoso a Lago Chapo. Situace se zklidnila natolik, že byla otevřena také oblast kolem měst Puerto Montt, Puerto Varas a Puerto Octay v bezprostřední blízkosti vulkánu, uvedl podle agentury DPA chilský ministr vnitra Rodrigo Penailillo.

Sopka Calbuco leží asi 1000 kilometrů jižně od Santiaga de Chile, a její okolí teď vypadá jako měsíční krajina. Na zemi tam leží až půl metru silná vrstva popela. Geologové navíc varovali, že není vyloučena další erupce a že mírnější aktivita vulkánu může trvat dlouhé týdny. Calbuco je považován za jednu ze tří potenciálně nejnebezpečnějších aktivních sopek na chilském území. V zemi je vulkánů asi 90. Před nynější nečekanou erupcí nebyla sopka podle úřadů nijak zvlášť aktivní 54 let. 

Tereza Stonišová


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.