Chile jako z Interstellaru: Pokryté sopečným prachem | Reflex.cz
nahoru

Chile jako z Interstellaru: Pokryté sopečným prachem

Tereza Stonišová27. dubna 2015 • 15:00
Chile jako z Interstellaru: Pokryté sopečným prachem
foto: Reuters, ČTK

Jedna z četných chilských sopek se minulý čtvrtek probudila k životu. Severem země pak následně otřáslo zemětřesení a následně i vlna tsunami. Zemi zasypal sopečný popel, pod jehož tíhou se často probořily i některé rodinné domy. Nyní se sopečný popel rozšiřuje i do Argentiny a Uruguaye.

V zemích ovlivňuje sopečný popel, který se neustále rozšiřuje, i leteckou dopravu. Výrazně se také zhoršila kvalita ovzduší, jehož charakter sopečný popel výrazně proměnil.

Kvůli výbuchu vulkánu se dosud muselo evakuovat na 6500 lidí, někteří z nich se ale už budou moci začít vracet domů. Po zasedání krizového štábu úřady zrušily příkaz k evakuaci platný pro okresy Chamiza, Correntoso a Lago Chapo. Situace se zklidnila natolik, že byla otevřena také oblast kolem měst Puerto Montt, Puerto Varas a Puerto Octay v bezprostřední blízkosti vulkánu, uvedl podle agentury DPA chilský ministr vnitra Rodrigo Penailillo.

Sopka Calbuco leží asi 1000 kilometrů jižně od Santiaga de Chile, a její okolí teď vypadá jako měsíční krajina. Na zemi tam leží až půl metru silná vrstva popela. Geologové navíc varovali, že není vyloučena další erupce a že mírnější aktivita vulkánu může trvat dlouhé týdny. Calbuco je považován za jednu ze tří potenciálně nejnebezpečnějších aktivních sopek na chilském území. V zemi je vulkánů asi 90. Před nynější nečekanou erupcí nebyla sopka podle úřadů nijak zvlášť aktivní 54 let. 

Tereza Stonišová

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Vyšší bere aneb S kým na dovolené zahnula Monika Babišová
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Šmardování jako malonárodní politika
PREMIUM X Noví extrémisté: Palič izraelské vlajky a hanobitel amerických válečných hrobů bojuje za práva zvířat!
PREMIUM X Národ Metallica: Hity a dlouhé fronty na pivo na vyprahlé planině v Letňanech. A nakonec obří ohňostroj!
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější