Před 120 lety se konal první zaznamenaný profesionální striptýz | Reflex.cz
nahoru

Před 120 lety se konal první zaznamenaný profesionální striptýz

ČTK12. března 2014 • 10:30
Striptýz
Striptýz
• foto: 
Profimedia.cz

Kabaret Divan Fayouau na pařížském Montmartru zažil 13. března 1894 událost, z níž i mondénní Pařížané byli u vytržení. Slečna Yvette zde totiž předvedla údajně první profesionální striptýz.

Na dnešní poměry šlo o podívanou vskutku nevinnou. Jen na prchavý okamžik a za tlumeného osvětlení mohli zvědaví diváci zhlédnout nahou tanečnici Yvette, která se ve scénce "Yvette jde spát" postupně svlékala, než skočila do postele a zmizela za kulisami.

V Divan Fayouau a postupně i jinde se ovšem skromné představení setkalo s obrovským nadšením. Netrvalo proto dlouho a vyrojily se obdobné scénky s více než výmluvnými názvy jako "Suzanne a horké letní dny", "Liane u lékaře", "Slečna v koupelně", "Návrat z plesu" nebo "Bleška" a "Včelka", v nichž lepé děvy shazovaly své svršky, do nichž se zatoulal onen nepříjemný hmyz, aby ho "našly".

Svlékací premiéru si ale nárokují i další podniky. Například jiný bar na Montmartru - Chat Noir - už v roce 1881 nebo proslulý kabaret Moulin Rouge, v němž modelka Mona podlehla náhlé inspiraci a předvedla nečekanou show na výročním plese v únoru 1893. Nejprve cudně odhalila lýtka, potom ramena, stehna, posléze k všeobecnému překvapení též ňadra a nakonec odložila i zbytek oděvu, načež skončila na stole úplně nahá. Úřady jí za to udělily pokutu 100 franků, kterou ale po protestech studentů umění nakonec odvolaly.

Seriál Jistě, pane premiére odhalil ruskou invazi již v roce 1986
Nina Lednická 11. března 2014 • 14:22

Seriál Jistě, pane premiére odhalil ruskou invazi již v roce 1986

ČTK


Klíčová slova: reflex, paříž, striptýz


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější