nahoru

Jako vejce vejci: Umělkyně se fotí ve stejném oblečení se svou matkou

Lucie Drugdová16. srpna 2013 • 15:30
Jako vejce vejci: Umělkyně se fotí ve stejném oblečení se svou matkou
foto: Carra Sykes

Jaká matka, taková dcera. Tak by se dal popsat projekt umělkyně Carry Sykes, která se už nějakou dobu fotí se svou maminkou ve stejném oblečení. Snímky zachycují nejen podobnost dvou generací žen, ale jsou i památníkem jejich pevného vztahu.

Každá dívka někdy zavítala do šatníku své matky. Ať už si jako malá půjčovala dlouhé šaty, když si hrála na princeznu, nebo v pubertě potají kradla lodičky s vysokým podpatkem, aby na večírcích působila starší a šik. V domácnosti u fotografky Carry Sykes je to ale s vypůjčováním oblečení naopak.

Doplňky, trička, mikiny i boty totiž potají nezabavuje mladá umělkyně, ale je to právě její matka, která má zálibu v nošení cizích šatů. Carra Sykes, jež zrovna přemýšlela o další tvorbě a hledala inspiraci všude kolem sebe, tak využila této drobné „úchylky“ své maminky a pustila se do nové práce.

Výsledkem je série fotek, na kterých má umělkyně i její matka na sobě totožné oblečení, předvádí stejné pózy a ve tváři se zrcadlí podobné výrazy. Kromě toho, že celý projekt brala Sykes jako možnost pracovat a zároveň být s člověkem, ke kterému má nejblíže, byla to pro fotografku prý také zajímavá studie jejich vzájemného vztahu.

 

Lucie Drugdová
Diskuse ke článku