nahoru

Dnes by měl narozeniny Heath Ledger. Co mu popřejeme?

REDAKCE 4. dubna 2013 • 06:00
Psychopati se vydávají na uměleckou dráhu stejně jako na zločineckou. Nezřídka končí jako pacienti psychiatrů.
Psychopati se vydávají na uměleckou dráhu stejně jako na zločineckou. Nezřídka končí jako pacienti psychiatrů.
• foto: 
Profimedia.cz

V internetových memech je extrémně často využívánahláška: „Why so serious?“ Autorem se samozřejmě Joker, gotamský enfant terrible. A také labutí píseň Heatha Ledgera.

Australský hezounek nikdy ve své kariéře nepřipomínal divokého Jokera, díky kterému si ho budeme všichni už navždy pamatovat jako smějící se bestii s namalovanými rty. Jeho oblíbeným sportem byly šachy – už v deseti letech se stal mistrem západní Austrálie v šachu. Také ve filmech hrál vždycky hezounky – začalo to Patriotem, kde působil jakoby mezi ostatní ošlehané vojáky snad ani nepatřil.

 

Dalším v řadě byl Příběh krále – hezká středověká hříčka s hudbou skupiny Queen byla potvrzením Ledgerovy schopnosti dostát nejvyšším hollywoodským nárokům. Obličejík jako obrázek mu pak vynesl zařazení mezi 50 nejkrásnějších lidí roku 2001. No a když už se rozhodl na sobě pracovat tak to dělal pořádně – v roce 2005 ho nejlepším hercem zvolili jak New York Film Critics Circle, tak San Francisco Film Critics Circle. Cenu dostal za hlavní roli ve filmu Zlomená hora – respektive za jednu ze dvou hlavních rolí, jeho homosexuálního partnera hrál Jake Gyllenghal.

 

To už se ale blížila role, která ho pozvedla na nejvyšší stupínek v hereckém umu – a paradoxně ho také zabila. Joker ve filmu Temný rytíř byl podle Ledgera „psychopatický vraždící schizofrenický klaun s nulovou empatií“. A jelikož se do svých rolí vždy intenzivně vžíval, nemohl než učinit stejně i s Jokerem. Permanentní stres a dlouhodobé pracovní vypětí ho přinutilo začít brát kombinace prášků – a to se mu stalo 22.ledna 2008 osudné. „Spím 2 hodiny denně, nemůžu se vůbec zastavit, pořád na něco myslím. Tělo je vyčerpané, ale mozek uhání bláznivě dopředu,“ řekl v rozhovoru pro New York Times v roce 2007. V té době byl už ale naštěstí Temný Rytíř dotočen, a nic tak nebránilo Ledgerovi sesbírat v následujícím roce několik cen in memoriam.

 

Dnes by se Heath Ledger dožil 34 let. Co mu popřejeme?

 

Dark Knight - Why so serious?

 

Dark Knight - Whatever doesn't kill you...

 

 Brokeback Mountain - Cuts and pieces

 

Knight's Tale - Jousting scene

 

REDAKCE


Klíčová slova: rxrx, redakceDiskuse ke článku