nahoru

Vše co jste chtěli vědět o léčebném konopí. Se čtenáři chatoval Tomáš Zábranský

Zdeněk Strnad 28. března 2013 • 06:00
Tomáš Zábranský léčebné konopí
Tomáš Zábranský léčebné konopí
• foto: 
Reflex

Všechno, co jste chtěli vědět o léčebném konopí a báli (nebo nebáli) jste se zeptat, jste se dozvěděli dnes v online rozhovoru s Tomášem Zábranským, jedním z těch, kteří legislativu pro využití konopí jakožto léku pro diagnostikované pacienty připravovali.

Tomáš Zábranský je vedoucím pro vědu a výzkum Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF a VFN UK a externím spolupracovníkem Národního monitorovacího střediska; pracuje také jako drogový epidemiolog pro OSN a EU. Externě vyučuje drogovou epidemiologii.

 

Myšlenka legálně pomoci pacientům, pro které je konopí vysvobozením a cestou k alespoň trochu normálnímu životu, začala nabývat reálných obrysů (aktivistické výkřiky nepočítám) v roce 2011, kdy petici na podporu zákona podepsala předsedkyně Poslanecké sněmovny. 19.února tohoto roku podepsal zákon prezident Václav Klaus, a i přes odpor ministerstva zdravotnictví to vypadá, že nemocní by se mohli legálního konopí přece jen dočkat.

 

Ozývají se ovšem také naprosto validní otázky, které je potřeba zodpovědět a vyjasnit. Odkud se konopí v lékárnách vezme? Kolik to bude stát? Nebudou na tom vydělávat mafie? I na to odpovídal Tomáš Zábranský čtenářům Reflex.cz.

 

Online rozhovor s Tomášem Zábranským

Klea, 28. března 2013 • 13:12
Dobrý den,může člověk pěstovat alespoň 3 rostliny konopí bez postihu nebo je to již zakázané..(mám problémy zdravotní- artroza poúrazová a pomáhá to,nemyslím tím pro žádné kouření a jiné úchylárny)
dobrý den, toho času si nesmíte pěstovat ani jednu rostlinu, a ani zákon o legalizaci konopí pro léčebné účely na tom nic nemění: ten "jen" vytváří podmínky pro to, abyste si mohla konopí obstarat v lékárně. pokud nebudete pěstovat více než pět samičích rostlin konopí (za jakýmkoliv účelem), pak ani v případě, že se tím bude zabývat policie (např. na něčí udání) nebudete stíhána trestně, ale pouze administrativně (s pokutou, která může dosáhnout nejvýše 15 tisíc korun - obvykle se ale první případ obejde s částkou mnohem nižší). konopí vám nicméně policie zabaví a nikdy už nevrátí. nesmíte u sebe ale také nikdy mít více než 15 gramů sušeného (k užití připraveného) konopí - držení "marihuany" v množství do 15 gramů je rovněž "jen přestupek" s pokutou, držení vyššího množství psychotropního konopí již je trestným činem, kde může hrozit i trest odnětí svobody. náš čas vypršel. rád bych všem poděkoval za zajímavé otázky a reflexu za možnost na ně odpovídat. chci též poprosit o podporu petici na adrese www.lecebnekonopi.cz... a popřát všem hodně zdraví a veselé velikonoce!
Martin, 28. března 2013 • 12:41
Dobrý den, Tomáši, chtěl bych se Vás zeptat, jestli konopí dokáže zmírnit nebo zcela "vymazat" úzkostný záchvat paniky? A v jaké formě by se konopí mělo užívat popř.? Přeji hezký den. Martin
dobrý den. obecně řečeno experimentování v tomto ohledu důrazně nedoporučuji: panické stavy a úzkostné záchvaty mohou mít nejrůznější etiologii a konopí může tyto stav nemocného v řadě případů spíše zhoršit, a to někdy i velmi dramaticky. v izraeli, usa a kanadě se za jedinou psychiatrickou diagnózu, pro níž je konopí a přípravky z něj indikováno, považuje posttraumatická stresová porucha. česká psychiatrická společnost nepovažuje konopí ani konopné látky za léčivo použitelné ve svém oboru vůbec a spíše upozorňuje na možné negativní (vedlejší) účinky při léčbě konopím z jiných než psychiatrických indikací.
Jitka, 28. března 2013 • 12:33
Dobrý den. V nedávné době jsem slyšela informaci, že velké užívání konopí vede ke vzniku psychóz. Jaká míra je bezpečná?
pro predisponované lidi (psychóza u pokrevních příbuzných, sami s historií psychotické ataky nebo s podezřením na ni) není bezpečná žádná dávka. tito lidé se musí konzumaci konopí a jakýchkoliv jiných psychotropních látek včetně alkoholu důsledně vyhýbat (s výjimkou léků, indikovaných odborným lékařem).
Slavomil Pajchl, 28. března 2013 • 12:30
Dobrý den, Na onkologické klinice již vyzkoušeli všechny možnosti mé léčby pokročilého karcinomu prostaty, PSA stále roste (600). Přítel , také postižený karc.prost. mi poradil léčebné konopí-prý pil rok čajový odvar a rakovina zmihzela. Mám se pokusit někde obstarat konopí, nebo se optat přednosty kliniky, zda je možnost jej předepsat. Je to moje poslední naděje. Díky za odpověď . pac. Slavomil Pajchl
dobrý den, pane pajchle. v první řadě se v každém případě poraďte se svým ošetřujícím lékařem, případně s panem přednostou. přeji hodně štěstí!
Jirka Malicek, 28. března 2013 • 12:27
Dovolim si s Vami pane doktore nesouhlasit. Nemyslim si, ze aktiviste typu Standy Pence nebo Bushky Brydove byli proti legalizaci lecebneho konopi. Tito aktiviste a ja s nimi souhlasim, maji problem se spusobem, jakym se to deje. Politici se totiz snazi udelat z tohoto zakona dojnou kravu pro sebe a sve kamarady. Aktivita SUKLu do teto snahy hezky zapada. A proto se ptam : jste si jist, ze tato zakona uprava je kvalitni a umozni opravdu pristup pacientu k lecivemu konopi bez zbytecnych obstrukci ? Dekuji. J.
ne nejsem si jist. ministerstvu zdravotnictví se jistě může povést nahradit legislativní prohibici jen jinou formou prohibice - ekonomickou. zda se jim to povede, závisí na míře profesionality SUKLu, který nicméně je pod značným tlakem ze strany ministerstva, s nímž je nyní silně personálně propojen, na zodpovědnosti lékařské obce a tlaku, jenž vyvine občanská společnost a zejména pacienti. jsem si ale jist, že to, co chtěli a chtějí standa s bushkou a s dušanem dvořákem a dalšími (legalizace samoléčby a "samopěstování" individuálními pacienty a/nebo jejich příbuznými), by nikdy parlamentem ani senátem neprošlo a tudíž by nebyla ani naděje, jíž mají nemocní nyní. http://www.lecebnekonopi.cz/catalogue/detail/6/58/Uhrada-lecebneho-konopi-Peticni-vybor-za-lecebne-konopi-vyvraci-argumenty-SUKL-a-medialni-vystupy-ministerstva a celý web petice poskytuje jasné argumenty, proč je návrh SUKLu odborně, eticky, právně a akonomicky špatně,, a každý, kdo se s naším stanoviskem ztotožňuje, má možnost podepsat petici na adrese http://www.lecebnekonopi.cz/petice/podepsat . petiční výbor v nesouhlasu s návrhem SUKLu není sám: proti návrhu opatření obecné povahy, jež SUKL vypracoval s cílem zakázat pojišťovnám úhradu léčebného konopí, spolu s námi podalo námitky asi dvacet fyzických a právnických osob. nás z petice zajímá především zdravotní a etický rozměr věci, jejichž ignorance ze strany ministerstva zdravotnictví a SUKLu hrozí poškodit ústavou zaručená práva těžce nemocných občanů ČR, jiní (např. předseda české lékařské akademie profesor mudr. rokyta (http://www.medical-academy.cz/cla/rada.html) napadají zcela neudržitelné tvrzení ministra a SUKLu o neprokázanosti léčebných účinků konopí a látek z něj získávaných, další (třeba národní protidrogová centrála policie čr a odbor vnitřní bezpečnosti ministerstva vnitra) zase zajímají bezečnostní aspekty a podle mých informací poukazují na to, že zablokováním úhrady, jež se rovná ekonomické prohibici, jde ministr heger a SUKL proti záměru zákonodárců mj. snížit objem černého trhu a ukončit vhánění nemocných do nelegálních aktivit a osidel černého trhu. uvidíme, jak se s tím SUKL vypořádá; rozhdně nás čeká ještě dlouhý proces, a zákon, kterým bylo povoleno konopí pro léčbu využívat, je jen uzavřením první ze tří fází procesu zavedení léčby konopím pro indikované pacienty, jak jej vnímám - další fází bude nastavení ekonomických podmínek, a třetí edukace pacientů i lékařů a standardizace léčebných postupů spolu se spuštěním výzkumných projektů. jsem ale přesvědčen, že díky přijetí zákona se už nemusíme ptát "zda" bude léčebné konopí českým pacientům legálně a ekonomicky dostupné, ale "kdy" se tak stane. kdyby se česko vydalo cestou, jíž prosazuje standa penc a další, byli bychom stále u toho "zda" - a to by mi přišlo k nemocným krajně nefér.
Martin, 28. března 2013 • 12:13
Dobrý den. Jsem paraplegik a prvních 10 let jsem užíval Tramal, kvůli bolestem (spazmy). Pak jsem přešel na konopí, které jsem si sám vypěstoval a situace se rázem změnila. Začal jsem konečně přibírat na váze. Bolesti sice zůstali dál, ale nejsou tak intenzivní. Vím, že každý rok porušuji zákony, ale já se k Tramalu anebo podobným lékům nevrátím, to si raději hodím mašli, než bych šel do vězení.
dobrý den, martine. jsem rád, že vám konopí pomáhá a pevně věřím, že se k němu dostanete již brzy legální cestou a jako paraplegik jen za onen třicetikorunový regulační poplatek "za recept" týdně. mašli si neházejte; i kdybyste měl smůlu a policie vás začala vyšetřovat (jakože ta pravděpodobnost je poměrně nízká), prozatím máme poměrně příčetnou policii i soudy, která nemocné lidi s prokazatelnou sebemedikací konopím do vězení neposílá (i když vím i o excesech - vám ale podle mne nehorzí). žádné mašle tedy nebude třeba jsem si jist. kdybyste měl jakékoliv problémy se zákonem v tomto ohledu, napište mi (mailovou adresu najdete na webu www.adiktologie.cz v sekci "kdo jsme"), anebo se obraťte přímo na právní poradnu na adrese http://www.asociace.org/pravni-poradna-kontakt.html .
Martin, 28. března 2013 • 11:59
Dobrý den! Dočetl jsem se, že konopí je velmi účiné při léčbě roztroušené sklerozy. Pokud ano, kde lze získat bližší odborné informace, případně léčebně vhodné konopí? Lze tuto léčbu bez rizika aplikovat v souběhu s klasickou léčbou?
dobrý den. konopí a přípravky z něj jsou účinnou léčbou spastických stavů (křečí) a průvodních bolestí, kterými se roztroušená skleróza projevuje. existuje řada zdrojů v medicínské literatuře i těch populárně naučných; v čechách se konopím a jeho používáním zabývá například server svépomocného sdružení www.ereska.cz; když si zadáte na adrese www.pubmed.org do vyhledávání "multiple sclerosis cannabis", vypadne vám poměrně dost vědeckých prací na dané téma v angličtině. co se rizik týče, mohou být pro různé pacienty různá a souvisejí zejména s případnými akutními účinky užívání konopí na oběhový systém - nejsem si vědom nějaké interference s běžnými/konvenčními léky, užívanými při léčbě roztroušené sklerózy, mohu se ale plést - nejsem neurolog a farmakoterapii roztroušené sklerózy nijak nesleduji. proto (a nejen proto) znovu zdůrazňuji: kdokoliv, kdo zvažuje nasazení konopí nebo konopných přípravků by se měl poradit se svým ošetřujícím lékařem či lékařkou - jen oni jsou schopni zhodnotit konkrétní případ a oprávněnost případné indikace, rizika pro konkrétního pacienta atd. nemusíte se bát udání, i kdybyste měli konopí z nelegálních zdrojů - lékař vás udat nesmí.
Romanoo, 28. března 2013 • 11:43
Dobrý den Tomáši,nevíte jestli konopí působí nějak pozitivně i na chorobu Morbus Bechtěrev a když ano ,tak v jaké formě?Děkuji.
dobrý den. konopí a konopné přípravky podle některých studií mohou účinně tlumit záchvatovitou bolest, která u tohoto onemocnění někdy periodicky přichází; obecně řečeno se pro konopí nejčastěji doporučuje užívání vaporizací. znovu ale musím odkázat každý konkrétní případ na konkrétního ošetřujícího lékaře.
petruš, 28. března 2013 • 11:39
Mezi léčebným konopím a konopím pro rekreační účely není absolutně, bez nejmenších pochyb, žádný rozdíl. Je to pořád ta samá kytka. Proč si náš stát nevezme příklad z kalifornského modelu například? Přineslo by to práci lidem a peníze státu, s minimálními výdaji na provoz (zřízení specializovaných laboratoří). Pěstitelé jsou po celých Čechách už dávno, nemusí se vypisovat směšné tendry...
protože jsme vázáni mezinárodními úmluvami, které legalizaci psychotropního konopí pro jiné než léčebné účely zakazují. kalifornský příklad nepovažuji za šťastný - tam skutečně dochází k léčbou maskované legalizaci konopí pro rekreační účely, a to mi nepřijde ani intelektuálně (ani nijak jinak) poctivé, ani hodné lékařské profese.
David, 28. března 2013 • 11:35
Dobry den,mam přítelkyni po těžkém operačním zákroku páteře,kde ji nahrazovali ploténky a sešroubovávaly nekolik obratlů k sobě,aby neochrnula.Operace proběhla minulý rok v srpnu.Do dnes má kruté bolesti nohou zad,kyčlí stačí jen malá procházka po venku.Doktoři ji dokonce zakázali rehabilitace,protože jsou pro ní více zničující než přínosem.Když pominu fakt že na bolesti bere již takové opiáty jako je DHC a náplasti,že bolesti z ní již defakto udělali pochodujíci zombíí, ptám se : myslíte si,že by jí od těch bolestí mohlo tohle konopí pomoci aspon trochu? Udělal bych cokoliv,aby netrpěla tak moc. Děkuji David
nezlobte se, ale nejsem s to posuzovat konkrétní případy - jednak proto, že nejsem klinický lékař, ale epidemiolog, který mj. zkoumá účinky toho či onoho na populacích resp. vzorcích té či oné populace, nikoliv na jednotlivých pacientech, jednak proto, že diagnózy ani indikace na dálku nepovažuji za seriózní přístup en bloc.. odpovím tedy obecněji: konopí a přípravky z něj prokazatelně léči neuropatickou a poúrazovou bolest a vaše přítelkyně by se měla s tímto konkrétním dotazem obrátit na svého konkrétního lékaře - neurologa, algeziologa nebo prostě toho, kdo o ní v této pooperační fázi pečuje. pokud to pan doktor či paní doktorka budou považovat za možnou indikaci, rád ji či jej spojím s lékaři v izraeli či ve spojených státech, kteří se zabývají léčbou podobných stavů s využitím konopí nebo kanabinoidy obsahujících přípravků - pokud vím, u nás zkušenosti z důvodu dosavadní nezákonnosti a nedostupnosti takové léčby chybí.
Jirka Malicek, 28. března 2013 • 11:26
Nenastal cas na zmenu jednotne umluvy OSN o drogach, pripadne na jeji vypovezeni ? Podle me tato umluva naprosto nereflektuje lidskou prirozenost a ani pokrok ve znalostech o skodlivosti drog. J.
nevím, zda nastal čas na její vypovězení. je ale široce diskutována a není vyloučeno, že k nějaké její změně dojde; přece jen už je stará přes padesát let.
Zdeněk Majzlík, 28. března 2013 • 11:25
Dobrý den, pane doktore. V čem si myslíte že je problém, že i lékařské kapacity se tak zuřivě brání skutečné legalizaci léčebného konopí? Neustále se někde ozývají pánové s titulem MUDr. k této problematice, ale již jen z jejich řeči je zřejmé, že ve skutečnosti o konopí nevědí prakticky nic. Nebylo by normálnější, aby si nejdříve něco nastudovali ze zahraničních prací a teprve pak hovořili? Teď myslím na př. ministra zdravotnictví, lidi kolem něj a lidi Zdravotního výboru PSČR.
dobrý den, pane majzlíku. já nejsem tak skeptický: drtivá většina zdravotního výboru se o využití léčebného konopí v medicíně vyjadřovala kladně a proto také zdravotním výborem prošel komplexní pozměňovací návrh, který léčebné konopí legalizoval, zcela hladce: 12 hlasů pro, jeden se zdržel a jeden byl proti (jeho předseda boris šťastný, jenž se ovšem medicínou od promoce nezabývá). u ministerstva zdravotnictví ale vaše nepochopení sdílím: ve všech zemích, kde bylo léčebné konopí legalizováno, stála tamní ministerstva veřejného zdraví v první řadě těch, kteří to prosadili - jen u nás je to naopak a zákon byl prosazen navzdory pletichám a obstrukcím ministerstva zdravotnictví, a to až poté, co se této věci ujal premiér a předsedkyně sněmovny, protože ministerstvo a ministr sám se touto věcí zcela jednoznačně odmítli zabývat. takže v tom vidím taky kus uražené ješitnosti z toho, že to celé musel prosadit někdo jiný - a v neposlední řadě zcela neopodstatněnou (ale několikrát formulovanou) obavu, že extenzivní využívání konopí pro léčbu v ČR otevře cestu k prosazení jeho legalizace všeobecné. je to nesmysl, ale ideologie se racionálními argumenty změní jen málokdy. takže dochází k zajímavé situaci, kdy se proti legalizaci léčebného konopí staví do jedné řady absolutní prohibicionisti typu poslance šťastného a ministra hegera a legalizační aktivisté typu standy pence, bushky bryndové a dalších. je to poněkud bizarní aliance a mě celou dobu překvapuje, jak je možné, že se nad tím zastánci ani jedné z těchto dvou extrémních pozic nijak nepozastavují. moc zdravím vás i martinu a zbytek rodiny - hezké velikonoce!
Katka, 28. března 2013 • 11:25
Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat zda znáte Fenixovy slzy a co si o nich myslíte. Máme v rodině člověka který se už 3/4 roku léčí se zhoubným nádorem na mozku, klasickým lékařským postupem (operace, ozařování, chemoterapie) ale zároveň alternativními způsoby, v první řadě právě Fenixovými slzami - silný vítažek z konopí. Moc by mě zajímal Váš názor, zda si myslíte že to při této nemoci pomáhá a zda jsou při léčbě nějaká rizika. Velice děkuji za odpověď.
na buněčné úrovni a na úrovni zvířecích modelů existuje řada prací, která prokázala ovlivnění růstu nádorů pomocí rostlinných i synteticky připravených kanabinoidů i synteticky připravených látek, působících na stejné receptory jako kanabinoidy. jde o jeden z nejrychleji se rozvíjejících směrů výzkumu endokanabinoidního systému. existuje / publikováno bylo rovněž několik kazuistik (případových studií), které popsaly zpomalení nebo zastavení růstu některých nádorů u pacientů, kteří užívali přípravky z konopí. příčinnou souvislost mezi užíváním konopí a zpomalením postupu nemoci ale tímto způsobem nelze prokázat. lékařská věda tedy nemá dostatečné důkazy o tom, že by výtažek nebo konopí nebo kanabinoidy mohly být využívány jako kauzální lék pro rakovinu (léčící příčinu nemoci; že by to byl lék, který "uzdravuje") - ani pro jakoukoliv jinou nemoc. je ale dostatek důkazů o léčbě některých symptomů řady onemocnění: tak jako ibalgin neléčí revma, ale revmatické bolesti ano, tak jako aspirin neléčí virovou infekci, ale ulevuje od horečky a zčásti též od bolesti, tak i konopí a přípravky z něj umí ulevit od bolestí, od některých křečových stavů, od nechutenství a zvracení atd. - viz např. souhrn na www.lecebnekonopi.cz. jde tedy přinejmenším o účinný symptomatický lék a to není málo. jakékoliv jiné využití konopí a přípravků z něj jsou ale "jen" nadějným směrem výzkumu - a často také nijak nepodloženou spekulací. zpět k vaší otázce: nemohu jako lékař výtažek ani jiný výrobek z konopí či konopí samotné "pro léčbu nádorů" doporučit, aniž bych se dostal do konfliktu s principy medicíny, založené na (vědeckých) důkazech, a s principy etickými, které mi zakazují vzbuzovat neopodstatněné naděje. necítím se ale ani povolán od jejich užívání paušálně zrazovat a doporučuji se o konkrétním případě vždy poradit s konkrétním ošetřujícím lékařem, který také musí zhodnotit případná rizika užívání silného koncentrátu d-9-THC, jímž tzv. fénixovy slzy obvykle jsou, pro konkrétního pacienta v konkrétním zdravotním stavu. totéž platí pro konopí samotné i pro jakýkoliv přípravek z něj.
Hanyz, 28. března 2013 • 10:39
Dobrý den. Dotaz: Proč potřebuje být konopí vůbec upravováno jakýmikoliv zákony ? Já si myslím, že je to absolutní prkotina, a že by se o tom vůbec diskutovat nemělo. Když mi nějaký psychopat bude chtít zavést zákon na regulaci distribuce bedly vysoké, taky se o tom s ním bavit nebudu. My nepotřebujeme na trávu žádné zákony, ani prohibiční, ani povolovací. Je to kytka ! Jako taková má právo si růst, kde se jí zachce, a každý by měl mít právo si ji vypěstovat, pokud se mu zachce. V čemkoliv jiném vidím snahy o různé monopoly, vydělat na problémech a bolístkách lidí, využít. A co skutečně lidé potřebují, je každému jedno. Co mi na to odpovíte ?
že to nijak nesouvisí s problémem léčebného konopí. zatímco léčebné konopí podle mezinárodních úmluv, jichž jsme signatářem, je možné dovážet, vyvážet, pěstovat a především používat v medicíně (jakkoliv jen při splnění velmi přísných podmínek), produkce ani obchod s konopím pro rekreační účely možný není za žádných okolností. je jedno, co si o tom myslím já a dokonce je jedno, co si o tom myslíte vy - takhle to je a dokud nebude zrušena Jednotná úmluva OSN o drogách z roku 1961, případně dokud se nezmění nebo nebude na úrovni OSN nahrazena úmluvou novou, nezmění se tato situace ani v ČR.
FRENKY, 28. března 2013 • 10:34
JAK POMÁHÁ KONOPÍ PŘI DIABETESU JE DOBRÉ KONOPÍ TAKÉ ŽVÍKAT JAKÉ MÁ KONOPÍ VLIV NA OČI
konopí a výtažky z něj se s úspěchem používají pro léčbu neuropatické bolesti při diabetu. závěry dosud nepublikované resp, k publikaci podané izraelské studie, jíž jsem měl možnost vidět, také nasvědčují tomu, že uživatelé léčebného konopí snižují dávky inzulinu; mechanismus tohoto jevu je ale v úrovni spekulací a bude třeba jej potvrdit dalšími studiemi.
květa, 28. března 2013 • 10:31
Pomůže mi konopí na lupenku?
pravděpodobně alespoň zčásti ano; konopné masti s konopné koupele se v dermatologii s úspěchem používají pro úlevu od nepříjemných projevů lupénky.
Bress, 28. března 2013 • 10:30
Proč proti zákonu o léčebném konopí tolik brojí takoví ti oldschool huliči? Takové ty významné postavičky české konopné scény. Je to uražená ješitnost, pocit že jim berete kšeft, nebo je to opravdu ideologická záležitost?
to byste se měl zeptat jich. mediální oldschool hulič jiří x. doležal, redaktor tohoto týdeníku - ale zákon o léčebném konopí podporuje, pokud vím. co se týče "starých mániček" typu standy pence, můžu jen spekulovat. ale diskuse, jež jsem třeba konkrétně se standou pence vedl, na mě dělají dojem, že v tom kus ješitnosti je; obava o kšeft myslím ne. zato je v tom zcela zřetelná nevole nad faktem, že legalizací léčebného konopí - pokud bude provedena správně a ministerstvu zdravotnictví se nepodaří ji zbojkotovat - zmizí jeden ze zástupných důvodů pro legalizaci konopí jako takového, tedy i pro rekreační užívání. dosud to totiž byl takový trojský kůň debaty - řada z těch, kdo nechtěli veřejně přiznat skutečný cíl všeobecné legalizace, se schovávali za nemocné a brali si je jako rukojmí. já jsem pro to, aby i u nás diskuse o všeobecné legalizaci probíhala; ve světě zuří již drahný čas a jejím momentálním výsledkem je její prosazení ve dvou státech USA a úmysl uruguaye a některých dalších jihoamerických zemí konopí - tedy v tomto případě marihuanu - zcela legalizovat a podřídit podobnému režimu, v jakém je alkohol. je to legitimní diskuse a rád se k ní připojím. musí být ale od otázky používání konopí pro léčbu striktně oddělena - stejně, jako je od diskuse o legalizaci opiátů pro rekreační použití odděleno nikým snad nezpochybňované používání morfia pro (symptomatickou) léčbu bolesti nebo opiové tinktury pro (symptomatickou) léčbu velmi silných průjmových onemocnění.
Jiří Pavlica, 28. března 2013 • 10:01
Dobrý den, je mi jasné, že není možno v současné době říct na kolik konopí pacienta přijde. Máte ale nějaký alespoň odhad?
nemám, protože ministerstvo zdravotnictví se z neznámých důvodů snaží, aby bylo léčebné konopí v lékárnách co nejdražší a tedy prakticky nedostupné. mám ale jasno o tom, kolik by indikované pacienty stát mělo, aby to bylo veřejnozdravotně a bezpečnostně prospěšné pro stát a ekonomicky výhodné pro zdravotnický systém: 30 korun týdně, tedy pouze regulační poplatek - a to bez ohledu na množství, jež budou pro svou léčbu potřebovat. jinými slovy, podle mne je stát povinen hradit léčebné konopí indikovaným (vesměs invalidizovaným a sociálně slabým) pacientům ze 100 %,
Jirka Malíček, 28. března 2013 • 09:46
Dobrý den pane doktore, jak se díváte na poslední vývoj kolem zákona o léčivém konopí ? Narážím na snahy SUKL znemožnit proplácení léčivého konopí pojišťovnami za použití lživých argumentů. Hezký den. J.
dívám se na něj velmi negativně a jako jeden z členů petičního výboru se plně ztotožňuji s prohlášením obsaženým na webu petice za legalizaci a zpřístupnění léčebného konopí v ČR, které najdete tady: http://www.lecebnekonopi.cz/catalogue/detail/6/58/Uhrada-lecebneho-konopi-Peticni-vybor-za-lecebne-konopi-vyvraci-argumenty-SUKL-a-medialni-vystupy-ministerstva .
blatek, 28. března 2013 • 09:44
Proč nakupovat drahé konopí v Nizozemí, když naši vietnamští občané ho umí vyrobit také v dobré kvalitě. Jenomže kdo by to hlídal. V tomto státě už není nikdo věrohodný.
ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že potřebuje rok na zřízení tzv. konopné agentury, která podle mezinárodních úmluv (viz http://en.wikipedia.org/wiki/Single_Convention_on_Narcotic_Drugs) musí být ustavena v každém státě, jenž chce pěstování léčebného konopí zavést. podle mne je to zbytečně dlouhé období, jehož umělé "natažení" vnímám jako další z řady obstrukčních kroků ministerstva zdravotnictví a ministra hegera v celé věci - je ale obsaženo v zákoně coby výsledek vyjednaného politického kompromisu a nezbývá než to respektovat. čeští pěstitelé se tedy budou moci hlásit o licence k pěstování léčebného konopí od 1. dubna 2014.
Honza, 28. března 2013 • 09:39
jiz dlouho mam diagnozu paranoidni schizofrenie. Leky pomahaji ale vedlejsi ucinky jsou totalni. Kourim canabis jiz nekolik let a zasadne positivne ovlinila me pracovni schopnosti. Nikym to nemam potvrzene ale zajimal by me nazor odborniku zda by pripadne tato diagnoza mohla mit sanci na predpis z lekarny protoze to neni kde shanet je to slozite..
dobrý den / hezký zelený čtvrtek všem! obávám se, že vás nepotěším: psychiatrická společnost nepatří mezi devět odborných společností české lékařské společnosti jana evangelisty purkyně (ČLS JEP), jež se přishlásily k záměru předepisovat a využívat konopí v léčbě onemocnění, spadajících do jejich odbornosti. jinými slovy: i pokud uspějeme my a další, kteří podali námitky proti záměru ministra hegera zakázat pojišťovnám úhrady léčebného konopí indikovaným pacientům, minimálně v prvních měsících či letech nebude legálně dostupné pro psychiatrické pacienty. obávám se, že i kdyby psychiatrická společnost časem změnila názor a k využívání léčebného konopí se přihlásila, půjde spíše o léčbu poškození typu posttraumatické stressové poruchy, u níž existují kvalitní studie o pozitivních účincích konopí. u tzv. psychóz, mezi něž je schizofrenie řazena, se používání konopí nedoporučuje. považuje se totiž za prokázané, že psychotropní konopí u predisponovaných jedinců akutní ataky schizofrenie spouští a zvyšuje jejich frekvenci. nevím o žádné studii, která by zkoumala účinky konopí na tlumení vedlejších příznaků léků, užívaných pro léčbu jakéhokoliv typu schizofrenie, a na vašem místě bych byl velmi opatrný a poradil se s vaším lékařem o alternativně za konopí.Klíčová slova: rxrx, zdenekstrnadDiskuse ke článku