Stejně jako domácí telefony, magneťáky, batika nebo Lunetic se i monoskopy tiše vytratily z našich životů. A přitom byly kdysi na obrazovce každý den. A jakkoliv bylo a bývá televizní vysílání často nudné, monoskopy, pojmenované po elektronce, která je vytvářela, byly pravděpodobně nejnudnější. I to zrnění, které dávali po nich, se alespoň hýbalo.
Televizní zkušební obrazec se u nás jmenuje také monoskop. Podle speciální elektronky, která ho generovala. Sloužil k přesnému vyladění celého řetězce televizního vysílání od kamery přes monitor až po televizní přijímač.
S jeho pomocí se nastavovaly a kontrolovaly rozlišovací schopnosti vodorovného i svislého rozkladu obrazu, jas, kontrast, geometrické zkreslení, barevné nastavení, přesnost synchronizace atd. Před onou speciální elektronkou byl prostě jen vytištěný na papíře. V počátcích televize bylo potřeba zapnout TV přijímač 20 minut před začátkem vysílání, aby se stihlo podle návodu na přístroji vše nastavit.
Monoskop měl ale i zvukový doprovod. V jednu dobu to u nás bylo vysílání rozhlasové stanice Hvězda. To by ale bylo zábavy příliš. Tak se vysílal tón o kmitočtu 1 kHz. Skvělá pecka.
Digitalizace, moderní televizní přístroje i nonstop vysílání nás nakonec o monoskopy připravil. Pokud by se vám ale stýskalo, připravili jsme pro vás jejich přehlídku.
Pokračování 2 / 13
BBC z roku 1934
Jeden z prvních televizních zkušebních obrazců britské BBC z roku 1934. Využívá třicetiřádkový systém vynálezce televizoru Johna Logie Bairda. Co to je, nevíme. Slunce nad kanálem? Fotbalový míč před bránou? Šálek čaje a kriketová pálka?
Pokračování 3 / 13
Testovací obrazec BBC typu B
Wikipedie uvádí, že testovací obrazec BBC typu B byl velmi podobný typu A. Ten se ale nedochoval. My to poznáváme. Tohle je tenis z prvních videoher. Čtyřhra. Na hokejovém kluzišti. A se střídačkami.
Pokračování 4 / 13
BBC z roku 1997
Elektronický obrazec používaný v britské BBC v roce 1997. Ministerstvo švihlé chůze podle nás. Nebo hromadná zavíračka v londýnských barech. Britská pop music na přelomu 70. a 80. let.
Pokračování 5 / 13
Indiánská hlava
Pojďme za oceán. Tenhle monoskop se jmenuje indiánská hlava a televize RCA ho představila v roce 1939 a stal se v následujících letech stálicí televizního vysílání po celé Americe. Pohřbilo ho až barevné vysílání v 60. letech. Ale dál se prodával třeba jako lampička a objevil se na plakátech filmu 'Weird Al' Yankovice Jak se dělá televize.
Pokračování 6 / 13
CBC z konce 40. let
Americká stanice CBS a konec 40. let. Krásná práce. Pokud se ale člověk vzbudil před televizí, když vysílala tohle, muselo to v něm obzvlášť v té době vzbudit dojem, že se na něj řítí stíhačka Spitfire.
Pokračování 7 / 13
Monoskop Československé televise
Československá televize začala své pravidelné veřejné vysílání v roce 1953. To se ještě televize psala se „s“. Z této doby je i náš první monoskop. Nápis byl později změněn na „ČESKOSLOVENSKO“. Televize se musela tehdy 20 minut zahřívat a pak nastavit podle návodu právě na vysílání monoskopu.
Pokračování 8 / 13
ARD monochromatický testovací obrazec Telefunken
Univerzální testovací vzor německé televize ARD z 50. až 70. let minulého století. Pokud se na něj budete upřeně dívat alespoň 30 vteřin, možná něco uvidíte, ale my nevíme co. Nezkoušeli jsme to, je to přeci jen německá věc z minulého století. Třeba bychom z toho mohli začít hajlovat a to nechceme.
Pokračování 9 / 13
Královská sláva na Pegasu
A nastupují Francouzi. Jejich televize RTF používala od roku 1953 v centrálním obrazci fotografii jedné z jezdeckých soch ze zámku v Marly. Je to Královská sláva na Pegasu proti zatažené obloze a údajně se na ní skvěle ostří obraz.
Pokračování 10 / 13
Španělská TVE 2
Tenhle monoskop používala španělská televize v letech 1993 až 2001. Moře, Gaudí, korida i vína červená a bílá v tom vidíme. I bílý balet Realu Madrid by se našel. Barcelonu ale hledáme marně.
Pokračování 11 / 13
Sovětská televize
Tohle je monoskop sovětský ze 60. let. Nevíme, jak vy, ale my tam vidíme usmívající se kočku.
Pokračování 12 / 13
Čínský model
Čínský HDTV test. Náš favorit. Co všechno se asi tímhle dá měřit, ladit, zpřesňovat, štelovat a upravovat. Radši nemyslet.
Pokračování 13 / 13
Švédská TV1
Abba, IKEA, Volvo a teď tohle. Rok 1969. Předěl mezi černobílým a barevným světem. Za nás deset bodů z deseti.