Klasika. Testovací obrázek Philips PM5544

Klasika. Testovací obrázek Philips PM5544 Zdroj: Wikimedia Commons

Monoskopy: Galerie toho nejnudnějšího, co kdy bylo v televizi k vidění

Stejně jako domácí telefony, magneťáky, batika nebo Lunetic se i monoskopy tiše vytratily z našich životů. A přitom byly kdysi na obrazovce každý den. A jakkoliv bylo a bývá televizní vysílání často nudné, monoskopy, pojmenované po elektronce, která je vytvářela, byly pravděpodobně nejnudnější. I to zrnění, které dávali po nich, se alespoň hýbalo. 

Televizní zkušební obrazec se u nás jmenuje také monoskop. Podle speciální elektronky, která ho generovala. Sloužil k přesnému vyladění celého řetězce televizního vysílání od kamery přes monitor až po televizní přijímač. 

S jeho pomocí se nastavovaly a kontrolovaly rozlišovací schopnosti vodorovného i svislého rozkladu obrazu, jas, kontrast, geometrické zkreslení, barevné nastavení, přesnost synchronizace atd. Před onou speciální elektronkou byl prostě jen vytištěný na papíře. V počátcích televize bylo potřeba zapnout TV přijímač 20 minut před začátkem vysílání, aby se stihlo podle návodu na přístroji vše nastavit. 

Monoskop měl ale i zvukový doprovod. V jednu dobu to u nás bylo vysílání rozhlasové stanice Hvězda. To by ale bylo zábavy příliš. Tak se vysílal tón o kmitočtu 1 kHz. Skvělá pecka. 

Digitalizace, moderní televizní přístroje i nonstop vysílání nás nakonec o monoskopy připravil. Pokud by se vám ale stýskalo, připravili jsme pro vás jejich přehlídku.  

Pokračování 2 / 13

BBC z roku 1934

Jeden z prvních televizních zkušebních obrazců BBC z roku 1934Jeden z prvních televizních zkušebních obrazců BBC z roku 1934 | Wikimedia Commons

Jeden z prvních televizních zkušebních obrazců britské BBC z roku 1934. Využívá třicetiřádkový systém vynálezce televizoru Johna Logie Bairda. Co to je, nevíme. Slunce nad kanálem? Fotbalový míč před bránou? Šálek čaje a kriketová pálka?

Pokračování 3 / 13

Testovací obrazec BBC typu B

Testovací obrazec B od BBCTestovací obrazec B od BBC | Wikimedia Commons/TypicalWriter

Wikipedie uvádí, že testovací obrazec BBC typu B byl velmi podobný typu A. Ten se ale nedochoval. My to poznáváme. Tohle je tenis z prvních videoher. Čtyřhra. Na hokejovém kluzišti. A se střídačkami.

Pokračování 4 / 13

BBC z roku 1997

Barevný testovací obrazec BBCBarevný testovací obrazec BBC | Wikimedia Commons/Ughhhg

Elektronický obrazec používaný v britské BBC v roce 1997. Ministerstvo švihlé chůze podle nás. Nebo hromadná zavíračka v londýnských barech. Britská pop music na přelomu 70. a 80. let.

Pokračování 5 / 13

Indiánská hlava

Monoskop používaný americkou televizí RCA přezdívaný Indiánská hlavaMonoskop používaný americkou televizí RCA přezdívaný Indiánská hlava | Wikimedia Commons

Pojďme za oceán. Tenhle monoskop se jmenuje indiánská hlava a televize RCA ho představila v roce 1939 a stal se v následujících letech stálicí televizního vysílání po celé Americe. Pohřbilo ho až barevné vysílání v 60. letech. Ale dál se prodával třeba jako lampička a objevil se na plakátech filmu 'Weird Al' Yankovice Jak se dělá televize.

Pokračování 6 / 13

CBC z konce 40. let

Testovací obrazec CBSTestovací obrazec CBS | Wikimedia Commons/Wbwn

Americká stanice CBS a konec 40. let. Krásná práce. Pokud se ale člověk vzbudil před televizí, když vysílala tohle, muselo to v něm obzvlášť v té době vzbudit dojem, že se na něj řítí stíhačka Spitfire. 

Pokračování 7 / 13

Monoskop Československé televise

Monoskop Československé televise z roku 1953Monoskop Československé televise z roku 1953 | Wikimedia Commons

Československá televize začala své pravidelné veřejné vysílání v roce 1953. To se ještě televize psala se „s“. Z této doby je i náš první monoskop. Nápis byl později změněn na „ČESKOSLOVENSKO“. Televize se musela tehdy 20 minut zahřívat a pak nastavit podle návodu právě na vysílání monoskopu. 

Pokračování 8 / 13

ARD monochromatický testovací obrazec Telefunken

Monochromatický testovací obrazec Telefunken od ARDMonochromatický testovací obrazec Telefunken od ARD | Wikimedia Commons/Yagosaga

Univerzální testovací vzor německé televize ARD z 50. až 70. let minulého století. Pokud se na něj budete upřeně dívat alespoň 30 vteřin, možná něco uvidíte, ale my nevíme co. Nezkoušeli jsme to, je to přeci jen německá věc z minulého století. Třeba bychom z toho mohli začít hajlovat a to nechceme. 

Pokračování 9 / 13

Královská sláva na Pegasu

Francouzský černobílý monoskopFrancouzský černobílý monoskop | Wikimedia Commons

A nastupují Francouzi. Jejich televize RTF používala od roku 1953 v centrálním obrazci fotografii jedné z jezdeckých soch ze zámku v Marly. Je to Královská sláva na Pegasu proti zatažené obloze a údajně se na ní skvěle ostří obraz.  

Pokračování 10 / 13

Španělská TVE 2

Monoskop španělské televizeMonoskop španělské televize | Wikimedia Commons

Tenhle monoskop používala španělská televize v letech 1993 až 2001. Moře, Gaudí, korida i vína červená a bílá v tom vidíme. I bílý balet Realu Madrid by se našel. Barcelonu ale hledáme marně. 

Pokračování 11 / 13

Sovětská televize

Sovětský monoskop ze 60. letSovětský monoskop ze 60. let | Wikimedia Commons/Tucvbif

Tohle je monoskop sovětský ze 60. let. Nevíme, jak vy, ale my tam vidíme usmívající se kočku.

Pokračování 12 / 13

Čínský model

Čínský monoskopČínský monoskop | Wikimedia Commons

Čínský HDTV test. Náš favorit. Co všechno se asi tímhle dá měřit, ladit, zpřesňovat, štelovat a upravovat. Radši nemyslet. 

Pokračování 13 / 13

Švédská TV1

Švédský monoskopŠvédský monoskop | Wikimedia Commons/Andrew2

Abba, IKEA, Volvo a teď tohle. Rok 1969. Předěl mezi černobílým a barevným světem. Za nás deset bodů z deseti.