nahoru

S dětmi za vědou, a nejen v Praze: Týden mozku nabízí virtuální realitu nebo přednášku o léčbě fobií

TZ, Kateřina Kadlecová 8. března 2023 • 13:00
S dětmi za vědou, a nejen v Praze: Týden mozku nabízí virtuální realitu nebo přednášku o léčbě fobií
foto: Jana Plavec

Jak vzniká bolest nebo Alzheimerova choroba? Jak se učíme a co přesně si pamatujeme a proč? Kromě těchto otázek zodpoví festival Týden mozku i mnoho dalších, které souvisejí s nejsložitějším orgánem těla. Během týdne od 13. do 19. března čekají na širokou veřejnost desítky akcí, včetně workshopů a virtuální reality. Všechny jsou tradičně zdarma, na některé je ale třeba si vytvořit rezervaci na webu a přednáškové místnosti se rychle plní; festival Týden mozku navštíví každoročně více než deset tisíc návštěvníků.

Poslední roky návštěvníci vinou protipandemických opatření trávili Týden mozku převážně v online prostoru, kvůli covidu byl celý ročník 2020 rovnou zrušen. Nyní však na širokou veřejnost v Hradci Králové, Praze, Olomouci i Ostravě čekají přednášky, besedy, workshopy, hry, výstavy i možnost vyzkoušet si virtuální realitu.

Přednášky hlavního programu Týdne mozku představí mozek jako metropoli, vysvětlí, jak vzniká bolest nebo jak funguje paměť, a to včetně vizuální. Přiblíží závažné nemoci, jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba či schizofrenie, a vysvětlí, jak neuronová síť mozku inspiruje informační technologie nebo jak se lidský mozek přizpůsobí třeba pobytu v kosmu. Hlavní přednáškový cyklus nabídne čtyři až pět přednášek každý den od pondělí do pátku, v kompletním programu se dají akce i vyhledávat.

Fobie, optické klamy, logické hádanky

Součástí festivalu je pestrý doprovodný program. V hlavní budově Akademie věd na Národní v Praze se otevírá výstava optických klamů, zájemci budou mít možnost také prožít virtuální realitu. Národní ústav duševního zdraví jim zprostředkuje trénink paměti nebo ovládnutí strachů a fobií; na zbavení se fobií dokonce existují kurzy, které na festivalu představí ZOO Praha.

Program též nabídne paletu workshopů a besed. Třeba v Hradci Králové lektoři poradí, jak na bolest, v Olomouci připravila Pevnost poznání tři interaktivní akce. Pro ty, kteří se vědy rádi „dotýkají“, budou nachystané otevřené pokusy, řešení logických úloh včetně Einsteinovy hádanky nebo paměťové techniky.

„Mám radost, že se festival Týden mozku každým rokem rozrůstá," říká zakladatel festivalu Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. „Třeba ne vždy co do počtu akcí, ale vždy do šíře nabízeného programu. Dokážeme tak mozek, nesmírně fascinující orgán, přiblížit všem věkovým skupinám.“

S Týdnem mozku už přes čtvrt století

Festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a v neurovědách pořádá Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy. Zúčastní se ho nejen jednotlivé ústavy AV ČR, ale také externí vystavovatelé včetně univerzit, nemocnic či soukromých firem. Hlavními partnery 23. ročníku Týdne mozku jsou společnosti Bioinova a M.G.P., spol s r. o., přičemž poslední zmíněný si pro návštěvníky připravil přednášku o speciální technologii, která pomáhá odhalovat Parkinsonovu chorobu ještě dříve, než se objeví první příznaky.

Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a v neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998. Hlavní program tvoří přednášky předních českých odborníků v oblasti teoretických i klinických neurověd. Do doprovodného programu se zapojí veřejné vysoké školy i další instituce, které mají k tématu festivalu blízko.

TZ, Kateřina Kadlecová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.