
Vyhledávaným cílem výletů je Žďár nad Sázavou díky poutnímu Kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který už téměř 30 let figuruje na Seznamu světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Není divu! Jde o mistrovské dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela plné matematických tajů. Proniknout do nich i do nástrah doby, poznat lépe nejen osobnost geniálního architekta, ale i žďárského opata Vejmluvy, který výstavbu celého komplexu začátkem 18. století inicioval, umožňuje multimediální zážitková expozice v nedalekém cisterciáckém klášteře, který je dnes zámkem rodiny Kinských.
„Když sem vstoupíte, dostanete audioprůvodce, přičemž se nejedná o takový ten dodatečný efekt, který se někde používá a většina lidí to nechce slyšet. Tady ho poslouchají opravdu všichni. Vy si nasadíte sluchátka a během procházení se dějinami cisterciáckého kláštera posloucháte. Zpomalí vás to, a já si myslím, že to je skvělé, protože se pomaloučku procházíte a posloucháte, za jakých podmínek vše vznikalo, jakými to procházelo peripetiemi. Samozřejmě koukáte na různé artefakty, ale především posloucháte vyprávění v podobě dialogu dítěte a někoho, kdo má o místě spoustu informací. Vtáhne vás to natolik, že na chvíli zapomenete na všechno ostatní,“ popisuje architekt Adam Gebrian svou zkušenost z návštěvy i s tím, že audioprůvodce nemusí být nudným zlem.
Pokud vás zajímají i další Gebrianovy postřehy z Muzea nové generace, podívejte se na ně v úvodním videu. Epizodu věnovanou nově zrekonstruovanému baroknímu Kostelu sv. Jana Nepomuckého najdete na Mall.tv v pořadu Překvapivé stavby – zde.