nahoru

Geniální desetiletá autistka má vyšší IQ než Einstein i Hawking

Veronika Zenklová 13. října 2021 • 15:10
Geniální desetiletá autistka má vyšší IQ než Einstein i Hawking
foto: Instagram@adhara_perez11

Je jí teprve deset a už studuje dvě vysoké školy. Jestli Mexičanku Adharu Pérez Sánchezovou za výsledky jejích IQ testů spíš obdivovat, nebo litovat, je otázkou. Hry s panenkami vyměnila za průmyslové a systémové inženýrství se zaměřením na matematiku a v budoucnu by chtěla kolonizovat Mars.

Děti se jí smály a rodiče jí nerozuměli. Zato od tří let plynně četla a do osmi let zvládla vychodit základní i střední školu. Zároveň jí byl ale diagnostikován Aspergerův syndrom, tedy jedna z poruch autistického spektra, který vysvětlil, proč Adhara lpí na mnoha rituálech, není příliš komunikativní a straní se kolektivu. Její sociální a emoční inteligence totiž na rozdíl od jejího IQ značně pokulhává. 

Superinteligentní outsider

Hry v dětském kolektivu se Adhary od začátku jejího života moc netýkaly. Lidé s Aspergerovým syndromem se totiž vyznačují mimo jiné tím, že nerozumí metaforám, humoru a trpí nedostatkem představivosti. Což ve světě dětské fantazie může být na překážku. Často tudíž sedávala nezúčastněně v koutě, koukala do prázdna a upadala do letargie. 

Před počínající depresí ji zachránila její matka, která vyhledala odbornou pomoc. Když lékařům sdělila, že její dcera nejraději tráví čas pročítáním periodických tabulek a vypočítáváním vzorečků, navrhli jí absolvování IQ testu, který odhalil její genialitu. Výsledek 162, v němž o 2 body překonala vědce Alberta Einsteina nebo Stephena Hawkinga, všechny doslova vyvedl z míry. 

Vlastní cestou

Od té doby, co jí byla „diagnostikována“ genialita, se Adhara řídí speciálně nastaveným individuálním studijním plánem a plní si své kariérní sny.  

Nedávno úspěšně reprezentovala svou univerzitu Universidad CNCI, když na akci pořádané Institutem umění a kultury v Tijuaně hovořila o černých dírách. Jelikož sní o tom, že se jednou stane astronautkou a pomůže kolonizovat Mars, ráda by studovala na Arizonské univerzitě, kterou NASA ocenila za tamní program výzkumu vesmíru.

Být autista je in!

Svým životním příběhem i přístupem k problematické genialitě chce inspirovat další lidi. Je velmi aktivní na sociálních sítích i ve výzkumu podobně „jiných“ dětí.  

„Momentálně vyvíjím náramek, který měří emoce dětí postižených autismem. Jejich rodiče je budou moci detekovat pomocí telefonu nebo tabletu,“ uvedla v jednom z rozhovorů. 

Mexický Forbes ji zařadil mezi 100 nejmocnějších žen současnosti a zároveň s tím upozornil na její knihu. V ní desetiletá Adhara popisuje své zkušenosti s nelehkým životním údělem. „Nevzdávejte se, a pokud se vám nelíbí, kde jste, začněte plánovat, kde chcete být,“ uvádí v titulu. Základem pro spokojený život lidí s autismem by podle ní mělo být pochopení, přijetí a naplňování vlastních ambicí.  

Veronika Zenklová


Klíčová slova: děti, autismus, inteligenceDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.