nahoru

On letí, on letí! Podívejte se na místo, které navždy změnilo svět

10. října 2021 • 10:00

Do štědrovečerní pohody zbýval přesně týden. Teď se zkuste na minutu zastavit, zavřít oči a zamyslet, co pár dní před Vánocemi děláte vy. Už víte? Paráda! Pravděpodobně to není nic z toho, o co se pokoušeli bratři Wrightové v roce 1903. Ty totiž dovedl „vítr, písek a sen o létání,“ jak stojí na oficiálních stránkách jejich memoriálu, až do Kitty Hawku v Severní Karolíně, kde jejich čtyřleté snažení vyvrcholilo prvním úspěšným letem.

Právě memoriál průkopníků letectví se stal dalším místem, kam při svých cestách po východním pobřeží USA zavítal český architekt Adam Gebrian. Pás bariérových ostrovů Outer Banks je totiž oblíbeným cílem výletů, a tak si o návštěvu, stejně jako o zhodnocení kvalit veřejného prostoru přímo říkal. Jednou z místních atrakcí je Národní památník bratří Wrightů s ocelovou replikou letadla, díky kterému Wilbur a Orville přepsali dějiny. 

„Je tady malá budova muzea, které zaujme svou železobetonovou skořepinovou konstrukcí. Dozvíte se v něm různé informace o tom, jak bratři Wrightové postupovali, jak vyvíjeli a dělali různé modely a pokusy. Také si tady můžete prohlédnout jedna ku jedné slavné letadlo, se kterým nakonec opravdu vzlétli, a obdivovat jeho křehkou konstrukci. A to letadlo, když před ním stojíte a prohlížíte si ho, tak se vám prostě musí líbit, protože si začnete říkat, jak je neuvěřitelné, že pomocí pár tenkých malorozměrových prvků dokázali tohle sestavit a vzlétnout s tím,“ nešetřil Adam Gebrian slovy chvály nejen na adresu veřejné instituce, ale i expozice, kterou nabízí. 

Pokud chcete vědět a především vidět, co dalšího stojí nejen v Severní Karolíně za povšimnutí, nenechte si ujít další epizody série Gebrian: Plus/Minus z produkce internetové televize Mall.tv.Klíčová slova: Gebrian: Plus/MinusDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.