nahoru

Kde udělali architekti chybu? V několikamiliardové investici zapomněli na to nejdůležitější!

red 19. září 2021 • 08:55

I mistr tesař se někdy utne. V případě několika miliardové investice na Manhattanu se naneštěstí nesekl jeden znalec, ale hned dva prestižní architektonické ateliéry. Ty sice dokázaly navrhnout na řece Hudson umělý ostrov osázený 350 druhy květin, stromů a keřů a osvětlený 66 tisíci žárovek, ale v touze po designové dokonalosti zapomněly na praktické potřeby návštěvníků. A tak místo ohromení z impozantní stavby, která vyrostla na 132 tulipánovitých pilířích, přichází rozčarování. 

O tom, že i renomovaní kolegové mohou při projektování stavby na tak prominentní adrese, jakým je Manhattan, podcenit mimořádně důležitou součást veřejného prostoru, se na vlastní oči přesvědčil architekt Adam Gebrian. Ten newyorským Little Island, slavnostně otevřený před čtyřmi měsíci na místě bývalého mola 54, navštívil spolu se svým pětiletým synem Filipem. Nezapomenutelný zážitek, který plovoucí ostrov s parkem a amfiteátrem na první pohled sliboval, se ale nedostavil. 

„Musím zmínit zklamání mého syna, ke kterému jsem přispěl já. Když tu formu viděl zvenku, zdálky, tak se mu strašně líbila a říkal, že to vypadá zajímavě a že tam určitě budou nějaká dětská hřiště a skluzavky, a já jsem mu to neprozřetelně slíbil. Když jsme se tam ocitli, tak zjistil, že tam nic takového není. Při odchodu si tak neustále pro sebe trousil, že to přece museli autoři vědět, že tam budou chodit malé děti, a že na ně měli trochu víc myslet a měli to pro ně zařídit,“ říká populární kritik veřejného prostoru. Ten už vedoucího konstrukčního týmu, kterým byl český architekt Ondřej Tichý, na nedostatek upozornil a věří, že do budoucna bude jedna z nejvyhledávanějších newyorských atrakcí k dětem přívětivější. Ostatně záměrem jejího investora, mediálního magnáta Barryho Dillera, bylo vytvořit oázu pro každého. Nezbývá než věřit, že bude naplněn beze zbytku. Jak vypadá v současnosti a co na ní Adam Gebrian naopak oceňuje, sledujte v dalším díle pořadu Gebrian: Plus/Minus z produkce internetové televize Mall.tv.

red


Klíčová slova: Gebrian: Plus/MinusDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.