nahoru

Byl táta Mickeyho Mouse antisemita? Za snímek s Donaldem-nacistou dostal Oscara

23. května 2021 • 07:40

Ode dne, kdy praotec kresleného filmu Walt Disney založil jako dvacetiletý mladík svoje první studio, uplyne příští rok celé století. Za tu dobu se sice z animátorské profese stala úplně jiná disciplína, tzv. disneyovky ale dodnes patří mezi to nejlepší, co kreslená kinematografie nabízí. Kromě pohádek pak portfolio studia čítá i některé poměrně kuriózní kousky – například animovaný příběh s nacistickou tématikou.

Mezi Disneyho nejznámější hrdiny patří Mickey Mouse, pes Goofy nebo kačer Donald. Pravě poslední jmenovaný se pak objevil i ve snímku, který značně vybočoval z pohádkové linie. Šlo o krátký film z roku 1943 nazvaný Vůdcova tvář, který Donalda vyobrazuje coby nacistu. Je to jeden z příkladů americké válečné propagandy, jejíž cílem bylo prodávat válečné dluhopisy. Snímek každopádně i tak nakonec získal Oscara za nejlepší krátký animovaný film a stal kultovní záležitostí.

Paradoxně sám Walt Disney přitom čelil obvinění z antisemitismu a obecně z rasové nesnášenlivosti. Ti, kdo ho znali, ale takové tvrzení popírají. Ke všem se prý choval stejně a jeho studio navíc zaměstnávalo řadu Židů. Pověst rasisty si tak získal spíše kvůli lidem, kterými se obklopoval. Na druhou stranu – díky rostoucímu věhlasu se Walt stýkal s všelijakými osobnostmi, a to nejen z filmového průmyslu.

Zabrousil například i do reklamního odvětví, když v roce 1964 připravil hned čtyři objekty pro Světovou výstavu v New Yorku. Asi nejúspěšnější byla jeho instalace pro společnost PepsiCo nazvaná Je to malý svět. Strhující projížďka lodí nakonec skončila v kalifornském Disneylandu, který se pro veřejnost jako první Disney park otevřel o devět let dříve. Dnes zábavních resortů existuje šest, a to nejen ve Spojených státech, ale i v Paříži, Tokiu, Hongkongu a Šanghaji.

Na další vizionářské projekty Walta Disneyho, ale i jeho nejznámější filmy a životní osud se můžete povívat v našem videu.Klíčová slova: walt disney, životy slavnýchDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.