nahoru

Kellner, Baťa nebo Kennedy. Jaké další známé osobnosti zahynuly během letecké nehody

red, ČTK29. března 2021 • 11:30
Kellner, Baťa nebo Kennedy. Jaké další známé osobnosti zahynuly během letecké nehody
foto: ČTK, archiv Blesku, J. Gogová

Celý svět zasáhla zpráva o sobotní nehodě vrtulníku, při které zemřel miliardář Petr Kellner. Nejbohatší Čech přitom není první známou osobností, která během letecké katastrofy zahynula. Stejná tragédie postihla například i jednoho z nejznámějších českých podnikatelů Tomáše Baťu, manželku komunistického prezidenta Gustáva Husáka Vieru, nebo slavného amerického basketbalistu Kobe Bryana.

Tomáš Baťa (1876 - 1932)

Zakladatel obuvnického impéria a jeden z nejznámějších českých podnikatelů, jehož "baťovky" udělaly z Československa obuvnickou velmoc, zahynul 12. července 1932 při letecké nehodě. Malý letoun Junkers, v němž cestoval se svým pilotem Jindřichem Broučkem, se zřítil v husté mlze u Otrokovic, když mířil do Švýcarska. Jeho smrt přišla jako blesk z čistého nebe, bylo mu 56 let. Maketa zříceného letadla Junkers se nachází i ve zlínském památníku Tomáše Bati.

Kobe Bryant (1978 - 2020)

Americký basketbalista, jeden z nejlepších basketbalistů všech dob, zahynul vloni 26. ledna při pádu vrtulníku, když jeho pilot ztratil při letu nad kopcovitou oblastí severně od Los Angeles v mracích orientaci. V oblasti byla špatná viditelnost a podle zákona nesměl letět jen podle vizuální orientace, přesto se rozhodl v cestě pokračovat, stroj pak v husté mlze narazil do svahu kopce. Při nehodě zahynul Bryant, jeho dcera a dalších sedm lidí.

Olivier Dassault (1951 - 2021)

Francouzský miliardář a poslanec, přišel o život letos 7. března při havárii vrtulníku poblíž letoviska Deauville v Normandii na severozápadě země. Jeho soukromý vrtulník značky Eurocopter se při vzletu zřítil nad francouzským městečkem Touques v Normandii. Havárii nepřežil miliardář ani jeho pilot.

Viera Husáková (1923 - 1977)

Druhá manželka tehdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka. Zahynula 20. října 1977 při leteckém neštěstí. V nepříznivém počasí si letěla z bardejovských lázní do Bratislavy vyléčit zlomenou ruku. Helikoptéra, která ji převážela, havarovala na bratislavském letišti v husté mlze. Při jedné z nejvíce utajovaných leteckých nehod 70. let zemřeli také tři členové posádky vrtulníku a lékař. Husákové bylo 54 let.

Lech Kaczyński (1949 - 2010)

Polský prezident, zahynul při pádu letadla Tu-154 u ruského Smolenska 10. dubna 2010. Spolu s ním zahynulo 96 osob z Polska, mimo jiné jeho choť, skoro celá polská generalita, několik poslanců a guvernér národní banky; letěli do ruské Katyně uctít památku 22.000 Poláků zastřelených v roce 1940 sovětskou tajnou policií NKVD. Piloti se pokoušeli přistát na Smolenskou leteckou základnu v husté mlze, letoun sestoupil hluboko pod normální dráhu přiblížení, zasáhl stromy a narazil do země, dopadl v zalesněné oblasti jen kousek od ranveje.[

Karol Kania (1941 - 2021)

Polský milionář a podnikatel, který byl zakladatelem a majitelem firmy, patřící v Evropě mezi největší výrobce substrátu pro pěstování hub, zahynul letos 23. února při pádu vrtulníku u města Pszczyna na jihu Polska. Soukromý vrtulník typu Bell 429 se zřítil v noci v lese u Pszczyny. Pilot a Kania, kteří seděli vpředu, zahynuli na místě, další dva cestující - žena a muž - byli s to opustit vrtulník vlastními silami, byli hospitalizováni se zlomeninami.

John Kennedy mladší (1960 - 1999)

Syn někdejšího amerického prezidenta a korunní princ známé politické dynastie zahynul 16. července 1999 při letecké nehodě. Malý stroj, který sám v noci pilotoval, se zřítil do Atlantiku u ostrova Martha's Vineyard. Kennedy s manželkou Carolyn a její sestrou Lauren Bessettovou tehdy cestovali na svatbu jednoho z Kennedyho příbuzných. Nikdo z cestujících havárii nepřežil.

Petr Kellner (1964 - 2021)

Český miliardář a podnikatel zahynul při pádu vrtulníku 27. března na Aljašce, společně s ním zahynuli další čtyři lidé včetně dalšího českého občana. Podle informací listu The New York Times se vrtulník vezoucí skupinu lyžařů zřítil v blízkosti ledovce Knik na Aljašce. Předpokládá se, že se skupina chtěla v oblasti věnovat heliskiingu, tedy lyžování, při němž jsou lyžaři vysazeni z vrtulníku.

Colin McRae (1968 - 2007)

Britský automobilový závodník zemřel 15. září 2007 při nehodě jím pilotovaného vrtulníku. Při osudném letu McRae v těžkém zalesněném terénu nedaleko svého domova provedl nízko nad zemí manévr, po němž se vrtulník zřítil. Při vyšetřování havárie, při níž zahynul i jeho pětiletý syn a dva rodinní známí, se ukázalo, že devětatřicetiletý Skot neměl platnou licenci, potřebný trénink ani zkušenosti.

Boris Trajkovski (1956 - 2004)

Makedonský prezident 1999–2004, zahynul při leteckém neštěstí u jihobosenského města Stolac při letu na mezinárodní konferenci v Mostaru. Stroj s prezidentem na palubě se zřítil v husté mlze poblíž hercegovského města Mostar.

Steve Fossett (1944 - 2007)

Američan Steve Fossett získal jako burzovní makléř miliardové bohatství, které mu umožnilo financovat svou největší vášeň. Tou bylo posouvání hranic lidských možností. Slavný dobrodruh má na svém kontě celkem 116 rekordů v letu balonem, letadlem a vzducholodí, v bezmotorovém létaní a v jachtingu a asi polovina z nich stále zůstává nepřekonaná. Fossettovi se ale jeho vášeň nakonec stala osudná. V září roku 2007 se vydal na krátký vyhlídkový let nad Nevadskou pouští, z něhož se už nevrátil. Vrak jeho stroje byl objeven na přelomu září a října 2008 ve výšce 3000 metrů západně od města Mammoth Lakes v pohoří Sierra Nevada nedaleko hranic Kalifornie a Nevady.

red, ČTK
Diskuse ke článku