Podnikatel a majitel holdingové společnosti PPF Group Petr Kellner.

Podnikatel a majitel holdingové společnosti PPF Group Petr Kellner. Zdroj: ČTk / Roman Vondrouš

Petr Kellner
Petr Kellner
Petr Kellner
Petr Kellner
4
Fotogalerie

V sobotu zemřel při nehodě vrtulníku na Aljašce miliardář Petr Kellner

Český miliardář a podnikatel Petr Kellner v sobotu zemřel při nehodě vrtulníku v aljašských horách. Informaci zahraničních médií o tragickém úmrtí šestapadesátiletého podnikatele ČTK potvrdila mluvčí investiční skupiny PPF Jitka Tkadlecová. Pohřeb se bude konat v úzkém rodinném kruhu. Mluvčí zároveň požádala, aby všichni respektovali soukromí Kellnerovy rodiny.

Pád vrtulníku a totožnost obětí potvrdil také Úřad veřejných informací aljašského ministerstva veřejné bezpečnosti na svém serveru. Úřad doplnil, že už byly informovány rodiny obětí. Podle něj je mezi oběťmi leteckého neštěstí 56letý muž jménem Petr Kellner z České republiky. Mezi mrtvými je podle policie i další muž z Čech, padesátiletý Benjamin Larochaix. Při pádu zahynuli i další tři lidé včetně pilota, jeden člověk je ve vážném, ale stabilizovaném stavu v péči nemocnice v Anchorage.

Podle informací NYT se vrtulník vezoucí skupinu lyžařů zřítil v blízkosti ledovce Knik na Aljašce. Předpokládá se, že se skupina chtěla v oblasti věnovat heliskiingu, tedy lyžování, při němž jsou lyžaři vysazeni z vrtulníku. Příčina pádu stroje Airbus AS350B3 patřícího společnosti Soloy Helicopters z aljašského města Wasilla se stále vyšetřuje.

O možném pádu stroje se aljašští státní policisté dozvěděli v sobotu ve 22:00 místního času, když vrtulník nedorazil na místo přistání a svědci viděli trosky v oblasti ledovce Knik. Na místě poté našli pět obětí a jediného přeživšího. Mezi oběťmi jsou krom Kellnera a Larochaixe také dva z místních průvodců a pilot vrtulníku.

Heliskiing je extrémní sport, při němž je jen malý prostor pro chyby. V posledních letech se stal magnetem pro všechny, kdo hledají nový způsob vzrušení. Vrtulníky lyžaře dopravují do odlehlých částí hor na neporušený sníh. Chata, která vrtulník pro Kellnerův let najala, nabízí týdenní pobyty za 15.000 dolarů plus služby vrtulníku. V prohlášení vydaném v neděli večer její majitelé vyjádřili nad nehodou lítost. "Za 17 let, co tyto akce provozujeme, jde o první podobnou událost," uvedli s tím, že Kellner byl jejich častým hostem a přítelem.

"Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, zejména média, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera," uvedla mluvčí PPF.

Kellner je majoritním vlastníkem investiční skupiny PPF Group, která investuje do řady odvětví a působí na třech kontinentech. Podle výroční zprávy společnosti za rok 2019 Kellner ovládá 98,93 procenta PPF. Kellnera už 15 let řadí časopis Forbes mezi nejbohatší lidi na světě, jeho majetek odhaduje na 293 miliard korun.