nahoru

První Švédka v bondovce! Brittu Eklandovou proslavil i románek s Růžovým panterem

Šimon Kadeřávek24. března 2021 • 14:00
První Švédka v bondovce! Brittu Eklandovou proslavil i románek s Růžovým panterem
foto: bond-girls.net

Druhý snímek, ve kterém se Roger Moore objevil jako světoznámý špion James Bond, nese název Muž se zlatou zbraní. Film je považován za jednu z nejhorších bondovek v rámci celé série. Nic na tom nezměnila ani přítomnost smyslné Britty Eklandové, pro tu byla role Mary Goodnightové vrcholem filmové kariéry.

Narodila se 6. října 1942 ve Stockholmu, její matka pracovala jako sekretářka, otec pro změnu vlastnil obchod s oblečením. Zajímavostí je, že hrával curling, jeden čas byl dokonce kapitánem švédského národního týmu. Budoucí herečka vyrůstala na předměstí hlavního města, společnost jí dělali tři mladší bratři a jídlo. „Byl jsem tlustá a ošklivá,“ zavzpomínala v roce 1980 pro časopis Time.

Nevydařená svatební noc

Postupně se nadváhy zbavila, zároveň opustila střední školu a naplno se věnovala herectví. Zlomový okamžik nastal v jedné z milánských kaváren, kde Brittu objevil hledač talentů. Dostala nabídku do Londýna, čehož okamžitě využila. Záhy ocenila i studium jazyků, protože plynně hovořila anglicky a francouzsky.

Začínala malými epizodními rolemi ve filmech různého ražení. Debut přišel v roce 1960, v dalších letech se pravidelně objevovala před kamerou. Začala natáčet i v rodném Švédsku. Tři roky od jejího objevení získala roli ve Vánoční koledě, kde se poprvé setkala se svým budoucím manželem hercem Peterem Sellersem.

Oba na sebe natrefili v dalších dvou snímcích. Komik, jehož proslavila role detektiva Clouseaua z Růžového pantera, zahořel láskou k mladičké Švédce. Údajně ji poprvé viděl v novinách a zatoužil po ní. V roce 1964 měl pár svatbu, legendy praví, že Sellers utrpěl při první společné noci infarkt. Po několik měsících se jim narodila dcera Viktorie, manželé spolu ale nevydrželi a po čtyř letech šli od sebe.

Bond girl díky ješitnosti

Vrchol hereččiny kariéry nastal v 70. letech. Blýskla se několika rolemi na italském plátně, to ještě posílilo její image. Ze švédské hvězdičky se stala zářící kometa, pravidelně se objevovala na titulních stranách časopisů. Hlavní zbraní byl vzhled, ten jí ostatně pomohl k asi nejdůležitější roli, v roce 1974 měla v Japonsku celosvětovou premiéru bondovka Muž se zlatou zbraní, kde se Eklandová objevila v hlavní roli.

K obsazení se váže historka, která je spojená s jinou švédskou herečkou, Maud Adamsovou. Obě totiž toužily hrát ve špionské sérii, Adamsová roli získala. Eklandová se o tom dozvěděla z novin a kontaktovala producenty. Ti jí neprozradili, že její kolegyně bude hrát vedlejší postavu a Eklandové nabídly místo po boku agenta 007.

Od té chvíle měla její kariéra spíše klesavou tendenci, tudíž se vyplnila „bond girl“ kletba. Média žila hereččinými románky, v ložnici měla například ostříleného rockera Roda Stewarta. Několik dalších hudebníků se svěřilo, že se Eklandové vyhýbali. „Odmítl jsem společnou fotografii,“ řekl kdysi Nick Rhodes z kapely Duran Duran.

Vedle uvadající kariéry našla herečka zalíbení v pilates, bývá dokonce považována za jednu z prvních celebrit, jež toto cvičení objevily. Sama o tom dokonce napsala knihu. Uprostřed 80. let ji však zasáhla zpráva o matčině smrti, příčinou byla Alzheimerova choroba.

Někdejší společnice Jamese Bonda hraje už jen sporadicky. Věnuje se především charitativním činnostem. Snaží se upozorňovat na Alzheimerovu chorobu, rovněž je aktivní členkou organizace PETA. 

Šimon Kadeřávek
Diskuse ke článku