nahoru

Z osvoboditele mocí posedlým diktátorem: Oliver Cromwell udělal z královské Anglie republiku

mc30. ledna 2021 • 09:30

Je 30. ledna 1649, teď už bývalý anglický král Karel I. pochoduje na popraviště. Byl odsouzen za velezradu.To mu nezabrání pronést závěrečnou řeč rozsáhlému publiku. Nakonec sám poklekne, položí hlavu na špalek a dá katovi znamení, že je připraven. Kat mu usekne hlavu jednou čistou ranou. Spolu s královou hlavou padá i anglické království a země se stává republikou. Za celým spektáklem stojí Oliver Cromwell, který zemi na několik dlouhých let uchvátí do své moci. Celý příběh si můžete pustit v pořadu Životy slavných z produkce internetové televize Mall.tv.

Oliver Cromwell by zůstal prosťáčkem nebýt štědrého dědictví a rodinných konexí v parlamentu. Právě tam během pár let vystoupal z obyčejného hospodáře. Jenže k jeho smůle si parlamentu moc neužil - tehdejší král odmítal být poslancům po vůli a chopil se moci sám. To nakonec vedlo k občanské válce, do které se na straně parlamentu zapojil i Cromwell.

A právě díky jeho schopnostem armáda pod jeho vedením vyhrává - Cromwell zajme krále a postaví ho před soud. Zaslouží se o to, aby vládce odsoudili a poslali na popravu. Sám touží v zemi nastolit parlamentní demokracii, ale brání mu v tom nepokoje v zahraničí i v Irsku a Skotsku. Bitvy na všech frontách ale opět vyhrává. Po návratu do Londýna je ovšem nespokojený s prací parlamentu, který se stále nedohodl na nové ústavě, a tak zasedání rozežene.

A s armádou se ujme moci jako lord protektor. Nastolí neuvěřitelně ambivalentní pravidla - náboženskou svobodu (do určité míry) a puritánské zákony, které zakazují hospody, divadla i Vánoce. Cromwell po pěti letech ale podlehne nemoci a do země se vrací následník trůnu. Cromwellovo tělo, pohřbené ve Westminsterském opatství, nechá Karel II. zneuctít vytažením z hrobu, popravením a rozčtvrcením.

mc
Diskuse ke článku