nahoru

Geniální a Pražany milovaný Mozart: Zemřel v bídě, jeho ostatky hodili do šachty

venu 29. října 2020 • 17:00
Geniální a Pražany milovaný Mozart: Zemřel v bídě, jeho ostatky hodili do šachty
foto: Mall TV

Figarova svatba, Kouzelná flétna nebo legendární Don Giovanni. To jsou opery, které složil sám Wolfgang Amadeus Mozart. Poslední jmenovaná měla dokonce premiéru v Nosticově (dnes Stavovském) divadle 29. října 1787. A ohlas diváků byl neuvěřitelný. Ne vždy byl ale Mozart na výslunní. Úspěchy střídaly hádky s rodinou či pády na finanční dno. Kdo vlastně byl jeden z nejgeniálnějších skladatelů historie se dozvíte v pořadu internetové televize Mall.tv Životy slavných.

Malý Wolfgang Amadeus Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salcburgu jako nejmladší ze sedmi dětí. Jeho otec Leopold si velmi brzo všiml hudební geniality, která se v malém Wolferlovi, jak mu zdrobněle rodiče říkali, skrývala a rozhodl se, že ji zpeněží. A tak započala kariéra, která v průběhu let nabrala ty nejrůznější směry.

Leopold malému synovi zařídil turné po Evropě, rodina se jeho plánům podřizovala, stěhovala se. Nakonec jeho cestu k císařskému dvoru, kde měl zahrát na svatbě dcery císařovny Marie Terezie – Marie Josefy s Ferdinandem I. Neapolsko-Sicilským zhatí epidemie neštovic. Mozartovi před ní utečou na Moravu, ale malý Wolfgang se stejně nakazí a málem jí podlehne. Naštěstí však přežije a jeho život s přicházejícími roky a touhou svobodně skládat nabere úplně jiné obrátky, než si jeho otec plánoval. 

I když byl Wolfgang Amadeus Mozart velký skladatel, kterého milovali především Pražané, kvůli jeho rozmařilosti, lásce k večírkům a ženám si nikdy neudržel peníze. Zemřel nakažený streptokokem ve Vídni v pouhých 35 letech v osamění a bídě. Jeho ostatky byly hozeny do šachty, kam se kdysi pohřbívali nemajetní obyvatelé města.

venu
Diskuse ke článku