nahoru

GeForce RTX řady 30: Hraní až v 8K rozlišení je tu

Prezentace klienta 10. října 2020 • 09:30
GeForce RTX řady 30: Hraní až v 8K rozlišení je tu
foto: NVDIA

Nové grafické karty GeForce RTX řady 30 jsou tu pro nadcházející generaci počítačových her i náročné grafické programy. Zpopularizují hraní ve 4K rozlišení, moderní světelné efekty i revoluční využití AI. Atraktivní je také jejich cenovka.

Společnost NVIDIA v září uvedla již druhou generaci grafických karet GeForce RTX, které přinášejí až dvojnásobný výkon oproti té předchozí. Díky tomu si na své přijdou náruživí hráči, kterým v závislosti na zvoleném modelu nabídne plynulý herní zážitek v rozlišeních až po 8K.

Výkon VýkonFoto NVDIA

Highend redefinován, mainstream na cestě

GeForce RTX 3080 představuje ultimátní volbu pro hráče, kteří nechtějí dělat kompromisy. Disponuje 10 GB aktuálně nejrychlejší GDDR6X paměti a hravě zvládá 4K rozlišení při zachování 60 snímků za sekundu pro plynulý pocit ze hraní. Oproti své předchůdkyni , tedy RTX 2080, tak nabízí až dvojnásobek výkonu. Jejích služeb využijí i tvůrci obsahu pro rychlejší a pohodlnější práci s videem nebo tvorbu 3D modelů.

Těm je však primárně určen aktuálně nejvýkonnější model: GeForce RTX 3090, známý také jako BFG (Big Ferocious Card), s neuvěřitelnými 24 GB paměti. Kromě profi využití zvládne i hraní v neuvěřitelně jemném rozlišení 8K. A vězte, že DOOM: Eternal nebo Control jsou při takovém nastavení opravdu zážitek!

Fornite s GeForce RTX Fornite s GeForce RTXFoto NVDIA

Nejzajímavějším "mainstreamovým" modelem je aktuálně GeForce RTX 3070 s 8 GB grafické paměti. Na trh se dorazila koncem října a jde o vyvážené řešení pro hraní v rozlišeních 1440p a 4K. Výkonem potrápí i nejsilnější herní GPU minulé generace: GeForce RTX 2080 Ti. Cena je ovšem výrazně níže.

. .Foto NVDIA

Ve znamení reálné simulace světla

Inovací prošla v současné generaci také RT a Tensor jádra. První se starají o ray-tracing v reálném čase, technologii, která je součástí nového herního standardu DirectX 12 Ultimate a reálně simuluje průchod světla scénou, čímž vytváří efekty v téměř filmové kvalitě. Druhá jmenovaná mají ve hrách na starosti DLSS, které dokáže dopočítat obraz z nižších rozlišení pomocí speciálně vytrénované umělé inteligence. Výsledkem je značný nárůst výkonu při zachování kvality srovnatelné s nativním rozlišením. Oba typy jader také pomáhají tvůrcům obsahu k urychlení práce s 3D modelováním nebo při úpravách videa.

Jak DirectX 12 Ultimate, tak DLSS si již našly cestu do celé řady her, včetně těch nejhranějších jako Minecraft nebo Fortnite. A seznam podporovaných hitovek se neustále rozšiřuje. V následujících  měsících vycházejí například Call of Duty: Black Ops Cold War nebo dvě napjatě očekávané cyberpunkové pecky. 29. října to budou Watch Dogs: Legion od Ubisoftu a ve druhé polovině listopadu nic menšího než Cyberpunk 2077 od CD PROJEKT RED, autorů legendární série Zaklínač. Uznejte sami, že málokde lze demonstrovat možnosti ray-tracingových světelných efektů lépe, než ve futuristických městech plných neonových světel. A právě pro maximální požitek ze stovek hodin strávených v herních světech jsou GeForce RTX řady 30 tou ideální volbou.

Další technologické vychytávky nejen pro hráče

Novinky vyčnívají i v podpoře moderních technologií. Nabídnou například rozhraní HDMI 2.1 nebo podporu kodeku AV1, který umožňuje streamovat obsah ve vysokém rozlišení s nižšími nároky na datový přenos než doposud. Za zmínku stojí také technologie RTX IO využívající GPU pro rychlejší nahrávání a dekompresi herního obsahu z úložiště.

Cyberpunk 2077 na GeForce RTX Cyberpunk 2077 na GeForce RTXFoto NVDIA

Společně s GeForce RTX řady 30 byly představeny také inovativní softwarové funkce. V esportu a online hraní se bude hodit NVIDIA Reflex, který v kombinaci s monitory podporujícími NVIDIA G-SYNC dokáže snížit latenci systému a tedy zajistit rychlejší odezvu hry na hráčovy pokyny. Ti díky tomu dokáží rychleji a přesněji reagovat na dění ve hře, čímž získají nezanedbatelnou výhodu.

Další zajímavou sadou nástrojů je NVIDIA Broadcast využívající AI pro změnu pozadí streamovaného videa, automatický ořez obrazu sledující obličej a velmi účinné odstranění rušivých zvuků. Výčet vybraných novinek v této oblasti uzavírá Omniverse Machinima pro tvorbu příběhových videí v podporovaných hrách.

Náruživí i příležitostní hráči se tedy s novými grafickými kartami během dlouhých podzimních a zimních večerů rozhodně nudit nebudou.

Širokou nabídku GPU GeForce RTX řady 30 naleznete na CZC.cz.

Pokud nejste tolik náruživými hráči, a přesto si chcete vyzkoušet ray-trycing nebo využívat DLSS, možná vás osloví některý z modelů předchozí 20. řady. Jsou nyní k dispozici za zajímavé ceny.Klíčová slova: reklama, hry, NVIDIA, prclanek