nahoru

Opálený Kennedy vs. nemocný Nixon: Před 60 lety televize vysílala vůbec první prezidentskou debatu

lam, ČTK 26. září 2020 • 08:35
Opálený Kennedy vs. nemocný Nixon: Před 60 lety televize vysílala vůbec první prezidentskou debatu
foto: YouTube.com

V první televizní debatě v historii voleb v USA mezi kandidáty Johnem Fitzgeraldem Kennedym a Richardem Nixonem před 60 lety, 26. září 1960, oba podle historiků debatovali zručně, demokrat Kennedy svým charismatem ale "šedivého" Nixona zcela zastínil.

Američané, kteří duel poslouchali v rádiu, měli pocit, že vítězí republikánský viceprezident. Naopak ti, kteří sledovali televizi, připisovali více bodů Kennedymu. Do té doby nepříliš zkušený politik na obrazovce prostě vypadal lépe - byl opálený a energický. Z virózy se zotavující Nixon naopak podcenil líčení, jeho neoholená tvář se mu leskla. Také nepadnoucí oblek nelichotivé barvy splýval s pozadím. Kennedy nakonec volby vyhrál těsným rozdílem.

Po Nixonově debaklu další favorité televizní debaty odmítali. Byl to případ Lyndona Johnsona v roce 1964 i samotného Nixona v letech 1968 a 1972 (kdy byl prezidentem). Naopak o čtyři roky později Gerald Ford chybně vyhodnotil televizní přenos s Jimmym Carterem jako šanci, ale prohrál. V roce 1980 se karta zase obrátila a Carter podlehl Ronaldu Reaganovi v debatě i celkově ve volbách. Od té doby se televizní klání konají pravidelně a nikdo se z nich nevykroutil.

V paměti zůstává i scénka z duelu George Bushe staršího s Billem Clintonem a Rossem Perotem v roce 1992, kdy se Bush při ožehavém tématu několikrát podíval na hodinky. Na Američany toto gesto zapůsobilo jako ručník hozený do ringu. Albertu Goreovi se zase v roce 2000 při debatě s Georgem W. Bushem vymstilo to, že vzdycháním dával najevo, jak se mu Bushovy odpovědi nelíbí. Diváky to popudilo, Gore na ně zapůsobil velkopansky až arogantně.

Ve Spojených státech mají prezidentské debaty hluboké kořeny, první z nich vedl již v 19. století se svým protikandidátem už Abraham Lincoln. Zpočátku bývala zprostředkována tiskem, později se odehrávala v rozhlase (poprvé v roce 1948). S vynálezem fotografie a filmu si mohli voliči politiky také prohlédnout. Vpád televize volební souboje ještě více zatraktivnil. V posledních letech kandidáti využívají i internet a různé sociální sítě.

Zatím nejsledovanější byla debata Donalda Trumpa s Hillary Clintonovou z roku 2016, kterou sledovalo 84 milionů Američanů.

 

 

 

 

lam, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.