nahoru

Místo otrokáře aktivistka. Colstonova socha v Bristolu dostala náhradu, která dlouho nevydržela

Adam Křivánek16. července 2020 • 15:10
Místo otrokáře aktivistka. Colstonova socha v Bristolu dostala náhradu, která dlouho nevydržela
foto: ČTK / PA / Ben Birchall

Po stržení sochy Edwarda Colstona 7. června na dlouhou stejnojmennou ulici ve městě Bristol neměl kdo dohlížet. To se změnilo až ve středu 15. července, kdy se prázdný podstavec na prominentním místě dočkal soudobé náhrady. Postaral se o to britský umělec Marc Quinn, který svůj nejnovější výtvor inspiroval virální fotkou aktivistky Jen Reidové.

Ke vztyčení neobvyklé podobizny došlo ve středu okolo páté hodiny ranní. Šlo o tajnou akci neposvěcenou městskými úřady. Skupina 10 lidí na místo přijela s hydraulickým jeřábem a během 15 minut ozdobila do té doby prázdný piedestal čerstvým uměleckým dílem. „Tahle socha je o tom, postavit se za mou matku, za mou dceru, za lidi tmavé pleti, jako jsem já,“ vnímá její význam Reidová.

Na počátku příběhu stojí spontánní rozhodnutí britské aktivistky. Podle svých slov ve vyjádření na webu Marca Quinna pocítila sílu okamžiku ve chvíli, kdy došlo ke stržení původní sochy. Tehdy historická upomínka na Edwarda Colstona upadla v nemilost nespokojeného davu kvůli otrokářské minulosti. Unešená okamžikem vylezla Reidová na prázdný podstavec a nechal manžela, aby ji vyfotil.

„Chtěla jsem dát sílu lidem tmavé pleti, jako jsem já, kteří se v životě potýkali s bezprávím a nerovnoprávností,“ vysvětlovala fotografii, na níž je zachycená se vztyčenou pravačkou a dlaní v pěst. Snímek poté prolétl světem sociálních sítí a tehdy si jej všiml i Quinn. „Připadá mi nezbytné, aby umění hrálo svou roli,“ komentoval domluvenou spolupráci s britskou aktivistkou.

Podle deníku Evening Standard socha vyrobená z pryskyřice a oceli po dokončení opustila Quinnův ateliér a v noci z úterý na středu vyčkávala mimo město. Krátce po instalaci díla pojmenovaného „Surge of Power“ se u piedestalu Reidová nechala vyfotit opět ve stejné poloze.

Nová socha však na svém místě dlouho nevydržela. Ve čtvrtek radnice v Bristolu rozhodla o jejím odstranění.

Co je s Colstonem?

Colstonova podobizna se po stržení dočkala 83 minut dlouhé cesty, na jejímž konci čekaly chladné vody Bristolského přístavu. Úřady však městský majetek zachránily. „Když sochu vytáhli z Bristolského přístavu, byla plná bláta, vody a visela na ní stará pneumatika,“ uvedly lokální noviny Bristol Post 17. června. Od té doby se socha nachází na tajném místě, kde ji restaurátoři opatrně vysušují.

Adam Křivánek
Diskuse ke článku