nahoru

Záhadné vymírání slonů v Botswaně: Za poslední dva měsíce bylo nalezeno více než 350 těl

Veronika Zenklová 3. července 2020 • 16:30
Záhadné vymírání slonů v Botswaně: Za poslední dva měsíce bylo nalezeno více než 350 těl
foto: Reuters

Ničím nevysvětlitelné hromadné vymírání ohrožených zvířat řeší vědci i vládní organizace. Těla mrtvých slonů nenesou žádné známky násilí a možnou otravu vylučuje fakt, že v okolí nezemřela žádná jiná zvířata.

Podle leteckého snímkování uhynulých zvířat je zřejmé, že 70 % z nich zemřelo v okolí zdrojů vody. Hypotézu, že by šlo o otravu vodou, ale vylučuje to, že se v okolí řeky nenašla žádná jiná mrtvá zvířata. Pokud by sloni zemřeli na otravu, muselo by se logicky otrávit více druhů zvířat.

Živí sloni, kteří se poblíž dosud vyskytují, působí velmi slabě a unaveně. Podle Nialla McCanna, ředitele britské charity bojující proti vyhynutí divokých zvířat, chodí sloni v kruzích a nejsou schopni změnit směr.

Mnoho slonů prý dopadá během umírání hlavou přímo dolů, což spolu s nepřirozenými pozicemi mrtvých těl naznačuje, že jde pravděpodobně o poškození nervového systému. 

Vláda Botswany nyní testuje vzorky mrtvých slonů, aby příčinu úmrtí bylo možné co nejdříve objasnit.

Kladivo na slony

„Je to šílené, musíme okamžitě zjistit, o co tady jde,“ nechal se slyšet McCann a dodal, že nepamatuje dobu, kdy by zemřelo tolik slonů najednou z neznámých příčin.

„Botswana je domovem největšího množství afrických slonů, žije jich tu na 130 000. A delta řeky Okavango, kde byla nalezena tato mrtvá těla, je domovem asi 10 % slonů z celé země,“ uvedl.

V loňském roce Botswana zrušila zákaz lovu slonů, který zavedla v roce 2014, což vyvolalo mezinárodní pobouření. McCann uvedl, že ani tentokrát nelze pytláctví vyloučit, třebaže žádnému ze slonů dosud nebyly kly uřezány. Existuje podle něj celá řada možných příčin, nevylučuje ani parazita specifického pro slony nebo dokonce covid-19.

„Chtěl bych zdůraznit, že toto neštěstí má potenciál stát se krizí veřejného zdraví,“ uvedl.

Ať už je příčina jakákoli, je podle McCanna zásadní dobrat se jí. Takto obrovská ztráta ohroženého druhu je totiž podle něj celosvětově významná.

Letošní vymírání slonů v Botswaně je mnohonásobně horší než loni, kdy jich kolem sta zemřelo na otravu antraxem. Vědci stejnou příčinu letošního vymírání nepředpokládají, ale dokud nebudou známé výsledky testů, ani ji nelze zcela vyloučit.

Veronika Zenklová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.