nahoru

Z karantény do karantény a ještě na vojnu. Hvězda Tottenhamu zažívá symbolický příběh dnešní doby

Oliver Adámek 16. dubna 2020 • 10:00
Heung-Min Son se raduje po své trefě do sítě Dortmundu
Heung-Min Son se raduje po své trefě do sítě Dortmundu
• foto: 
ČTK

Profesionální fotbalisty karanténa vyřadila z tréninků, někteří ale během epidemie zažijí zápřah, který by vydal za dvě zimní soustředění. Hráče londýnského Tottenhamu Heung-Min Sona čeká třítýdenní povinná služba u jihokorejských mariňáků, ještě před ní ale stihl dvě cestovatelské karantény a zažívá příběh typický pro koronavirovou dobu.

Poslední dva měsíce Sonova života ve zkratce ukazují, co všechno se ve světě v covidové době změnilo. 16. února si v zápase Premier League s Aston Villou zlomil ruku a odcestoval na operaci do Soulu. Odtamtud pak letěl zpátky do Anglie, kde ale byly Jižní Korea spolu s Čínou brány za rizikové země, a tak musel do dvoutýdenní domácí karantény.

Z karantény do karantény

Zrovna době, kdy už by se Son s vyléčenou rukou býval mohl pomalu zapojovat do tréninku, se pak 13. března rozhodlo o přerušení anglické ligy. Devětaosmdesátinásobný reprezentant Jižní Koreje se tak na konci března rozhodl opět vrátit domů a splnit si povinnou vojenskou službu, z níž byl předtím jako profi-sportovec uvolňován.

Na korejský poloostrov se ale vrátil v době, kdy už má zase Korea pandemickou situaci pod kontrolou a původně „promořující“ Británii považuje za zdroj nákazy. Z jedné karantény tak přeletěl do druhé a před nástupem k námořním jednotkám, který ho čeká 20. dubna, se musel ještě další dva týdny připravovat individuálně doma.

Povinnost vojenské služby pro muže platí v Jižní Koreji na základě zákona z roku 1949. Ani profesionální sportovci nebo umělci z ní nebývají uvolnění, Son ji ale doteď mohl odkládat, protože už jako šestnáctiletý působil v německé Bundeslize a v osmnácti hrál pravidelně za Hamburk.

Vykopal si výjimku

Běžně pak taková vojna trvá 18 až 24 měsíců, od 80. let ale platí ještě jedna úprava – výhra na Asijských hrách nebo medaile z olympiády znamenají možnost si službu zkrátit na několik týdnů. Sloužit můžou buď čtyři týdny s armádou, nebo o týden méně u mariňáků

Son na tuto výjimku nakonec taky dosáhl, ale měl k ní dost trnitou cestu – kvůli nesouhlasu klubů, kde působil, si nezahrál na olympiádě v Londýně v roce 2012 ani na Asijských hrách 2014. V obou případech přitom Korea dosáhla na úspěch, který by ho od občanské povinnosti osvobodil.

Předloni už ale s nároďákem Asijské hry po dramatickém finále proti Japonsku vyhrál, odpuštění dlouhého typu výcviku pro něj tím pádem platí. Třítýdenní službě s námořnictvem na ostrově Čedžu se ale nevyhne. Příští týden tím pádem nastoupí k možná zatím nejnáročnější předsezonní přípravě. Po návratu do Londýna si ji může podomácku prodloužit, nejspíš bude muset zase do karantény.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.