nahoru

Koronavirový karneval. Britští dealeři drog používají k distribuci převleky pošťáků či zdravotníků

Šimon Kadeřávek 13. dubna 2020 • 09:30
Koronavirový karneval. Britští dealeři drog používají k distribuci převleky pošťáků či zdravotníků
foto: Reuters

Pandemie zasáhla nespočet odvětví, stranou nezůstali ani pouliční prodejci návykových látek. Dealeři chtějí minimalizovat riziko chycení policií, a tak v době zákazu vycházení na sebe berou podobu zdravotních bratrů, běžců či pošťáků. Dalším doprovodným jevem je růst cen v drogovém prostředí či pokles kriminality v rámci gangů.

Se zajímavým zjištěním přišla policie z hrabství West Midlands. Během období, kdy lidé mohou vycházet jen v nejnutnějších případech, policisté zaznamenali pokles kriminálních deliktů oproti minulému roku. Zatímco v březnu bylo evidováno 509 trestných činů v souvislosti s drogami, letos jich policisté řešili pouhých 300.

Radování bylo však předčasné, protože distribuce omamných látek vesele pokračuje. Pravdou je, že v menší míře a ve větší opatrnosti. V britských městech byli dealeři chyceni, jak postávají na rohu v běžeckém oděvu. Jinde zase prodejce doručoval heroin na motocyklu v mundůru rychlého občerstvení. Nebyli ušetřeny ani zdravotníci. Cíl je jediný, dealeři se převlékají za občany, kteří mohou v době karantény vycházet.

Nicméně i zločinci mají obavy z koronavirové nákazy, a tak předávka probíhá nestandardně. Dealeři najeli na strategii „mrtvých schránek“, kdy nechávají produkt ve křoví, za garážemi či pod koši. Platba samozřejmě probíhá bezkontaktně na účet dotyčného.

Kuriózní případ byl zaznamenán ve městě Hastings, kdy dealer drogu hodil po kupujícím z okna projíždějícího vozu. Experti na tuto problematiku upozorňují na to, že neopatrnost při osobní předávce může být fatální. Drogově závislí patří do ohrožené skupiny, což by mohlo vést k infikování skupiny obyvatelstva.

Dalším zajímavým jevem je růst cen návykových látek. Dle posledních informací se cena za kilo kokainu pohybovala kolem 36 tisíc liber, v českých korunách se pohybujeme okolo částky 1,1 milionu. Aktuální situace vyšponovala cifru na 40 tisíc, pro našince 1,3 milionu korun. Očekává se, že nastalý trend bude pokračovat a drogy budou i nadále zdražovat. Na vině je samozřejmě risk, který musí dealeři podstoupit. Nezanedbatelnou roli hrají také omezené zásoby.

Těžké časy ostatně zažívají i drogové kartely v Mexiku. Těm chybí suroviny pro výrobu drog, a tak omezují své provozy. Například cena metamfetaminu se zvedla o šestinásobek. Na druhou stranu některá drogová uskupení okusila solidaritu, v jednom z mexických států pomáhají kartely chudým. Dodávají jim potraviny či mléko.

Koronavirus opravdu zasáhl všechna odvětví lidského světa.

Šimon Kadeřávek
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.