Obce mají nové zastupitele, osobní angažovanost lidí k dění za vlastními ploty však zůstává mizivá | Reflex.cz
nahoru

Obce mají nové zastupitele, osobní angažovanost lidí k dění za vlastními ploty však zůstává mizivá

Jiří Štefek29. ledna 2019 • 08:45
O víkendu se uskutečnily opakované volby do obecních zastupitelstev
O víkendu se uskutečnily opakované volby do obecních zastupitelstev
• foto: 
Archiv CNC/Archiv obce Kbelnice

V sobotu se v necelých dvou desítkách českých a moravských obcí uskutečnily dodatečné či opakované volby do obecních zastupitelstev. Volební účast byla mnohem vyšší než v řádném termínu loni v říjnu. Pohled na kandidátky i výsledky přinesl zajímavé příklady lidové tvořivosti. To zásadní se ovšem nemění – postoj naprosté většiny občanů k věcem obecním zůstává pasivní.

Předně je potřeba ocenit, že se volby uskutečnily a byl splněn jejich účel. Tedy že byli zvoleni noví zastupitelé a brzy budou ustavena nová zastupitelstva a vedení těchto obcí. Do této doby je totiž řídí státem pověřený úředník, který mnohdy k dané obci nemá žádný osobní vztah a jezdí do ní úřadovat jen na několik hodin týdně. Může přitom vykonávat jen tu nejnutnější agendu, k ostatnímu je potřeba souhlas zastupitelstva. Lze tedy očekávat, že se v těchto obcích brzy život vrátí do normálních kolejí.

Celkem v 17 obcích se volby konaly proto, že se do nich loni na podzim nepřihlásilo dostatečné množství kandidátů, v dalších dvou obcích se volby opakovaly. Jinými slovy: skoro nikdo neměl zájem aktivně se podílet na řízení a správě obce. Nové volby sice vygenerovaly jména budoucích zastupitelů, o nějaké velké změně v přístupu občanů ke svým domovským obcím však nelze hovořit. V drtivé většině obcí totiž měli voliči na výběr jen jednu či dvě kandidátky (ve zcela ojedinělých případech tři nebo čtyři), takže možnost volby byla omezená či žádná.

Reflex pomohl zkrášlit Prahu! Úřady nařídily vyklidit výkaly na Klinice

Animozita zastupitelů je cestou k paralyzovaným obcím

V některých obcích (například v Horšicích nebo Stříteži) došlo k situaci, kdy se o hlasy lidí neucházely volební subjekty, ale jednotliví kandidáti samostatně. Mnohdy členové rodin nebo rodinných klanů. Ze vzájemného souboje pak vzešli zastupitelé, mezi nimiž však může být velká rivalita až animozita. Proč jinak by v obci s necelou stovkou voličů nebyli tito lidé schopni dát do kupy minimálně pětičlennou společnou kandidátku, jak ukládá zákon? V Tatobitech či Kbelnici pak došlo ke kombinaci, kdy proti jedné společné kandidátce nezávislých osobností kandidoval hned celý houf jednotlivců.

Osobně nemám nic proti odvaze a chuti jednotlivých lidí kandidovat sami za sebe, jen trošku postrádám smysl těchto oddělených kandidatur. Čistě hypoteticky ale může nastat stav, kdy se všichni nově zvolení zastupitelé nesnášejí a nikdy se mezi sebou nedohodnou na ničem. A jejich obec zůstane dlouhodobě paralyzovaná. Neschválí žádnou investici, rozpočet ani pronájem sálu v obecním kulturáku.

I tyto nové volby ukázaly a dokázaly, jak v mnoha obcích či vsích takřka skonal zájem lidí o to, co se děje za plotem jejich zahrad. Že už tu je jen minimum lidí, kteří jsou ochotni obětovat čas a energii, aby něco aktivně udělali pro místo, kde se svými rodinami žijí. Ještě před dvaceti lety by byl takový stav zcela nemyslitelný. Řešení nebo alespoň pokus o něj by mělo přijít i shora. Zástupci Starostů a nezávislých sedí v obou komorách parlamentu či krajských zastupitelstvech, takže oni by mohli být motorem možné změny tohoto stavu. Dlužno dodat, že platí ono „mohli by“. Protože oni zatím – stejně jako zástupci ostatních stran – neudělali vůbec nic.

Karlos Vémola: Miluju umělé holky, žena musí mít velká prsa. Zapasím pro peníze a žiju…
Hrad dělá excesy, škádlí, užívá si to. A pořád mu to prochází
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější