nahoru

Babiš si voliče nekupuje. Nekandiduje přece. Proto je na volebních plakátech

Jana Bendová 2. září 2020 • 18:30
Volební billboard ANO - ilustrační snímek
Volební billboard ANO - ilustrační snímek
• foto: 
Twitter

Jedu do práce a před očima se mi vynoří obří portrét Andreje Babiše a středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové. Billboard pro volby do krajských zastupitelstev. Hned si vzpomenu na premiérovo ostré ohrazení při obhajobě pětitisícového vánočního příspěvku pro důchodce: „S volbami to nemá nic společného, my dva (myšleno on a vicepremiér Hamáček) nikam nekandidujeme.“ Jistě, proto oba (bílá košile Babiš i červený svetr Hamáček) na nás hledí ze stranických volebních plakátů.

Andrej Babiš, aby to bylo úplně jasné úplně všem, posléze ještě v čauliďáckém vzkazu doplnil, že důchodci mu fandí, neb je jedním z nich, zato „Kalousek a ODS důchodce nesnáší“. Tak teď už by mělo být zřejmé i největšímu prosťáčkovi, kdo je tady hodný a kdo zlý.

Podpora nekandidujícího Babiše kandidující Jermanové je samozřejmě obzvlášť pochopitelná. Tahle politička je dlouhodobě slabinou hnutí ANO kvůli svým papalášským manýrám. Bez šéfova štítu se neobejde. A slibuje-li vyobrazená s Babišem po boku na jiném plakátku: „Testy na covid pro seniory zdarma ZAJISTÍME,“ oslovení senioři jistě pochopí, že jim je ZAJISTÍ mocný Babiš, bude-li chtít, nikoli (ne)mocná Jermanová.

Krajské volby 2020 v Jihočeském kraji >>>

Vše je koneckonců standardní politika, běžná volební kampaň: šéfové stran sice zrovna teď nekandidují, ale svým známým jménem propagují značku, podporují méně proslulé či méně populární kandidáty. Rovněž finanční přilepšení vybraným skupinám k běžné politické výbavě patří. Jen by občan nadaný volebním právem uvítal, kdyby pan premiér neurážel jeho inteligenci rozhořčenou výhradou, že přece s volbami nemá nějaký finanční bonus ohlášený před volbami nic společného, neb on sám ve volbách nekandiduje.Klíčová slova: babiš, covid-19, peníze, důchodci, Hamáček


Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku