Senátní volby | David Smlojak v senátních volbách porazil Jana Jarolíma – výsledky voleb | Reflex.cz
nahoru

Nejsilnějším klubem v Senátu bude STAN. V doplňovacích volbách porazil Smoljak kandidáta ODS

-mic-13. dubna 2019 • 14:53
David Smoljak porazil ve druhém kole kandidáta ODS Jana Jarolíma
David Smoljak porazil ve druhém kole kandidáta ODS Jana Jarolíma
• foto: 
ČTK

Po sečtení všech hlasů ve volebním obvodu Praha 9 vyhrál s téměř dvacetiprocentním náskokem kandidát hnutí STAN David Smoljak. Získal 59,5 procenta hlasů a porazil ve druhém kole doplňovacích voleb Jana Jarolíma, místního starostu, kterého do boje o Senát vyslala ODS. Syn známého režiséra a cimrmanologa nahradí dosavadní senátorku za ANO Zuzanu Baudyšovou, která rezignovala ze zdravotních důvodů.

Díky Smoljakovi získá klub STAN devatenáctého člena. Tím na druhé příčce nechá ODS s 18 senátory. K druhému kolu voleb přitom přišlo jen 11,45 procenta voličů.

Smoljakovi je 60 let a senátorem byl zvolen jen do října příštího roku, kdy v tomto obvodu končí řádné volební období.

David Smoljak – profil

- Scenárista a publicista, od loňského roku radní městské části Praha - Vinoř. Nejstarší syn Ladislava Smoljaka, režiséra a zakladatele Divadla Járy Cimrmana. Jako jeden z autorů stál například za vznikem "nekonečného" televizního seriálu Ulice, který vysílá televize Nova, podílel se také na sitcomu Comeback. Loni měl premiéru jeho půlhodinový dokument Cimrman dobývá Ameriku! o inscenaci jedné z her v USA anglickým souborem.

- Pražský rodák (narozen 8. února 1959) vystudoval scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU, poté pracoval v televizi, po roce 1990 působil jako novinář, mimo jiné v týdeníku Reflex.

- Po vzniku televize Nova v ní Smoljak působil tři roky jako dramaturg, v roce 1996 přešel do televize Prima, kde se vypracoval na šéfredaktora zábavy. Krátce po přelomu století odešel "na volnou nohu", věnoval se publicistice i psaní scénářů, podílel se například na dokumentárním cyklu Hudební toulky s Ladislavem Smoljakem.

Vraždili i Čechy, pak si užívali. Fotografie z rekreačního střediska nacistů u…

- Jako publicista se David Smoljak často vyjadřoval k politice nebo médiím, patří k výrazným zastáncům nezávislosti médií veřejné služby, nyní jako koordinátor sdružení Svobodu médiím!

- Aktivně se do politiky zapojil v roce 2010, kdy kandidoval v komunálních volbách ve Vinoři, do zastupitelstva se ale dostal až o čtyři roky později. Loni se stal radním pro územní rozvoj a životní prostředí.

- Za STAN se na podzim 2017 neúspěšně ucházel také o poslanecký mandát, loni neuspěl v komunálních volbách v Praze.

- Je ženatý, má dvě děti. Objevil se v drobných rolích v několika filmech svého otce.

- S mladším bratrem Filipem vede spor o dědická práva na hry, které napsali jeho otec Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák.

Smoljak: Babišovo vidění světa je úchylné. O Zemanovi musíme říct natvrdo pravdu, že…
Cimrman na Hradě: Zeman při vyznamenáních nemluvil o politice, představil se téměř jako…

-mic-Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,070
29,380
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější