Senátní volby | David Smlojak v senátních volbách porazil Jana Jarolíma – výsledky voleb | Reflex.cz
nahoru

Nejsilnějším klubem v Senátu bude STAN. V doplňovacích volbách porazil Smoljak kandidáta ODS

-mic-13. dubna 2019 • 14:53
David Smoljak porazil ve druhém kole kandidáta ODS Jana Jarolíma
David Smoljak porazil ve druhém kole kandidáta ODS Jana Jarolíma
• foto: 
ČTK

Po sečtení všech hlasů ve volebním obvodu Praha 9 vyhrál s téměř dvacetiprocentním náskokem kandidát hnutí STAN David Smoljak. Získal 59,5 procenta hlasů a porazil ve druhém kole doplňovacích voleb Jana Jarolíma, místního starostu, kterého do boje o Senát vyslala ODS. Syn známého režiséra a cimrmanologa nahradí dosavadní senátorku za ANO Zuzanu Baudyšovou, která rezignovala ze zdravotních důvodů.

Díky Smoljakovi získá klub STAN devatenáctého člena. Tím na druhé příčce nechá ODS s 18 senátory. K druhému kolu voleb přitom přišlo jen 11,45 procenta voličů.

Smoljakovi je 60 let a v senátních volbách byl zvolen jen do října příštího roku, kdy v tomto obvodu končí řádné volební období.

David Smoljak – profil

- Scenárista a publicista, od loňského roku radní městské části Praha - Vinoř. Nejstarší syn Ladislava Smoljaka, režiséra a zakladatele Divadla Járy Cimrmana. Jako jeden z autorů stál například za vznikem "nekonečného" televizního seriálu Ulice, který vysílá televize Nova, podílel se také na sitcomu Comeback. Loni měl premiéru jeho půlhodinový dokument Cimrman dobývá Ameriku! o inscenaci jedné z her v USA anglickým souborem.

- Pražský rodák (narozen 8. února 1959) vystudoval scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU, poté pracoval v televizi, po roce 1990 působil jako novinář, mimo jiné v týdeníku Reflex.

- Po vzniku televize Nova v ní Smoljak působil tři roky jako dramaturg, v roce 1996 přešel do televize Prima, kde se vypracoval na šéfredaktora zábavy. Krátce po přelomu století odešel "na volnou nohu", věnoval se publicistice i psaní scénářů, podílel se například na dokumentárním cyklu Hudební toulky s Ladislavem Smoljakem.

- Jako publicista se David Smoljak často vyjadřoval k politice nebo médiím, patří k výrazným zastáncům nezávislosti médií veřejné služby, nyní jako koordinátor sdružení Svobodu médiím!

- Aktivně se do politiky zapojil v roce 2010, kdy kandidoval v komunálních volbách ve Vinoři, do zastupitelstva se ale dostal až o čtyři roky později. Loni se stal radním pro územní rozvoj a životní prostředí.

- Za STAN se na podzim 2017 neúspěšně ucházel také o poslanecký mandát, loni neuspěl v komunálních volbách v Praze.

- Je ženatý, má dvě děti. Objevil se v drobných rolích v několika filmech svého otce.

- S mladším bratrem Filipem vede spor o dědická práva na hry, které napsali jeho otec Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák.

-mic-Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější