Cimrman na Hradě: Zeman při vyznamenáních nemluvil o politice, představil se téměř jako vědec | Reflex.cz
nahoru

Cimrman na Hradě: Zeman při vyznamenáních nemluvil o politice, představil se téměř jako vědec

Viliam Buchert28. října 2017 • 21:40
Cimrman na Hradě: Zeman při vyznamenáních nemluvil o politice, představil se téměř jako vědec
foto: čtk

Jára Cimrman byl univerzální český génius. Sice fiktivní, ale na to se historie ptát nebude. Neexistoval v podstatě obor, ve kterém by nevynikal. Novodobý Cimrman je teď na Pražském hradě. Také všemu rozumí a všechno umí. Prezident Miloš Zeman totiž v sobotu večer při předávání státních vyznamenání ve svém projevu šermoval názvy různých knih a sám sebe pasoval do role někdejšího badatele. Kdyby to šlo, snad by si i sám udělil vyznamenání.

Zeman se tentokráte úplně vyhnul jakémukoli komentáři o české politice, i když jsme pouze týden po volbách do Poslanecké sněmovny. Neřekl v tomto směru vůbec nic a ani nic nenaznačil. Z obvyklých výpadů nevynechal pouze narážky na novináře, i když nijak neperlil ani v tomto směru. Držel se prostě zpátky a je to vlastně v pořádku.

Přestože Miloš Zeman stojí před další volbou prezidenta, ani slůvkem nedal najevo, že by mohl případně ve funkci skončit, projev proto nepojal ničím jako jakési loučení. Zřejmě vůbec v podobnou eventualitou nepočítá.

Projev měl ale dobře poslouchat kandidát na prezidenta Jiří Drahoš, bývalý šéf Akademie věd. Občané po Zemanově projevu už vědí, že také náš současný prezident se v minulosti věnoval vědeckému bádání. Sice nic neobjevil a nijak v tom nikam nepokročil, ale veřejnost (především jeho potenciální voliči) by z toho mohli usoudit, že s Drahošem jsou si i v tomto rovni. Nejsou, ale to přece v kampani, která už je k lednovým volbám vedena, nikoho netrápí.

Miloš Zeman ve svém projevu při předávání vyznamenání letos nijak nepřekvapil, nezaujal a byl střídmý. Protože politiku zcela vynechal, utvrdit jsme se mohli pouze v jednom – hlavě státu pořád ubývají fyzické síly. Bylo to zřetelné i z toho, jak celý obřad probíhal a jak byl organizován. Jenže výkon funkce prezidenta je někdy náročný a na to by v lednu voliči měli také myslet.

Kombinace s Babišem je smrtící, strany nesmí být na jedno použití, říká Jefim Fištejn
Kde začíná Afrika aneb Strastiplná cesta Keňou mezi domorodými kmeny
František Štaud 27. října 2017 • 13:03

Kde začíná Afrika aneb Strastiplná cesta Keňou mezi domorodými kmeny

Kurt Cobain by byl pyšný. Přes 1 300 muzikantů najednou hraje a zpívá nejznámější…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
PREMIUM X Hrátky s Ovčáčkem aneb Twitterovou hravostí proti politickým dinosaurům

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější