Eurovolby 2019: Jak volit, kandidáti, datum, online výsledky, voličský průkaz | Reflex.cz
nahoru

Volby do Evropského parlamentu přehledně: Jak a koho volit, termín voleb i vliv Europarlamentu na ČR

-mic-17. května 2019 • 08:50
Jak volit v eurovolbách?
• video: 
Martin Bartkovský

Po pěti letech se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Přinášíme vám přehledně všechny podstatné informace: přehled kandidátů, přesný termín voleb, výsledky, online přenos, pravomoci Evropského parlamentu, jak volit na voličský průkaz a mnoho dalšího.

Termín: Kdy budou volby

Volby v Evropské unii probíhají od čtvrtka 23. do neděle 26. května. Každá členská země má svůj vlastní termín voleb, nesmí však vybočit z vymezeného rozmezí. Česko tradičně otevře volební místnosti v pátek ve 14:00, volební komise je zavřou ve 22:00 večer a znovu otevřou v sobotu v 8:00. Tento den ve 14:00 u nás také volby končí. Ovšem netradičně se výsledky nebudou zveřejňovat hned. Musí se totiž počkat na konec voleb ve všech zemích Unie. Jako poslední mohou odevzdávat své hlasy lidé v Itálii, a to do neděle jedenácti hodin večer.

Array
Evropské volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
ANO
21,18 %
21,18 %
502 343 hlasů
ODS
14,54 %
14,54 %
344 885 hlasů
Piráti
13,95 %
13,95 %
330 844 hlasů
STAN+TOP
11,65 %
11,65 %
276 220 hlasů
SPD
9,14 %
9,14 %
216 718 hlasů
Sečteno 100 %
Účast 29 %

Kandidáti: Koho volit

V Česku k eurovolbám podalo přihlášku 40 stran. Jsou mezi nimi parlamentní uskupení i zcela miniaturní partaje. Kandidáti se rekrutují z dosavadních i bývalých europoslanců, českých zákonodárců i ze zcela jiných profesí. Zajímavostí je historicky první český celoevrpský lídr Jan Zahradil z ODS, takzvaný spitzenkandidat.

Jak volit

Je to v zásadě jednoduché: Vybrat smíte jen jednu stranu a zakroužkovat nanejvýš dvě čísla u kandidátů, kterým chcete pomoci přeskočit až do Europarlamentu.

Online přenos

Vývoj kolem voleb do Evropského parlamentu sledujeme průběžně už od zimy. V našem online přenosu se dozvíte spoustu důležitých i zajímavých informací. V přímém přenosu vám zprostředkujeme i volební víkend a následné zveřejňování výsledků.

Pravomoci Evropského parlamentu a orgány EU

Málo lidí ví, jak skutečně Evropský parlament dokáže ovlivnit život v České republice. Ačkoliv Europarlament v EU zdaleka nedosahuje postavení národních zákonodárných sborů v jednotlivých státech a vrch mají jiné orgány Evropské unie, jeho pravomoci se postupem času rozšiřují a dnes má některé významné možnosti.

Volby a cizinci

Jednou z otázek, které se před volbami na internetu objevují, je i to, zda cizinci mohou rozhodnout volby v Česku. Pravda je, že někteří z nich mohou volit. Hord nelegálních imigrantů se ale ve volebních místnostech bát rozhodně nemusíte.

Volby a brexit

Letošní eurovolby jsou specifické i (ne)odcházením Velké Británie z Evropské unie. Původně se již voleb ostrovní monarchie účastnit neměla, její politici se však nedokázali domluvit na způsobu odchodu, a tak Britové nakonec přeci jen k eurovolbám půjdou.

Voličský průkaz

Také v eurovolbách lze volit na voličský průkaz. Volby do Evropského parlamentu však mají v tomto ohledu řadu specifik.

Volební komise

Jako vždy je možné stát se členem okrskových volebních komisí. Zájemce však musí splnit některé podmínky.

Počet mandátů v EP

Česká republika má v Evropském parlamentu 21 europoslanců. Jak jsou na tom ostatní státy? A kde má kandidát nejvyšší pravděpodobnost zvolení?

Volební systém

Každá členská země Evropské unie má svůj vlastní volební systém, a to i přes snahu Bruselu systémy sjednotit.

Strany vs. frakce

V Evropském parlamentu působí evropské strany a frakce. Není to to samé. Oba pojmy se od sebe výrazně liší.

Odhad: Co čekat po volbách?

Od těchto voleb se čeká poměrně výrazná změna poměru sil v Europarlamentu. Zcela určitě například posílí euroskeptické strany. Zajímavé bude sledovat na čí úkor. Reflex k tomu má svůj exkluzivní odhad.

-mic-Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější