nahoru

Volby do Evropského parlamentu přehledně: Jak a koho volit, termín voleb i vliv Europarlamentu na ČR

-mic- 17. května 2019 • 08:50
Video se připravuje ...
Jak volit v eurovolbách?
• video: 
Martin Bartkovský

Po pěti letech se uskuteční volby do Evropského parlamentu. Přinášíme vám přehledně všechny podstatné informace: přehled kandidátů, přesný termín voleb, výsledky, online přenos, pravomoci Evropského parlamentu, jak volit na voličský průkaz a mnoho dalšího.

Termín: Kdy budou volby

Volby v Evropské unii probíhají od čtvrtka 23. do neděle 26. května. Každá členská země má svůj vlastní termín voleb, nesmí však vybočit z vymezeného rozmezí. Česko tradičně otevře volební místnosti v pátek ve 14:00, volební komise je zavřou ve 22:00 večer a znovu otevřou v sobotu v 8:00. Tento den ve 14:00 u nás také volby končí. Ovšem netradičně se výsledky nebudou zveřejňovat hned. Musí se totiž počkat na konec voleb ve všech zemích Unie. Jako poslední mohou odevzdávat své hlasy lidé v Itálii, a to do neděle jedenácti hodin večer.

Array
Evropské volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
ANO
21,18 %
Lídr
Není
21,18 %
502 343 hlasů
ODS
14,54 %
Lídr
Není
14,54 %
344 885 hlasů
Piráti
13,95 %
Lídr
Není
13,95 %
330 844 hlasů
STAN+TOP
11,65 %
Lídr
Není
11,65 %
276 220 hlasů
SPD
9,14 %
Lídr
Není
9,14 %
216 718 hlasů
Sečteno 100 %
Účast 29 %

Kandidáti: Koho volit

V Česku k eurovolbám podalo přihlášku 40 stran. Jsou mezi nimi parlamentní uskupení i zcela miniaturní partaje. Kandidáti se rekrutují z dosavadních i bývalých europoslanců, českých zákonodárců i ze zcela jiných profesí. Zajímavostí je historicky první český celoevrpský lídr Jan Zahradil z ODS, takzvaný spitzenkandidat.

Jak volit

Je to v zásadě jednoduché: Vybrat smíte jen jednu stranu a zakroužkovat nanejvýš dvě čísla u kandidátů, kterým chcete pomoci přeskočit až do Europarlamentu.

Online přenos

Vývoj kolem voleb do Evropského parlamentu sledujeme průběžně už od zimy. V našem online přenosu se dozvíte spoustu důležitých i zajímavých informací. V přímém přenosu vám zprostředkujeme i volební víkend a následné zveřejňování výsledků.

Pravomoci Evropského parlamentu a orgány EU

Málo lidí ví, jak skutečně Evropský parlament dokáže ovlivnit život v České republice. Ačkoliv Europarlament v EU zdaleka nedosahuje postavení národních zákonodárných sborů v jednotlivých státech a vrch mají jiné orgány Evropské unie, jeho pravomoci se postupem času rozšiřují a dnes má některé významné možnosti.

Volby a cizinci

Jednou z otázek, které se před volbami na internetu objevují, je i to, zda cizinci mohou rozhodnout volby v Česku. Pravda je, že někteří z nich mohou volit. Hord nelegálních imigrantů se ale ve volebních místnostech bát rozhodně nemusíte.

Volby a brexit

Letošní eurovolby jsou specifické i (ne)odcházením Velké Británie z Evropské unie. Původně se již voleb ostrovní monarchie účastnit neměla, její politici se však nedokázali domluvit na způsobu odchodu, a tak Britové nakonec přeci jen k eurovolbám půjdou.

Voličský průkaz

Také v eurovolbách lze volit na voličský průkaz. Volby do Evropského parlamentu však mají v tomto ohledu řadu specifik.

Volební komise

Jako vždy je možné stát se členem okrskových volebních komisí. Zájemce však musí splnit některé podmínky.

Počet mandátů v EP

Česká republika má v Evropském parlamentu 21 europoslanců. Jak jsou na tom ostatní státy? A kde má kandidát nejvyšší pravděpodobnost zvolení?

Volební systém

Každá členská země Evropské unie má svůj vlastní volební systém, a to i přes snahu Bruselu systémy sjednotit.

Strany vs. frakce

V Evropském parlamentu působí evropské strany a frakce. Není to to samé. Oba pojmy se od sebe výrazně liší.

Odhad: Co čekat po volbách?

Od těchto voleb se čeká poměrně výrazná změna poměru sil v Europarlamentu. Zcela určitě například posílí euroskeptické strany. Zajímavé bude sledovat na čí úkor. Reflex k tomu má svůj exkluzivní odhad.

-mic-Volby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.