nahoru

Volby online: Lidovci a socialisté ztratili většinu. Katastrofu zažívají britští konzervativci

Petr Sokol, -mic- 27. května 2019 • 08:26
Volby online: Lidovci a socialisté ztratili většinu. Katastrofu zažívají britští konzervativci
foto: Profimedia

Volby do Evropského parlamentu letos začaly ve čtvrtek 23. května, v České republice se volební místnosti otvírají tradičně v pátek ve 14:00. Ačkoliv se u nás volební místnosti uzavřou jako obvykle v sobotu ve dvě hodiny, výsledky eurovoleb se mohou zveřejňovat až od nedělního večera, kdy volby do Europarlamentu končí v poslední zemi Evropské unie, Itálii. Veškeré informace k volbám, včetně jejich průběhu a výsledků najdete zde.

Volby a volební kampaň sledujeme s velkým předstihem, v průběhu několika týdnů jste zde mohli číst důležité informace a různé zajímavosti. Volbami vás provází politolog Petr Sokol.

Online přenos


30.05.

PIRÁTI (I ČEŠTÍ) K ZELENÝM

Čtyři nově zvolení europoslanci za Evropskou pirátskou stranu (3 z České republiky a 1 z Německa) se včera rozhodli, že vstoupí v Evropském parlamentu do klubu Zelení – Evropská svobodná aliance (G-EFA), který sdružuje ekologické a regionalistické poslance. Česká pirátská strana před volbami nejčastěji zmiňovalo svůj možný vstup do liberálního klubu, ale nakonec se očividně přiklonilo k jinému řešení. V minulém složení EP byl jediný pirátský zástupce z Německa a tato poslankyně Julia Reda zasedala právě v "zeleném" klubu. 

 

30.05.

IRSKO: DOPOČÍTANÝ DUBLIN A KONEC LIADH NÍ RIADA

Až 16. kolo sčítání včera dorozdělilo mandáty v obvodě, který tvoří irské hlavní město. Třetí mandát v něm získala Clare Dalyová - poslankyně za krajně levicovou Socialistickou stranu, která nyní kandidovala v rámci uskupení s trochu matoucím názvem Nezávislí pro změnu (I4CH), které po volbách vyšle své zástupce v EP do komunistického klubu GUEN-NGL.

Až za Dalyovou spadl v pořadí v předposledním kole sčítání Barry Andrews - kandidát strany Vojáci osudu (FF, ALFDE), bývalý ministr pro záležitosti dětí. To ovšem znamená, že Andrews nyní mandát nezíská, ale bude muset čekat do okamžiku, kdy se uskuteční brexit, protože až pak nastoupí do EP.

V jižním volebním obvodu jsou po včerejšku zvoleni jen první dva držitelé mandátů v EP. "Už" v 9. kole uspěl dlouholetý evropský poslanec za Irský kmen (FG, EPP) Sean Kelly, který je na ostrově známý jako bývalý šéf Keltské atletické asociace (GAA), sdružující tradiční irské sporty. Až 17. kolo přidělilo mandát kandidátovi druhé tradiční irské strany Vojákům osudu (FF, ALDE) a bývalému ministrovi Billy Kelleherovi.

V jižním obvodu proběhlo již i 18. kolo, v němž zůstaly ve hře poslední čtyři kandidáti. Nejméně hlasů v něm získal dosavadní europoslankyně s nejirštějším jménem Liadh Ní Riada, která je v zemi známá jako zakladatelka kanálu irské televize vysílajícího v irštině či kandidátka strany Sinn Fein v posledních prezidentských volbách. Hlasy si ještě jednou přepočítávají, ale zdá se, že Ní Riada mandát ztratí, což potvrdí velký propad SF v těchto volbách.  Zbývající tři kandidáti už si rozdělí mandáty. Poslední z nich ale také do EP nastoupí případně až po brexitu. Ve hře zbývají další kandidát FG, kandidát zelených a zástupce silně levicového uskupení Nezávislí pro změnu.

 

30.05.

IRSKO: DALŠÍ ZVOLENÍ POSLANCI – MING A RŮŽE

Až 13. kolo sčítání včera rozdělilo zbylé tři mandáty v severním obvodě Middlands North West. Z posledních čtyř zbývajících kandidátů nakonec s nejméně hlasy neuspěl bývalý prezidentský kandidát a nyní nezávislý uchazeč o místo v EP Peter Casey. Zvoleni naopak byli marihuanový aktivista a dosavadní poslanec EP Luke "Ming" Flanagan (GUE-NGL), kandidátka strany Irský kmen (FG, EPP) Maria Walshová a zástupce nacionalistické levicové formace Sinn Fein (SF, GUE-NGL) Matt Carthy, který mandát obhajoval.

Kromě "Minga" je v Irsku mimo politiku známá také nová poslankyně Maria Walshová, která se v roce 2014 stala vítězkou každoročního mezinárodního festivalu Rose of Tralee, na němž soutěží interpreti irské hudby z celého světa. Jednatřicetiletá Walshová je rodačka z Bostonu ve Spojených státech, která následně krátce žila v Irsku a opět se vrátila do USA, odkud se nominovala do zmíněné soutěže. Krátce po vítězství v soutěži se veřejně přihlásila ke své lesbické orientaci. 

 

 

30.05.

SČÍTÁNÍ JEŠTĚ POKRAČUJE

Ani čtvrtý den po volbách ještě nezbáme úplné složení novéh Evropského parlamentu. Sčítání hlasů stále pokračuje v Řecku, další kola počítání jsou ještě třeba v Irské republice. 

18:00

ŘECKO: KAŽDÝ HLAS ROZHODUJE

V Řecku stále pokračuje sčítání hlasů a je napínavé jako detektivka. Vítěz je jasný - konzervativní Nová demokracie (ND, EPP). ale stále se hraje o to, zda v Evropském parlamentu zasedne také strana bývalého levicového ministra financí Janise Varufakise MeRa 25. Ta klesla po sečtení 98 procent hlasů na 2,99 % a dostala se pod omezující klausuli, která je v Řecku tříprocentní. Aktuálně jí chybí podle projektu Europe elects k překonání tří procent 453 hlasů. 

14:00

IRSKO: STÁLE NEDOPOČÍTÁNO

V Irské republice jde sčítání ještě pomaleji než na severu ostrova. Včera byla nejprve už v prvním kole zvolena Mairéad McGuinness - obhajující poslankyně vládní strany Irský kmen (FG, EPP) v obvodu Middlands North West. Večer potom v 13. kole ve volebním obvodě Dublin uspěl kandidát zelených Ciaran Cuffe a ve 14. kole Frances Fitzgerald také z Irského kmene (FG, EPP). O zbylé dva mandáty v hlavním městě nadále bojují poslední čtyři kandidáti - nezávislý, sociální demokrat, člen Vojáků osudu (FF, ALDE)  a člen Sinn Fein (SF, GUE-NGL).

V jižním volebním obvodu, kde byl volební lístek kvůli rekornímu počtu kandidátů tak velký, že na mnoha místech byly brzo ucpány volební urny, nebyl zatím zvolen nikdo. Po osmém kole stále zůstává ve hře 14 kandidátů.

V severním obvodu po pěti kolech sčítání zůstávají tři neobsazená místa a ve hře stále 11 kandidátů.  

13:00

SEVERNÍ IRSKO: 2:1 PROTI BREXITU A 3 ŽENY

Komplikovaný "číslovací" volební systém STV se používá také v jednom z volebních obvodů ve Velké Británii, který tvoří celé území Severního Irska. Volby se tam rozhodly až v pátém "přepočítávacím" kole (postupně se vyřazují nejslabší kandidáti a jejich hlasy se přidělují ostaním dle preferencí voličů). Jako první byla "už" ve třetím přepočtu  zvolena kandidátka Demokratické unionistické strany (DUP, nezařazení)a její lídryně Diane Doddsová, která podle prvních prefrencí "jedniček" skončila až druhá. Další dvě poslankyně byly zvoleny v pátém kole a jednalo se o Martinu Andersonovou z katolické nacionalistické levicové strany Sinn Fein (SF, GUE-NGL) a kandidátku strany Alience, která spojuje katolíky i protestanty, Naomi Longovou. Severní Irsko bude díky tomu mít poprvé v historii čistě ženské zastoupení ve Štrasburku.

Premiérou je také zastoupení strany, která nepatří ani k jedné z náboženských skupin v Severním Irsku. V regionu jsou totiž strany tvrdě rozdělené na katolické (ostřejší Sinn Fein a umírněnější Sociálnědemokratická labouristická strana -SDLP) a protestantské (ostřejší DUP a Ulsterská unionistická - UUP). Programem Aliance je naopak spojování obou komunit. Umírněná protestantská UUP ztratila poprvé v historii své zatsoupení v EP.

Zajímavé je také to, že díky tomu, že Sinn Fein i Aliance jsou proti brexitu, zvítězil v Severním Irsku opět odpor k odchodu z EU.

12:00

BRITÁNIE: ROBINSON VINÍ Z PORÁŽKY SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson do Evropského parlamentu zvolen nebyl, když jako nezávislý kandidát získal 2,2 % ve volebním obvodu North West. Aktivista, který "proslavil" nedávno při návštěvě Prahy odřeknutím tiskovky, když ho přemohlo dobré české pivo, prohlásil, že volby nebyly férové, protože nemohl dělat kampaň v situaci, když mu některé zásadní sociální sítě v minulosti zrušily jeho profily, protože podle jejich názoru šířil nenávist. Jednalo se například o Facebook, Instagram nebo Twitter. Robinson ve svých postech například vyzýval k "válce proti muslimům" nebo o muslimech psal jako o "špinevých odpadcích". 

11:00

PRVNÍ PŘESTUP: MAĎARSKÁ OPOZICE K LIBERÁLŮM

Máme tu první přestup povolební sezóny. Největší maďraská opoziční strana Demokratická koalice (DK) oznámila, že přestoupí z levicového klubu Socialisté a demokraté, kde byla dosud zastoupená do nově vytvářené skupiny, v níž se spojí hnutí prezidenta Macrona LREM a liberální strany z dosavdního klubu ALDE.

Demokratickou koalici vede bývalý maďraský premiér Ferenc Gyurcsány, který se "proslavil" řečí, kde je jako premiér na uzavřeném jednání popsal vlastní volební kampaň slovy "lhali přes den, lhali jsme večer, lhali jsme v noci". Po zveřejnění záznamu a následné volební porážky odešel ze socialistické strany a založil později Demokratickou koalici.

V nedělních volbách se Deemokratciká koalice stala se 16 % největší opoziční stranou vůči vládnímu konzervativnímu FiDeSz Vikrota Orbána, který vyhrál evropské volby s 52 %.

 

09:00

POLSKO: CELKOVÉ VÝSLEDKY

Volby v Polsku skončily velkým triumfem vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS, ECR), která získala nejvyšší výsledek, na jaký dosáhla polská politická strana v celostátních volbách od pádu komunismu. Úspěch PiS je o to výraznější, že se proti němu spojila pod názvem Evropská koalice téměř kompletní parlamentní opozice od nejvyšší opoziční strany, středopravicové Občanské platformy (PO, EPP) přes postkomunistické sociální demokraty ze Spojenectví demokratické levice (SLD, S&D), liberály a odpadlíky z PO ze strany Moderní (.N, ALDE) až po zelené a agrárníky z Poslké lidové strany (PSL, EPP). V polarizaci dvou velkých bloků se do EP už dostala jen nová strana Jaro Wiosna (W, S&D) do nedávna nezávislého starosty města Slupsk Roberta Biedroně, která zřejmě jako sociálně-liberální formace nakonec v EP zamíří do klubu socialistů.

Mimo EP tak zůstane jak protestní hnutí se zastoupením v Sejmu Kukiz ´18, tak koalice protetsních a nacionalistických uskupení kolem bývalého europoslance Janusze Korwina-Mikkeho s názvem Konfederace a spojenectví malých neparlamentních levicových strana Spolu (Razem). 

 

Strana

Orientace

Klub v EP

 

 

 

Právo a spravedlnost (PiS)

Konzervativci

ECR

45,38 %

27

+ 8

Evropská koalice

 

 

38,47 %

22

-6

Občanská platforma (PO)

Pravý střed

EPP

 

16

--9

Spojenectví demokratické levice (SLD)

Sociální demokraté

S&D

 

6

-1

Polská strana lidová (PSL)

agrárníci

PSL

 

3

=

Jaro (Wiosna)

Sociální liberálové

S&D

6,06 %

3

+3

Konfederace (Konfederacja)

Protestní národovci

 

4,55 %

 

 

Kukiz ´18

Protestní

EFDD(M5S)

3,69 %

 

 

Spolu (Razem)

levice

 

1,24 %

 

 

 

08:30

POLSKO: ZVOLENA VDOVA PO ZAVRAŽDĚNÉM PRIMÁTOROVI GDAŇSKA

Mezi novými polskými poslanci bude také vdova po nedávno zavražděném primátorovi Gdaňska Pawłu Adamowiczovi, kterého v lednu pobodal na charitativním koncertu v jeho městě útočník. Magdaléna Adamowicz byla zvolena na listině opoziční Evropské koalice v gdaňském volebním obvodu.

08:00

POLSKO: ŠEST PREMIÉRŮ DO ŠTRASBURKU

Kdyby se čeští voliči inspirovali o víkendu u našich severních sousedů, vypadal by česká delegace do EP například takto: Nečas, Paroubek, Špidla, Topolánek, Pithart, Sobotka. 

Poláci totiž v neděli zvolili do Evropského parlamentu šest bývalých premiérů. Evropská koalice, která spojila několik výrazných opozičních stran, dokonce bude mít mezi zvolenými pět bývalých šéfů vlády. Šestého, přesně šestou, přidala vládní strana Právo a Spravedlnost (PiS, ECR), za níž byla zvolena bývalá předsedkyně vlády Beata Szydło.

A to ještě v sestavě nových polských europoslanců najdeme tři bývalé ministry zahraničí, bývalého komisaře nebo dokonce čtyři ministry současné vlády (ministři vnitra, školství, rodiny a bez portfeje), tři viceministry a navíc současnou vicepremiérku a už zmíněnou bývalou předsedkyni vlády Beaty Szydło.

Důvodem tohoto složení poslanců se jeví situace, kdy je Polsko pro volby rozděleno na 13 volebních obvodů a strany potřebují zaujmout voliče výraznými lídry v každém z nich.

08:00

POLSKO: ŠEST PREMIÉRŮ DO ŠTRASBURKU

Kdyby se čeští voliči inspirovali o víkendu u našich severních sousedů, vypadal by česká delegace do EP například takto: Nečas, Paroubek, Špidla, Topolánek, Pithart, Sobotka. 

Poláci totiž v neděli zvolili do Evropského parlamentu šest bývalých premiérů. Evropská koalice, která spojila několik výrazných opozičních stran, dokonce bude mít mezi zvolenými pět bývalých šéfů vlády. Šestého, přesně šestou, přidala vládní strana Právo a Spravedlnost (PiS, ECR), za níž byla zvolena bývalá předsedkyně vlády Beata Szydło.

A to ještě v sestavě nových polských europoslanců najdeme tři bývalé ministry zahraničí, bývalého komisaře nebo dokonce tři ministry současné vlády (z rezortů vnitra, školství a rodiny) a navíc současnou vicepremiérku a už zmíněnou bývalou předsedkyni vlády Beaty Szydło.

Důvodem tohoto složení poslanců se jeví situace, kdy je Polsko pro volby rozděleno na 13 volebních obvodů a strany potřebují zaujmout voliče výraznými lídry v každém z nich.

18:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

IRSKO: SČÍTÁNÍ POKRAČUJE TŘETÍ DEN, ZVOLEN PRVNÍ POSLANEC

Irsko volí podle poměrně složitého volebního systému nazvaného STV (Sngle transferable vote), v němž voliči číslují jednotlivé kandidáty. A sčítání probíhá v opakujících se kolech, kdy se vyřazují nejslabší nebo naopak už zvolení kandidáti. Teprve dnes byla zvolena první irská zástupkyně v Evropském parlamentu Maireád McGuinness, která zastupuje stranu Irský kmen (FG, EPP) a o níž se spekuluje, že by mohla být kandidátkou na budoucí předsedkyni EP.  

 

17:55

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

POLSKO: BEZ KRAJNÍ PRAVICE

Definitivní výsledky voleb v Polsku přinesly změny oproti původním odhadům. Do EP se nakonec probojovala jen tři uskupení. Vedlé vítězného PiS a druhé Evropské kalice (KE) už uspěla jen kandidátka Jaro (Wiosna). Naopak těsně pod prahem pro vstup do EP zůstala široká koalice protetsních a krajně pravicových stran Konfederace, ke které patří například kontrovezní exposlanec Evropského parlamentu Janusz Korwin-Mikke.  Defonitivně díky tomu připadne 27 mandátů Právu a spraveldnosti (PiS), 22 křesel široké opoziční Evropské koalici (KE) a tři zmíněné levicově liberální kandidátce Jaro dříve nezávislého starosty města Slupsk Roberta Biedrońe.

16:51

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

STRACHE DO EUROPARLAMENTU?

Dnes už bývalý šéf rakouských protiimigračních svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache získal mandát europoslance. Informovala o tom dnes agentura APA. Kontroverzního politika ze zdánlivě nevolitelného posledního 42. místa kandidátky FPÖ vynesly do popředí preferenční hlasy. Strache je hlavním aktérem korupční aféry, kvůli níž se v Rakousku rozpadla vládní koalice a země směřuje k předčasným volbám. 

16:19

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

KRAJNÍ LEVICE I PRAVICE POSÍLILY V BELGII

Ve Belgii probíhají také parlamentní volby. Krajně pravicová strana Vlámský zájem (Vlaams Belang; VB) bude po volbách v Belgii třetí nejsilnější stranou v celostátním parlamentu. Polepšila si o 15 mandátů a obsadí celkem 18 křesel. Na jihu země naopak posílila krajní levice. Strany minulé koalice vykázaly ztráty. Vyplývá to z kompletních výsledků nedělního hlasování. Podle agentury AFP volby prohloubily roztříštěnost 150členného zákonodárného sboru, do něhož se dostalo 12 subjektů.

15:48

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

MAYOVÁ: VELKÉ ZKLAMÁNÍ

Dosluhující britská premiérka Theresa Mayová označila prohru svých konzervativců ve volbách do Evropského parlamentu za velké zklamání.

15:11

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

POTVRZENO: BENDL SE VRÁTÍ DO SNĚMOVNY

"Já jsem ještě pořád nohama na zemi. Po tom, co se mi stalo minule, nevím, jestli se mám radovat, nebo mám ještě čekat," řekl dnes ČTK Bendl. Ve Sněmovně se chce věnovat především zemědělství, konkrétně například boji se suchem. Hodlá také usilovat o snížení byrokracie.

14:02

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

ROZDĚLENÉ NĚMECKO

Evropské volby naplno ukázaly, jak rozdělené je dodnes Německo. Zatímco v západních spolkových zemích bodovali Zelení a křesťanští demokraté (CDU) si alespoň zčásti udrželi slušnou voličskou podporu, v zemích bývalého východního Německa dosáhla dvouciferných výsledků Levice a k nejsilnějším stranám patřila protestní Alternativa pro Německo (AfD). V Sasku a Braniborsku dokázala dokonce zvítězit.

12:29

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

ČSSD SE MUSÍ PROMĚNIT

Dle šéfa pražské ČSSD se strana musí od základů proměnit, kosmetické změny nestačí. Podle Foldyny není řešením odchod Hamáčka, jiného lídra ČSSD nemá.

12:02

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

MACRON: PROHRA I VÝHRA

ČTK: Mizérie, poloviční úspěch, zásadní prohra, ale i "skorovýhra" je podle francouzského tisku výsledek voleb do Evropského parlamentu (EP) pro prezidenta Emmanuela Macrona. Koalice Obroda, k níž patří Macronova Republika v pohybu (REM), v neděli ve volbách zaostala o necelý procentní bod za krajně pravicovým Národním sdružením Marine Le Penové. V EP tak budou mít obě uskupení po 23 mandátech. Komentátor listu Le Figaro Guillaume Tabard volební výsledek označil za "repliku zemětřesení z roku 2017", kdy se konaly prezidentské volby, v nichž neuspěli republikáni ani socialisté. Macronovi se podle něj podařilo mobilizovat nejenom své stoupence, ale stejně tak i odpůrce. "Neuspěl jen o vlas", píše list. Tabardův kolega Alexis Brézet napsal, že "prezident svou sázku (skoro) vyhrál" a výsledek s odkazem na název jeho strany charakterizoval jako "znovuskládání (rekompozici) v pohybu".

11:20

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

KURZOVA VLÁDA PADNE

Přes historický úspěch rakouských lidovců ve volbách do Evropského parlamentu, zřejme jejich vláda dnes padne. Rakouský parlament patrně vysloví nedůvěru přechodné poloúřednické vládě kancléře Sebastiana Kurze. K vládní krizi došlo před několika týdny po korupčním skandálu Svobodné strany Rakouska (FPÖ), které Kurz následně vypověděl koaliční smlouvu.

10:03

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

PROPAD NĚMECKÉ SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE

Jen 15,8 procenta získala SPD v Německu. To je proti výsledku jejich českých kolegů stále hodně, německý tisk však označil budoucnost strany za nejistou. Tak špatný výsledek prý neočekávali ani největší skeptici mezi straníky.

9:33

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

ITÁLIE: SALVINI VYHRÁL S PŘEVAHOU

Eurovolby v Itálii jednoznačně vyhrála protiimigrační Liga vicepremiéra Salviniho. Má 34,3 procent hlasů, což je dvakrát víc než v parlamentních volbách v loňském roce.

09:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Kompletní složení EP není stále známé


Ani 10 hodin po ukočení evropských voleb nemá kompletní výsledek hlasování ve všech státech EU. Stále se dopočítávají výsledky například v Itálii, Británii, Francii či Rumunsku, takže detailní rozložení sil poznáme až za několik hodin.

8:33

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

POLSKO: VLÁDNÍ STRANA PiS S PŘEVAHOU VYHRÁLA

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského vyhrála nedělní volby do Evropského parlamentu. Podle výsledků, které dnes ráno zveřejnila státní volební komise po sečtení téměř 96 procent hlasů, konzervativní a nacionalistická formace získala 46,01 procenta hlasů, zatímco opoziční Evropská koalice 37,9 procenta.

8:23

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

VOLEBNÍ ÚČAST

Volební účast v letošních evropských volbách byla nejvyšší (50,95 procenta) od roku 1994, kdy dosáhla 56,67 procenta. Nejvíce voličů přišlo v Belgii (89 procent), Lucembursku (84,1 procenta) a na Maltě (72,6 procenta). Naopak nejnižší volební účast byla na Slovensku (22,74 procenta), ve Slovinsku (28,29 procenta) a ČR (28,72 procenta).

8:02

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY

Eurovolby 2019 vyhráli lidovci, počet jejich mandátů ale podle předběžných výsledků klesne z 221 na 179. Druzí nejsilnější socialisté to mají podobně, ze 191 křesel jich budou mít už jen 150. Třetí je zatím liberální ALDE oživená Macronisty, ta si naopak polepšila ze 67 na 107 mandátů. U ALDE ale zatím není jasné, jaké strany budou nakonec členy poslanecké frakce. Otazník visí například nad českým ANO. Evropští zelení s Evropskou svobodnou frakcí posilují z 50 na 70 křesel. Naopak eurorealističtí Evropští konzerativci a reformisté klesnou míří k 58 mandátům, přičemž dosud jich měli 70. Za neúspěch mohou především britští konzervativci. Poslanecká frakce tak zřejmě klesne z pozice třetío nejsilnějšího až na páté místo.

7:33

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

LE PENOVÁ TĚSNĚ PŘED MACRONEM

Euroskeptické Národní sdružení Marine Le Penové ve Francii vyhrálo podle konečných výsledků volby do EP s předstihem 0,9 procentního bodu před Obrodou prezidenta Emmanuela Macrona.

05:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

V Řecku výsledek vyvolal předčasné volby

Řecký radikálně levicový premiér Alexis Cipras po porážce své strany Syriza od konzervativní opozice v evropských volbách vyhlásil na 30. června předčasné parlamentní volby.  

04:15

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Španělsko s náskokem pro socialisty

Definitivní už jsou také výsledky ve Španělsku. Jasným vítězem se zde v evropských i v souběžně konaných regionálních volbách stala Španělská socialistická dělnická strana (PSOE), která získala do EP 20 křesel. V čele jejích poslanců se do parlamentu vrací jeho bývalý předseda Josep Borell.

V souboji o druhé místo a pozici lídra opozice ustála konzervativní Lidová strana (PP, EPP) atak středového subjektu Občané (C, ALDE), který tentokrát s velkým odstupem porazila, když získala 12 křesel, zatímco Občané jen sedm. Krajně levicová koalice Spojeni to dokážeme (Podemos, GUE-NGL) získal šest křesel. Premiérové tři mandáty pak získala konzervativní a euroskeptická strana Vox.

Španělská poslanecká delegace nebude znít jedním hlasem, ale ani jedním jazykem, protože své zastoupení udrželi i zástupci menších regionalistických stran. Nejsilnější z nich – koalice Republiky teď - získal tři mandáty, z nichž dva zřejmě připadnou levicové, separatistické katalánské straně ERC (zelení-EFA) a jeden jejím separatistickým kolegům z Baskicka straně Bildu (GUE-NGL.). Samostatná kandidátka středových katalánských separatistů kolem expremiéra Puidgemonta získala dva mandáty, které se po vyloučení z ALDE zřejmě zatím dají počítat do skupiny nezařazených poslanců.  Poslední "španělský" mandát pak připadne koalice umírněných regionálních stran a konkrétně Baskické národní straně (PNV, ALDE).

03:31

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Pestrá Evropa


Když už mluvíme o rozmanitosti výsledků, podívejme se na to, ke kolika názorovým proudům patří jednotliví vítězové ve 28 členkých státech

Evropští lidovci - 13 států: Německo, Rumunsko, Maďarsko, Řecko, Rakousko, Finsko, Bulharsko, Chorvatsko, Irsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, a Kypr

Evropští socialisté - 5 států:  Španělsko, Nizozemsko, Portugalsko, Švédsko a Malta

Evropští liberálové ALDE - 4 státy: Česká republika, Dánsko, Estonsko, Lucembursko

Evropští konzervativci a reformisté ECR - 2 státy: Polsko, Belgie

protestní Evropská aliance lidu a národů EAPN - 2 státy: Francie a Itálie

nezařazení euroskpetici (dříve EFDD) - 1 stát: Velká Británie

koaliace liberálů a lidovců - 1 stát - Slovensko 

03:27

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Pestré Německo

Německé volby se dnes vyznačovaly nejenom historicky nízkými zisky obou velkých stran CDU-CSU a SPD, ale také nezvyklou rozmanitostí výsledků v jednotlivých spolkových zemích. Celkově druzí Zelení dokázali vyhrát nejenom v Berlíne, ale také v Hamburku a ve Šlesvicku-Holštýnsku. Dobrý výsledek protestní Alternativy pro Německo (AfD) v nových spolkových zemích na východě Německa podtrhl fakt, že AfD dostala nejvíce hlasů v Sasku a Braniborsku. V ostatních spolkových zemích už vyhrála CDU.

 

03:15

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Hvězdný poslanec: Peter Pollák

Slovensko bude mít prvního romského poslance v Evropském parlamentu. Stal se jím kandidát hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO, ECR) Peter Pollák. Tento bývalý zmocněnec vlády pro romské otázky má za sebou už i jiný primát, kdy se stal historucky prvním romským poslancem Národní rady Slovenské republiky. Nyní mu k mandátu pomohlo rozhodnutí šéfa strany Igora Maťoviče týden před volbami do EP odstoupit z pozice stranické jedničky a přenechat ji právě Pollákovi. 

Pollák v EP nahradí jinou romskou poslankyni Sorayu Post, která neobhájila mandát jako lídryně švédské strany Feministická iniciativa.

02:55

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Lucembursko: historický průlom liberálů

Poprvé od roku 1979 nevyhrála v Lucembursku evropské volby Křesťanskosociální lidová strana (CSV, EPP). Těsně ale přece ji v poměru 21,44 % ku 21,10 % předehnala premiérova liberální Demokratická strana (DP). Obě strany si připsaly dva mandáty. V EP zasedne ještě po jednom zástupci sociálních demokratů (LSAP, S&D) a zelených (dei gréng, Zelení-EFA). První strana získala 12,91 % a poprvé skončila až čtvrtá, když ji tentokrát o "bronz" připravili s 18,91 % zelení.

Konzervativní a protestní strana ADR si sice připsala dvojciferný výsledek (10,04 %), ale mandát jí těsně unikl. Stejný osud potkal piráty, kteří sice posílili na 7,7 %, ale ani oni pirátskou posádku v Evropském parlamentu neposílí.

02:40

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Litva: vyhráli konzervativci, zvolena i nezávislá poslankyně

V pobalstké republice byli dnešní evropské volby ve stínu výběru prezidenta. V Dnešním druhém kole byl nakonec zvolen nezávislý kandidát G. Nauseda.

V evropských volbách ale naopak zvítězili opoziční konzervativci z Vlasteneckého svazu (TS-LKD, EPP), kteří si připsali 3 mandáty. Uštědřili tak další porážku Litevské straně rolníků a zelených (LVŽP, Zelení-EFA) – největší vládní straně.

Do EP se dostali ještě koaliční sociální demokrati se dvěma křesly, liberální Demokratická strana a Liberální svaz Litevské republiky získaly po jednom křesle, stejně jako koalice Volební akce Poláků na Litvě se Svazem Rusů a Stranou křesťanských rodin. 

Nováčkem v EP bude ale Aušra Maldikiene nezávislá poslankyně litevského Sejmu, která uspěla s vlastní nezávislou kandidaturou do Štrasburku.

 

02:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Wildersova strana končí v EP

Po sečtení 98 % hlasů je jasné, že zastoupení v Evropském parlamentu ztratí protestní, antiislámská Strana svobody (PVV) Geerta Wilderse, která dosud měla v krajně pravicovém klubu ENF tři mandáty. PVV ztatila podporu zejména směrem k novější protetsní straně Fórum pro demokracii (FvD, ECR) Thierry Baudeta.

02:10

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Hvězdný poslanec: Silvo Berlusconi


Mandát eurposlance za Itálii dnes získal italský expremiér Silvio Berlusconi, který jako lídr dovedl do Evropského parlamentu kandidátku své strany Forza Italia (EPP). Na rozdíl od dalších italských stranických lídrů, kteří také do EP kandidovali, ale mandát bez pochyby přijme, protože nemohl kandidovat v posledních parlamentních volbách v Itálii, protože se na něj vztahoval později zrušený trest zákazu zvolení do veřejných funkcí.

 

02:05

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Změny v Poslanecké sněmovně: 3 noví poslanci

Do Evropského parlamentu nakonec byli zvoleni tři poslanci české Poslanecké sněmovny: Radka Maxová za hnutí ANO, Veronika Vrecinová za ODS a Mikuláš Peksa za piráty.

Do klubu ANO by měl za jihočeský volební obvod nastoupit Ondřej Babka místo Radky Maxové. Do Sněmovny by se v barvách ODS ve Středočeském kraji měl místo Veroniky Vrecionové vrátit bývalý ministr Petr Bendl, který původně dostal mandát po minulých sněmovních volbách, ale přepočet hlasů ho odsunul za "skokana" Martina Kupku a mimo Poslaneckou sněmovnu. Pražského piráta Mikuláše Peksu by pak měl nahradit Václav Fořtík.

02:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Británie: konzervativci, ale i labouristé na kolenou

V Británii je sečteno již 75 % hlasů. Stále vede již jistě zvítězí nová Strana pro brexit Nigela Farage. Aktuálně získává 31,7 % hlasů, druzí jsou liberální demokraté, kteří tvoří názorový protipól brexitářů. Liberální demokraté získávají 20,5 %. Labouristé nejenom nejsou s 13,6 % procenty druzí, ale na třetím místě na ně dotírají zelení s 12,1 %. Konzervativci jsou dokonce pod deseti procenty s 9,6 % hlasů. Za nimi už následují jen skotští separatisté s 4,6 %, waleští nacionalisté s 3,5 % a Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) s 3,3 %.

Dvě největší strany v britské Dolní sněmovně zatím získávají pro ně jen děsivých 23,2 %!  

 

01:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Vedou lidovci, levicový blok nemá většinu

Stále se zdá, že celkovým vítězem voleb zůstanou evropští lidovci, přestože ztratí kolem 50 mandátů, a to i v případě, kdy ve svých řadách udrží maďarský FiDeSz. Lidovci by mohli získat s FiDESzem 173 křesel (bez maďarské strany 161 mandátů).

Druhou největší frakcí by měli být evropští socialisté. I ti ve volbách ztratili 40 křesel a měli by jich nyní mít 150. Teoreticky by navíc mohli ještě zpět integrovat vyloučené rumunské sociální demokraty s 9 mandáty a přiblížit se k lidovcům na pouhá dvě křesla. Závody v nabírání nezařazených poslanců mohou proto být tvrdé.

Třetí v řadě by měl být klub spojující Macronovo hnutí LREM s liberální skupinou ALDE, kdyby se podařilo sjednotit s macronovci všechny liberální strany mělo by toto uskupení až 102 poslanců.

Zelení posílili na 63 křesel, ale ani to neumožní vytvoření většinové semaforové koalice (zelených, žlutých liberálů a červených sociálních demokratů) v EP, protože ta by aktuálně měla jen 314 křesel, když většinu tvoří 376 mandátů. To znamená, že ani přidání komunistického klubu GUE-NGL, který by aktuálně měl mít zhruba 49 křesel, by hypotetické alianci od Ciprase (řeckého premiéra a lídra evropské krajní levice) po Macrona by většinu v EP neměl. Dosáhl by teoreticky na 373 mandátů. Nikdo ale navíc nemůže počítat, že by se s komunisty spojily některé pravicově liberální strany (např. dánská Venstre, nizozemská VVD), takže široký levicový blok většinu mít nebude.

00:40

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Dánsko: liberální Venstre nakonec do čela

Během sčítání hlasů došlo v Dánsku k překvapivé změně na pozici lídra. Pravicově liberální Venstre dokázala v závěru předstihnout dosud vedoucí sociální demokraty a po sečtení 99 % získává 23,6 % oproti 21,5 pro sociální demokraty. Výsledek může být důležitý pro červnové národní parlamentní volby.

Hlavním poraženým voleb je očividně protiimigrační Dánská lidová strana (DFP). Vítěz evropských voleb v Dánsku v roce 2014 klesla na jediný mandát a až čvrté místo. Úplně z EP vypadla tradiční euroskeptická kandidátka Lidové hnutí proti EU. 

Naopak výrazně zabodovala Radikální venstre, u níž se projevil efekt Margarethe Vestagerové, která je kandidátkou evropských liberálů na funkci předsedkyně Evropské komise.  

 

00:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Itálie: Salvini jasným vítězem


Liga severu vicepremiéra Mattea Salviniho vyhrála italské volby. Podle prvního exit-pollu tato pravicová protestní strana získala 30 až 33,1 % hlasů. S velkým odstupem druhá skončila opoziční levicová Demokratická strana (PD, dosud SD, koketuje s macronovským novým klubem) s 21,3 až 21,7 %. Opoziční strana díky tomu překonala i nejsilnější vládní stranu Hnutí 5 hvězd vicepremiéra Luigi Di Maia, která získala 19 až 20,2%. V EP by měly zasednout ještě Berlusconiho strana Forza Italia (FI, EPP) s 8,5 až 10 % a konzervativně národní strana Bratři Itálie (FdI, ECR) s 6 až 6,3 % hlasů. Těsně za branami EP podle odhadu skončí liberálně levicová kandidátka Více Evropy s 3,4 až 3,7 % hlasů.

Salviniho strana by se dokonce mohla stát stranou, která bude mít v EP nejvíce mandátů ze všech národních stran v rámci všech členských států. 

00:20

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Kdo dostane od státu peníze?

Kromě stran a koalic, které se probojovaly do EP, získají finanční podporu od státu na krytí nákladů kampaně ještě další subjekty, které překročily 1 % hlasů.

Půjde tedy o ČSSD, Teličkovo hnutí Hlas a také recesistické hnutí "ANO, vytrolíme europarlament" s 1,56 %. Ostatní, zejména malé euroskeptické, strany si vzájemně vzaly hlasy a žádná z nich hranici 1 procenta neatakovala.

00:15

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Nová hnutí za branami

Ve volbách neuspěly strany dosavadních europsolanců, kteří se rozkmotřili se svými původními stranami. Hnutí Hlas Pavla Telička získalo 2,38 % hlasů a hnutí Evropa společně (ESO) Jaromíra Štětiny dokonce jen 0,53 % hlasů, takže oba v EP končí a s nimi i dvojka Hlasu Petr Ježek.

00:10

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Komunisté se udrželi v EP

Jedinou zástupkyní KSČM v EP bude dalších pět let její lídryně Kateřina Konečná, protože strana podporující českou vládu si připsala za 6,94 % hlasů jen jeden mandát. Komunisté kvůli tomu oslabili ze tří dosavadních mandátů.

00:05

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Lidovci klesli na dva mandáty

KDU-ČSL si připsala 7,24 % hlasů a bude mít v EP dva poslance, mezi kterými ovšem nebude jejich stranický lídr Pavel Svoboda, kterého přeskočili Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová.

00:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Do EP poprvé vstupuje SPD Tomia Okamury


Protestní hnutí SPD se napodruhé propracovalo do Evropského parlamentu. Se ziskem 9,14 % okamurovci získali dvě křesla, která obsadí lídr Ivan David a skokan Hynek Blaško. SPD zamíří do frakce kolem Matteo Salviniho a Marine Le Penové.

23:52

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Čtvrtá skončila koalice STAN a TOP 09


Dvojciferný výsledek už získala pouze koalice hnutí Starostové a nezávislí a TOP 09, která získala 11,65 % a tři mandáty. Poslanci za koalici budou Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil (oba TOP 09) a Stanislav Polčák (STAN).

23:39

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Čeští piráti poprvé v EP

Třetí skončila Česká pirátská strana s 13,95 % a budou mít tři eurposlance Marcela Kolaju, Markétu Gregorovou a Mikuláše Peksu.

23:34

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Souboj o druhé místo vyhrála ODS

Pozici nejsilnější opoziční strany získala ODS, která zdvonásobila zisk hlasů i mandátů a v EP ji nyní bude zastupovat čtveřice poslanců - Jan Zahradil, Alexander Vondra, Evžen Tošenovský a Veronika Vrecionová.

23:27

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Vládní ČSSD končí v EP

Sociální demokracie zaznamenala historicky nejhorší výsledek v evropských volbách a ziskem pouhých 3,95 % nepřekročila hranici pěti procent pro vstup do EP.

23:25

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Skokani voleb: disident Vondra a generál Blaško

Z nevolitelných míst do Evropského parlamentu přeskočili a zvoleni byli Alexander Vondra z ODS z 15. místa a Hynek Blaško z SPD z 8. místa. V rámci KDU-ČSL druhý a třetí kandidát v pořadí Tomáš Zdechovský a Michala Šojdrová získali více hlasů než stranický lídr Pavel Svoboda, který kvůli tomu v EP končí, zatímco Tomáš Zdechovský a Michala Šojdrová byli zvleni znovu.

23:16

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

ANO vítězí, ale s relativně slabým výsledkem

Hnutí ANO získalo oproti všem průzkumům výrazně nižší výsledek, a to 21,18 %. 

23:13

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Rozložení mandátů v ČR

ANO 6

ODS 4

Piráti 3

STAN-TOP 09 3

SPD 2

KDU-ČSL 2

KSČM 1

ČSSD 0

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Volby v ČR vyhrálo Babišovo ANO


Vítězem českých voleb se stalo vládní hnutí ANO, na druhém místě se umístnila ODS a třetí piráti. ČSSD vypadla z EP.

Volební účast byla 28,72 %, což znamená nárůst o 10 procent.

23:04

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Stále čekáme na české výsledky

Vedení ČSÚ napíná občany, kandidáty i novináře 

22:45

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Finsko: definitvní výsledek a vítězství konzervativců

Finsko jako vůbec první země EU zveřejnilo kompletní výsledek voleb. Vítězství získala konzervativní strana KOK a senzační druhé místo obadili zelení VIHR.

Konzervativci KOK

EPP

20.8% (-1.8)

3

Zelení VIHR

G/EFA

16.0% (+6.7)

2

Sociální demokraté SDP

S&D

14.6% (+2.3)

2

Praví Finové PS

EAPN

13.8% (+0.9)

2

Centristé KESK

ALDE

13.5% (-6.2)

2

Krajní levice VAS

GUE-NGL

6.9% (-2.4)

1

Švédská menšina SFP

ALDE

6.4% (-0.4)

1

Křesťanští demokraté KD

EPP

4.9% (-0.3)

0

22:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

 Hlavní poražení voleb

Na základě odhadů lze mluvit nejenom o vítězích, ale také o hlavních poražených těchto voleb. Historicky nejnižší výsledky zaznamenalo v těchto volbách například šest zavedených stran:

francouzští pravicoví Republikáni

britská Konzervativní strana

německá středopravicová, křesťanskodemokratická aliance CDU/CSU

němečtí sociální demokraté z SPD

chorvatští konzervativci ze strany HDZ

slovesnký levicový Smer

 

   

22:10

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

 Socialisté vedou v Portugalsku, Dánsku i Švédsku

Exit-polly ukazují vedení socialistických stran v Portugalsku i dvou severských státech - Švédsku a Dánsku, což ve všech případech nejsou překvapivé výsledky.

21:40

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Podle projekce celkových výsledků vyhrají přes ztráty evropští lidovci

Evropský parlament zveřejnil projekci postavenou na dílčích výsledcích a exit-pollech. Vítězem by se měl stát klub Evropské lidové strany (EPP) 173 křesly, druzí by měli být evropští socialisté se 147 křesly. Velká koalice obou největších klubů by ale kvůli ztrátám obou formací ztratila většinu v EP. A musela by se zřejmě opřít o společnou frakce Macronova hnutí LREM a liberálních stran sdružených v klubu ALDE. Toto spojenectví by mohlo získat 102 křesel. Společný klub zelených a regionalistů si zatím připisuje 71 křesel a posiluje.

Zhruba stejně veliké by mohli být tři kluby euroskeptická Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) s 58 mandáty, eurorealistický klub ECR s 57 a protestní, euroskeptický klub Evropská aliance lidu a národů (EAPN, "Salviniho klub") s 57 poslanci. Nejmenším klubem by byla komunistická a krajně levicová skupina GUE-NGL se 42 křesly. 

 

21:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Francie: postupující sčítání potvrzuje vedení lepenovců

V zemi galského kohouta je sečtena čtvrtina hlasů (27 %) a sčítání zatím potvrzuje trendy exit-pollu. Lepenovské Národní sdružení (RN, EAPN) vede s 27,6 %, druhé je prezidentova strana Republika v pohybu (LREM) s 19,9 %, třetí zelení s 11,6 %. Pravicoví republikáni (LR, EPP) zažívají katastrofický výsledek s 8,7 %. Do EP by se dostala ještě krajně levicová Nepoddajná Francie (FI, GUE,NGL) s 6,3 % a socialisté s 5,5 % hlasů. Mimo EP by zůstala kandidátka konzervativní, euroskeptická kandidátka Povstaň Francie (DLF, ECR) s 4,5 % nebo třeba Francouzská komunistická strana (PCF, GUE-NGL). 

21:24

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Hvězdný poslanec: první Turek zvolený na Kypru

Spisovatel a vysokoškolský učitel Niyazi Kızılyürek se dnes stal prvním Turkem zvoleným na Kypru europoslancem. Volby se fakticky odehrávají jen v jižní části ostrova, kterou kontroluje mezinárodně uznávaná Kyperská republika. Jedna z tamních stran – komunistická strana AKEL - nyní dala  Niyaze Kızılyüreka na volitelné místo a dílčí sčítání potvrdilo, že byl zvolen.

21:12

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Některé země už otevřeně sčítají hlasy

Některé země, v nichž se hlasovalo dnes, začaly hned po uzavření volebních místností sčítat výsledky, které ale v rozporu s unijními pravidly zveřejňují. Jde například o Francii, Kypr či Finsko. 

21:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Polsko: podle exit-pollu vyhrálo konzervativní Právo a spravedlnost 


Těsné vítězství slibuje exit v Poslku vládní straně Právo a spravedlnost (PiS). Strana Jaroslawa Kaczyńského by si měla připsat 42,4 %, široká opoziční Evropská koalice, zahrnující strany od Občanské platformy na pravém středu po zelené a postkomunistické sociální demokraty nalevo, by mohla získat 39,1. Zatoupení v EP si zřejmě vybojovala i nová, středolevicová strana Jaro (Wiosna) s 6,6 %. Formace zřejmě po volbách zamíří do socialistického klubu v EP. Poslednís tranou nad pětiprocentní hranicí pro vstuup do EP by podle odhadu měla být koalice protetsních a radikálně pravicových formací nazvaná Konfederace. Ta získala 6,1 %. Mimo zatím zůstává s 4,1 % protestní formace Kukiz, kterou založil rockový zpěvák Kukiz.

20:50

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Rumunsko: mrtvý závod mezi liberály a sociálními demokraty

Velmi těsný souboj zatím exit-poly předpovídají těsný souboj o první místo mezi vládní Sociálnědemokratickou stranou (PSD) a opoziční Národní liberální stranou (PNL, EPP).

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Británie: první exit-polly ukazují vítězství Farageovy strany


Sčítání začalo již i na Britských ostrovech a objevily se už také první odhady výsledku. Zvítězit by měla Strana pro brexit Nigela Farage. Projekt Britain elects předpovádá Straně pro brexit 31,6 % a 24 křesel v EP.

Senzačně druzí by minimálně na počet křesel měli skončit liberální demokraté (LD, ALDE), kteří jako jediná celostátní strana ostře vystupují proti brexitu. Liberální demokraté by měli dostat zhruba stejně hlasů jako třetí labouristů, ale měli by získat o mandát více (15). Deset křesel odhad přisuzuje vládní Konzervativní straně, která měla získat 12,4 %. To znamená por knzervativce historickou porážku, i když o něco menší než věštily průzkumy krátce před volebním dnem.

Zelení si připisují 4 křesla, separatistická Skotská národní strana (SNP, Zelení-EFA) dva mandáty a separatistická Strana Walesu (PC, Zelení-EFA) jeden.

20:20

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Španělsko pro socialisty

Podle zveřejněného exit-pollu vyhrála ve Španělsku vládní socialistická strana (PSOE, SD), což se čekalo s ohledem na to, že nedávno výrazně vyhrála v domácích parlamentních volbách. Socialisté by měli vyhrát 30,5 %. V souboji o druhé místo a lídra opozice by své tradiční postavení měla přes ztráty potvrdit Lidová strana (PP, EPP) s 19,5 % a předběhnout třetí uskupení Občané (C, ALDE) s 14,2 %. Výrazně ztratili také zástupci krajní levice ze seskupení Sjednoceni to dokážeme (Podemos, GUE-NGL). V EP bude premiérově zatsoupena protetsní, konzervativní strana VOX s 8,2 %, která váhá, zda se zapojí do ECR nebo do klubu Mattea Salviniho. V souboji separatistických kandidátek zatím překvapivě vede listina katalánského expremiéra Puidgementa Junts s 4,8 % před koalicí Republiky teď vězněného katalánského expremiéra Oriola Junquerase, ale oba lídři by měli mandát získat, ačkoli budou mít složité získat oprávnění o zvolení.

20:10

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Bulharsko: vede vládní pravicový GERB premiéra Borisova


Průzkumy předpovídaly vyrovnaný souboj bulharské středopravicové strany GERB premiéra Bojko Borisova a opozičních socialistů. Exit-poll po uzavření volebních místností ovšem ukazuje jasný náskok premiérovy strany, která by měla získat 32,7 %, zatímco opoziční Bulharská socialistická strana (BSP, SD) jen 23,2 %. Do EP by se ještě mohla s 11,2 % dostat strana turecké menšiny DPS, nacionalistická Vnitřní makedonská revoluční organizace (VMRO, ECR) se 7 % a koalice menších pravicových stran Demokratický blok (DB, EPP) s 5,9 %.


20:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Francie: Strana Marine Le Penové podle odhadu vyhrála

Vítězem francouzských voleb se podle exit-pollu stalo lepenovské Národní sdružení (RN) Marine Le Penové, které by si mělo připsat 22 až 26 křesel. Mělo by těsně porazit stranu prezidenta Macrona Republique En Marche (Republika v pohybu), pro kterou měl výsledek znamenat 20 až 24 křesel. Třetí zelení by si měli připsat 11 až 14 křesel. Největším poraženým by se měla stát středopravicová formace Republikáni (LR) se 7 až 10, pro kterou by čtvrté místo znamenalo historickou porážku.  Pět až osm křesel by si měly připsat dvě polední kandidátky, které by se dostaly přes pětiprocentní hranici do EP - socialisté a krajně levicová kandidátka bývalého prezidentského kandidáta Melenchona Nepoddajná Francie.

 

19:20

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Finsko: vedou konzervativci

V zemi tisíce jezer nebyl proveden exit-poll, protože se okamžitě po uzavření místností v 19 hodin odtajnil stav sčítání hlasů, které byly odevzdány v tzv. dřívějším hlasování. V něm zatím vede s 20,9 % konzervativní strana KOK (EPP), druhá je sociální demokracie s 16,7 %, třewtí liberální, venkovká Strana středu (KSEK) s 13, 7 % a čtvrtá protestní Strana Finů s 13,1 %. Do EP by se měla dostat ještě ekologická a  postkomunistická, stejně jako liberální strana švédské menšiny a křesťanští demokraté.

19:10

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Maďarsko: další triumf Orbána


Konzervativní strana FiDeSz premiéíra Viktora Orbána vyhrála podle exit-pollu volby v Maďarsku, a to 57 %. Pokud by se tento výsledek potvrdil, mohl by FiDeSz získat roli nejsilnější strany ze včech členských zemí. Maltští labouristí si totiž podle odhadu doma připsali "jen" 56 %. Připomeňme ale , že na Maltě jsou jen dvě relevan´tní strany.

19:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Chorvatsko: nevýrazná výhra konzervativního HDZ

Exit-poll už byl zveřejněně s uzavřením volebních místností také v Chorvatsku. Vítězem voleb by se měla s 23 % stát vládní konzervativní strana HDZ, následovaná opoziční sociální demokracií SDP s 18 %. Místa v EP by měla získat ještě následující uskupení: Chorvatská konzervativní strana (HKS, ECR) europoslanykyně Ruži Tomašićové, nezávislá listina Mislava Kolakušiće, Nezávislí pro Chorvatsko (NHR), liberální Amsterdamská koalice, jejíž jádro tvoří istrijská regionání strana IDS, a protetsní hnutí Živá zeď (ŽZ, možný partner italského Hnutí 5 hvězd). Mimo zůstala opoziční strana Most i nezávislá kandidátka europoslankyně Marijany Petir (EPP).

18:40

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Řecko: vítězí konzervativní opozice


Podle exit-pollu v Řecku nejvíce hlasů získala opoziční konzervativní strana Nová demokracie (ND, EPP) s 32 až 36 procenty, druhá zřejmě skončila vládní, silně levicová strana Syriza (S, GUE-NGL) s 25 až 29 procenty.  Socilaisti koalice kolem strany PASOK (P, SD) skončila třetí se 7 až 9 procenty. Zatoupení v EP by měla onhájit i krajně pravicová strana Zlatý úsvit (XA, nezařazení) s 5 až 7 procenty. Křesla v EP získala i komunistická strana KKE s 5 až 8 procenty a na hraně tříprocentní hranice pro vstup do EP zatím bojuje s 2,5 až 4,5 procenty proruská nacionalistická strana řecká řešení, stejně jako levicová federalistická strana Diem 25 bývaléh ministra financí Varufakice, který ale sám kandiduje v Německu, kde podle tamního exit-pollu zvolen nebyl.

18:30

Německo: zvířata, recesisiti i federalisti


Německý exit-poll naznačuje i to, které menší strany se dostanou do EP díky tomu, že už před minulými volbami německý Ústavní soud zrušil pětiprcentní omezující hranici pro vstup do EP. Dva mandáty by měla získat recesistická Ta strana (Die Partei, nezařazená), která by díky tomu zdvojnásobila své dosavadní zastoupení v EP.  Také dvě křesla by mělo získat uskupení Nezvislí voliči (FW, ALDE) i Strana zvířat (TP, GUE-NGL). Po jednom poslanci by měla získat malá ekologická strana ODP, konzervativní Strana rodiny (FP, ECR), piráti (PP, GUE-NGL) a federalistická celoevropská strana Volt, pro kterou by to byla premiéra v EP.

18:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Německo: CDU ztratila ale vyhrála

Podle odhadů vyhrála přes ztráty německé volby křesťanskodemokratická CDU s 28 %. Druzí jsou Zelení s 22 %. Až třetí je koaliční SPD s 15,5 %, čtvrtá Alternativa pro Německo s 10,5 %. Slabě bodovaly s 5,5 % liberální FDP i postkomunistická Levice,

17:20

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Kypr: těsný exit-poll


Podle prvního průzkumu vyhrála volby na Kypru pravicová strana DISY (30 %), ale má jen těsný náskok na komunistickou formaci AKEL (29 %). V EP by měla zasednout ještě liberální strana DIKO s 13 % a socilaistická EDEK s 10 %. Velký nárůst zaznamenala krajně pravicová strana ELAM? al ejejích 7 procent zřejmě stejně na mandát nestačí.

17:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Rakousko: Kurz posílil, svobodní ztratili méně než se čekalo.

Podle exit-pollu vyhrála volby v Rakousku Rakouská lidová strana kancléře Kurze, která získala 34 % hlasů a bue mít o dva mandáty více než doposud. Lidovci by do Štrasburku měli vyslat sedm poslanců. Druzí skončili sociální demokraté, kteří udrží svých pět křesel za 23,5 %. Překvapivě málo ztratila po aféře svého bývalého šéfa H.-C. Stracheho svobodní, kteří získali 17,5 % a oslabili o dvě procenta a jeden mandát, takže budou mít 3. Dva mandáty získají zelení (za 13 %) a jeden liberální, středová strana NEOS (8 % hlasů). Do EP se nekvalifikovali komunisté a strana oddělená od zelených, nazvaný Teď.

16:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Jak se projeví aféra v Rakousku?

Za půl hodiny se uzavřou volební místnosti také v Rakousku, kde bude bedlivě sledovaný výsledek vzhledem k aféře, která v zemi vypukla minulý víkend a která vedla až k vládní krizi a odchodu ministrů za protestní Svobodné. Zemi čekají v září předčasné volby, zítra hlasování o vyslovení nedůvěry kancléři za lidovce Sebastianu Kurzovi a dnešní výsledky napoví o dalším politickém vývoji v zemi pod Alpami.

16:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

V Belgii začalo sčítání

V 16 hodin skončila v Belgii i možnost hlasovat po internetu. Začíná napínavé sčítání federálních, regionálních i evropských voleb. favoritem na severu ve Vlámsku je Nová vlámská aliance (NVA, ECR), která prosazuje státoprávní uspořádání blízké konfederaci, a socialisté ve Valonsku. Nejvyšší preference v Bruselu měla před volbami strana zelených. 

 

14:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Malta: překvapivý zisk krajně pravicové strany

Podle dílčích výsledků by až přes sedm procent hlasů měla získat krajně pravicová strana Imperium Evropa silného nacionalisty Normana Lowella. Na mandát to nestačí, ale je to důležitý průlom do tradičně dvoustranického systému na středomořském obvodě.

14:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Belgie: zavřely se místnosti, pokračuje elektronické hlasování


Ke konci se pomalu chýlí supervolební neděle v Belgii, kde občané volí národní, regionální i evropské poslance. Volební místnosti se zavřely ve 14:00, ale ještě dvě hodiny je možné volit po internetu.

12:20

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Evropské volby táhnou: účast téměř všude táhne


Dílčí údaje volební účasti z řady zemí ukazují, že průběžný zájem voličů je tentokrát téměř ve všech státech vyšší než před pěti lety ve stejnou denní dobu. Zdá se velmi pravděpodobné, že by letos mohla celková volební účast po dlouhé době stoupnout ve srovnání s předcházejícími volbami.

 

11:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Vzorný žák Česká republika, ostaní nechali výsledky uniknout


Včera, v sobotu, se volilo ve čtyřech státech EU. Ve třech z nich došlo během volební noci k více či méně kompletním únikům volebních výsledků. Média byla podrobně a pravidelně informována sčítání výsledků na Slovensku, postupně získávala také údaje o dílčích výsledcích v Lotyšsku. Na Maltě ráno údajný výsledky zveřejnila vládní Labouristická strana (PL). Jedinou zemí, kde ani 21 hodin po uzavření volebních místností nic nevíme, tak zůstává Česká republika, která jako jediná ze "sobotních" států dodržela unijní pravidlo, podle něhož je nutné se zveřejněním výsledku počkat až do dnešní 23. hodiny, kdy se uzavřou volební místnosti v poslední členské zemi EU – v Itálii. 

 

10:40

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Lotyšsko: údajně sečteno 90 %, vede Dombrovskisova Nová jednota


Lotyšská média pokračují ve zveřejňování uniklých výsledků evropských voleb. Údajně je již sečteno 90 % hlasů. Vedení si nadále udržuje kandidátka Nová jednota (JV, EPP), jejímž lídrem je ve volbách lotyšský člen Evropské komise a její místopředseda Valdis Dombrovskis. Nová jednota údajně získala 26 %. Na druhém místě následuje Sociálnědemokratická strana Harmonie (Saskanas, S&D), kterou volí zejména občané z ruské menšiny a kterou do voleb vedl předseda strany a primátor Rigy Nils Ušakovs. Harmonie měla získat 18 %. Třetí místo obsadila Národní aliance „Vše pro Lotyšsko“ (NA, ECR) s 16,2 %. Sdružení pro rozvoj/Pro! by mělo získat 12,2 %. Přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do EP by se měla dostat už jen menšinová a proputinovská formace Svaz Rusů v Lotyšsku (LKS, Zelení-EFA) s 6,5 % a Svaz zelených a rolníků /ZZS, ALDE) s 5,4 %. Za branami EP by měly zůstat Asociace lotyšských regionů (LRA) s 4,9 % i vítěz loňských parlamentních voleb Nová konzervativní strana (JKP, EPP) s 4,3 %.

 

09:45

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Malta: výrazné vítězství labouristů


Maltská levicová Labouristická strana (PL, S&D) zveřejnila vlastní odhad výsledků, podle nichž získala 56 %, zatímco opoziční Nacionalistická strana (PN, EPP) méně než 40 %. Podle labouristických odhadů by to mohlo znamenat, že levicová strana získá 4 z 6 mandátů, které připadají nejmenší členské zemi EU. Nacionalisté by pak jeden mandát oproti roku 2014 ztratili a klesli by na 2 mandát. Média již spekulují, že takový výsledek by zřejmě vedl k demisi šéfa nacionalistů Adriana Delii.

 

09:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Startují volby v dalších třech státech

Úderem deváté hodiny se začalo volit také v Portugalsku, Dánsku a Španělsku. V posledně jmenované zemi ale budou evropské volby u veřejnosti ve stínu výběru regionálních a komunálních zastupitelstev.

08:35

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Slovensko: Vyhrála koalice Pozitivní Slovensko-Spolu

Slovenská média celou noc zveřejňovala uniklé informace o postupujícím sčítání výsledků. Nyní už mluví o celkovém výsledku. Vítězem voleb se měla stát koalice Pozitivní Slovensko (PS, ALDE)-Spolu (S-od, EPP), k níž se předvolbou hlásila nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Koalice měla získal 20,07 %.

Až druhý měl skončit levicový Smer (S-sd, S&D) expremiéra Fica, když si připsal 15,69 %. Krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko (ĽSNS, Aliance pro mír a svobodu APF) skončila třetí s 12,04 %.

Další v pořadí podle neoficiálních výsledků jsou křesťanskodemokratické a konzervativní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH, EPP) s 9,67 %, liberální a eurorealistická Svoboda a Solidarita (SaS, ECR) s 9,6 a konzervativní uskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANA, ECR) s 5,24 %.

Další strany se už do Evropského parlamentu dostat neměly. Nejtěsněji měl úspěch uniknout menšinové Straně maďarského společenství (SMK, EPP), která si připsala 4,96 %. Mimo Evropský parlament by měla zůstat i vládní Slovenská národní strana (SNS, EFDD) s 4,1 %, Křesťanská unie (KÚ, EPP), do níž se spojili odpadlíci z KDH a OĽANO a která získala 3,8 % i populistická strana podnikatele Borise Kollára Sme rodina (SR, ENF) s 3,2 %. Propadákem skončila také kandidatura druhé strany maďarské menšiny, vládního uskupení Most-Híd. Zisk 2,6 % znamená, že poprvé nebude v Evropském parlamentu zastoupena žádná ze slovenských stran pro maďarskou menšinu.  

 

08:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Připojila sedmička zemí, včetně Německa a Francie

Od osmi hodin se volí také v Německu, Francii, Lucembursku, Estonsku, Finsku, Švédsku a Belgii. Belgičané volí kromě evropských poslanců i obě komory národního parlamentu a poslance federálních jendotek. 

07:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Začíná volit dalších 5 států

Úderem sedmé hodiny se otevřely volební místnosti v další pětici států: v Chorvatsku, Slovinsku, Polsku, Itálii a v části Rakouska, kde se start voleb liší podle rozhodnutí konkrétní obce. 

06:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Začíná supervolební neděle


Právě se otevřely volební místnosti v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Řecku, na Litvě a Kypru.  Litevci kromě volby eurposlanců rozhodnou také v druhém kole o novém prezidentovi země.  Řekové pro změnu zvolí také regionální a lokální zatsupitelstva. V Řecku navíc poprvé volí i sedmnáctiletí voliči, když levicová vláda prosadila snížení minimálního věku por účast ve volbách. 

02:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Den čtvrtý: 21 států

V poslední den letošních evropských voleb se rozhodne o drtivé většině mandátů. V předchozích dnech bylo rozděleno 158 mandátů, dnes půjde o zbylých 593 z celkového počtu 751 křesel.

Oficiální výsledky ze všech 28 členských států pak začnou být zveřejňovány ve 23 hodin, kdy se uzavřou volební místnosti v posledním členském státu – v Itálii.

01:50

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Slovensko: údajně sečteno přibližně 8 procent okrsků 

Počet sečtených okrsků na Slovensku se údajně vyšplhal na 500 (celkem jich je téměř 6 tisíc). Pořadí stran se zatím nemění. Nová je jen informace Deníku N, že kolem 5 % se pohybují populistická strana Sme rodina (ENF) i vládní Slovenská národní strana (EFDD). Strana Most-Híd (EPP(, kterou volí hlavně menšinoví Maďaři, by se měla pohybovat kolem 3,5 %, což by jí na vstup do Evropského parlamentu nestačilo, ale není samozřejmě jasné, kolik okrsků je sečteno na jižním Slovensku, kde tato menšina zejména žije.

 

01:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

ČR: záhadné spekulace o sečtených 70 %

Oproti Slovensku a Lotyšsku, kde se sice oficiálně nic nezveřejňuje, ale média už mají konkrétní čísla, působí Česká republika i Malta trochu nudně, protože v obou zemích žádná data zatím neunikla.

U nás ale stojí za zmínku tweet Dalibora Balšínka z Echo 24, který před sedmou večer na svůj profil napsal: "To bude pro celý český twitter nezvladatelný šok, až budou zvěřejněné výsledky. Po sečtení 70% hlasů nejsou in tři zavedené strany demokratického charekteru. Na prvních třech místech už z části zavedené tzv. protestní hnutí. Zatím." Zřejmě měl na mysli, že po sečtení 70 % (hlasů či okrsků) jsou na prvních třech místech ANO, Piráti a SPD. Zdroj informace, ale nejde ověřit, a její pravděpodobnou relevanci zpochybňuje dřívější prohlášení českého statistického úřadu, podle kterého sečte hlasy z jednotlivých okrsků až těsně před jeho nedělním zveřejněním.

Na sociálních sítích sice kolují údajné výsledky z některých okrsků, ale většinou nejsou natolik kompletní, aby poskytly návod, kam se volební výsledek ubírá.

01:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Slovensko: sečteno zhruba 5 % okrsků, Pozitivní Slovensko dotahuje Smer

Po sečtení 330 okrsků z celkem téměř šesti tisíc vede stále Smer s 19 %, následují Pozitivní Slovensko-Spolu 18 %, ĽSNS 14 %, KDH 11%, SaS 9,5% a OLaNO 6,5%. Nárůst koalice Pozitivní Slovensko-Spolu by potvrzoval informace některých dalších slovenských médií, že toto uskupení vede ve větších slovenských městech i Bratislavě. V přehledu výsledků, jak ho opět zveřejnil server aktuality.sk ovšem chybí maďarské menšinové strany, což může buď znamenat, že nepřekročily 5 %, nebo ve vzorku sečtených okrsků chybí zatím hlas yz jižního Slovenska, kde tato menšina hlavně žije.

 

00:10

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Slovensko: unikají první výsledky, vede Smer

Na rozdíl od českých médií se na Slovensku začínají v médiích objevovat první dílčí výsledky slovenských voleb. Servet tyzden.sk zveřejnil informaci, že na Slovensku stoupla oproti roku 2014 volební účast, protože k urnám přišlo 20 % oprávněných voličů, což by byl nárůst o zhruba sedm procentních bodů ve srovnání s rokem 2014, kdy zde volilo jen 13 procent voličů.

Aktuality.sk už dokonce publikoval dílčí volební výsledky po sečtení 268 ze zhruba šesti tisíc volebních okrsků.

Podle této informace ve sčítání vede levicový Smer expremiéra Fica s 19 %, druhá je koalice dvou nových stran Pozitivní Slovensko (strana nové prezidentky Čaputové, ALDE) - Spolu (EPP) se 17 %, na třetím místě by pak měla být krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby se 14 %. Následují křesťanskodemokratické KDH (EPP) s 11 %, liberální a eurorealistická SaS Roberta Suľíka 9,5 % a nad hranicí 5 %, která v zemi platí pro vstup do Evropského parlamentu, by mělo být ještě konzervativní uskupení OĽANO se 7 %.

Průběžně by tento výsledek znamenal 3 mandáty pro Smer i koalici Pozitivní Slovensko-Spolu, dvě křesla pro kotlebovce z ĽSNS i pro pravicové strany KDH a  SaS a jeden pro OĽANO. Po brexitu ale získá Slovensko případně 14. křeslo, které by dle aktuálního sčítání připadlo jako čtvrté Smeru.

  

00:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Lotyšsko: pravostředová Nová jednota vede


Ani Lotyšsko nezveřejnilo po uzavření volebních místností odhad nebo exit-poll. Server Delfi.lv ale informoval, že má k dispozici volební výsledky po sečtení 70 % hlasů.

V čele by měla být kandidátka Nová jednota (JV, EPP) s přibližně 26 % hlasů, na druhém místě měla skončil Sociálnědemokratická strana Harmonie (Saskanas, PES), kterou volí hlavně ruští menšinoví voliči, a to se ziskem 17,8 %. Třetí místo měla získat konzervativní Národní aliance "Vše pro Lotyšsko" (NA, ECR) s přibližně 16 %. Následuje liberální koalice Rozvoj-Pro! (AP!, ALDE) s 11 %. Hranici pěti procent, která v zemi platí pro vstup do EP, překročily ještě údajně tři strany: proputinovský Svaz Rusů v Lotyšku (LKS, Zelení-EFA) s 6,53 %, Svaz zelených a rolníků (ZZS, ALDE) a Sdružení regionů Lotyšska (LRA).

Po přepočtu by tento výsledek znamenal, že Nová jednota a Harmonie získají po dvou křeslech, Národní aliance, Rozvoj/Pro! a Svaz Rusů v Lotyšsku po jednom. O poslední osmý mandát by měly bojovat Nová jednota (byl by to její třetí) a Svaz zelených a rolníků.

Podle serveru chybí ještě sečíst třetinu okrsků v hlavním městě Rize a zhruba čtvrtinu v regionu Vidzeme. Hlasy z Rigy by měly posílit Harmonii, Vidzeme je spíše voličsky průměrné.

22:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Tři další země mají odvoleno


Ve 22 hodin místního času skončily volby v dalších třech členských státech: v Lotyšsku (21:00 středoevropského času), na Maltě a na Slovensku. Pobaltské Lotyšsko se stalo další zemí, kde došlo k nárůstu volební účasti. Podle informací lotyšské volební komise zde odhlasovalo "minimálně" 33,53 % oprávněných voličů, což znamená překonání účasti z roku 2014 o zhruba 3 procenta.

 

17:00

Lotyšsko: výrazný nárůst účasti

V pobaltské zemi odvolilo již nyní více než 27 procent voličů. Před pěti lety se k urnám za celý volební čas při tom vydalo jen 17 % voličů.  I Lotyšsko tedy potvrzuje trend, že celková účast v celé EU letos nemusí po dlouhé době klesnout, jak se to dělo v několika posledních volbách.

 

14:40

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Kdo jsou procenta "navíc" v ČR?

Zatím se z dostupných dílčích údajů zdá, že se volební účast v těchto eurovolbách v rámci celé České republiky může blížit až 25 %. To by znamenalo zhruba sedmiprocentní nárůst zájmu o volby oproti evropským volbám v roce 2014.

Nabízí se proto otázka, kdo jsou tito volič, kteří před pěti lety zůstali doma, ale tentokrát jim evropské volby za účast stály?

Rýsují se čtyři možné odpovědi:

1. Jde o euroskeptiky, které rozohnila migrační vlna, a oni proto naslouchají návrhům Tomia Okamury na provedení Czexitu – odchodu ČR z EU. U voleb by tato možnost pomohla k nečekaně vysokému úspěchu SPD, která má ale na druhou stranu vždy velký problém zvednout své voliče v tzv. volbách druhého řádu, kdy nejde přímo o výběr vlády nebo prezidenta a tomu odpovídá i méně výrazná volební kampaň. 

2. Může se ale také jednat o příznivce Andreje Babiše, které mobilizovala poslední vlna demonstrací proti premiérovi, která proběhla krátce před volbami. V tomto scénáři by slavilo hnutí ANO a jeho šéf, který před volbami vyzýval své příznivce, aby volby nepodcenili, přišli ocenit úspěchy vlády a ukázali demonstrantům, kde stojí většina národa.

3. Mohl by ovšem platit i opak a může jít hlavně o odpůrce premiéra a voliče, kteří se obávají jeho narůstající moci či útoků na evropskou integraci. Tento scénář by pomohl opozičním pravicovým a liberálním stranám. Kdyby se mezi novými voliči jednalo hlavně o prvovoliče a mladé lidi, nejvíce by z toho profitovali piráti. Takový nástup mladých voličů ale podle dílčích informací z volebních místností, které hovořily o tom, že volí hlavně lidé starší a střední generace, příliš reálný není. 

4. Existuje ale ještě čtvrtá možnost, a to ta nejméně zajímavá. Kdyby se naplnila, znamenalo by to, že v procentech "navíc" jsou různé voličské skupiny zastoupeny zhruba rovnoměrně.

 

Který scénář včera a dnes u českých, moravských a slezských volebních uren skutečně proběhl, se ale dozvíme až zítra ve 23 hodiny po zveřejnění kompletních výsledků voleb. 

14:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Náznaky celoevropských trendů


Přestože běží už třetí den evropských voleb, stále neznáme žádné konkrétní výsledky voleb. Některé uveřejněné výsledky, odhady a analýzy ale naznačují některé možné trendy:

Určitý nárůst volební účasti: oproti roku 2014 - ve všech zemích, odkud máme dostupné alespoň dílčí údaje či odhady volební účasti (ČR, Nizozemsko, Velká Británie), se zdá že přišlo o několik málo procent oprávněných voličů více než v roce 2014.

Posílení levice: ze dvou států už známe i hodnoty exit-pollu (průzkumu mezi voliči odcházejícími z volební místnosti). Jak v Nizozemsku, tak v Irsku volby překvapivě posílily a na první místo vynesly proevropské levicové strany – nizozemské sociální demokraty a irské zelené.

 

14:20

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Británie: vyšší účast v oblastech proti brexitu

Podle několika analýz byl nárůst účasti ve čtvrtečních evropských volbách ve Velké Británii nejvyšší v oblastech, kde lidé v referendu o brexitu hlasovali většinově proti vystoupení země z EU. Papírově by to mělo pomoci hlavně liberálním demokratům, kteří jako jediná celobritská strana (vedle skotských a waleských nacionalistů) jednoznačně odmítají brexit. Potvrdí to definitivní výsledky? 

 Odhady mluví o celkové účasti 38 %. To by byla druhá nejvyšší účast v britských volbách do EP v historii. Nejvíce Britů přišlo k urnám volit europoslance v roce 2004 a bylo jich 38,5 %. To zanmená, že by teoreticky mohl padnout i tento rekord.

Účast napak poklesla, a to zhruba o 6 procent v Severním Irsku.

14:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Skončily volby v České republice

Zavřely se volební místnosti v celé České republice. Volební komise nyní sečtou výsledky a předají je Českému statistickému úřadu. Ten ale výsledky zveřejní až v neděli večer ve 23 hodin, až se uzavřou místnosti i v posledním členském státu EU - v Itálii.

Určitě budeme svědky zveřejnění výsledků z některých okrsků, ale odhadovat z nich přesně celkový výsledek bude velmi nesnadné.

13:40

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Slovensko: zatím nižší účast než v ČR

Zatím se zdá, že u našich východních sousedů bude zájem voličů o eurovolby ještě nižší než u nás. Dopoledne se volební účast v některých okrscích vyšplhala jen na několik jednotek procent.

Zájem o volby na Slovensku dobře ilustruje i zpráva z jedné obce na Zvolensku ve středu země, kde první volič přišel do volební místnosti až po třech hodinách od jejího otevření... 

13:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

ČR: lehký nárůst účasti

Dosavadní kusé údaje o volební účasti zatím naznačují, že volební účast oproti evropským volbám v roce 2014 o několik procent stoupne. Například v několika okrscích v Prostějově je zájem voličů o několik procentních bodů vyšší než na stejném místě před pěti lety. Podobný trend naznačují i zprávy médií z dalších míst. Odhadovat zatím lze ale účast maximálně někde pod 25 %. 

Podobně jako před pěti lety je ovšem účast i tentokrát výrazně vyšší než v jiných regionech v hlavním městě.  

 

11:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Lotyšsko: národní strany proti ruským


V pobaltském Lotyšsku se jako v každých volbách po obnovení demokracii utkávají v národním smyslu lotyšské strany s uskupeními ruské menšiny. Zatímco v posledních několika parlamentních volbách získala nejvíce hlasů Sociálnědemokratická strana Harmonie podporovaná hlavně ruskojazyčnými obyvateli Lotyšska, před dnešními evropskými volbami některé průzkumy signalizovaly, že by ji mohla předstihnout národně orientovaná Národní aliance (konzervativně národní strana propagující lotyšské hodnoty, členka konzervativního klubu ECR). Tématem voleb bude také, zda svůj jediný mandát obhájí proputinovská strana Svaz Rusů v Lotyšsku, která v EP patří do klubu Zelení-EFA.

Před pěti lety získala nejvíce mandátů - čtyři - středopravicová Jednota (V, EPP) a další čtyři subjekty obdržely po jednom křesle - umírněná ruská Harmonie, vlastenecká Národní aliance, koalice Svaz zelených a rolníků (aktuálně ALDE) a  proputinovský Svaz Rusů v Lotyšsku. 

 

09:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Malta: velký boj o šest mandátů

Další zemí, kde dnes voliči rozhodují o svých europoslancích, je středomořská Malta. Nejmenší země EU volí šest svých zástupců. Před třemi lety volby skončily remízou 3:3 mezi levicovými labouristy (PL, PES) a pravicovou Nacionalistickou strana (PN, EPP). Labouristé byli tradičně proti členství v EU, ale po přistoupení země v roce 2004 svůj postoj změnili.

Preference předpovídají překvapivý výsledek pro Maltu, kde volby většinou mezi dvěma velkými stranami dopadají jen rozdílem několika procent- Vládní labouristé by měli vyhrát až se 60 %, což by jim zřejmě i v komplikovaném volebním sytému (stejný jako v Irsku) mělo zaručit 4 mandáty oproti 2 nacionalistickým.

Vedení labouristů je překvapivé vzhledem k tomu, že ostrov zažil podobnou událost jako byla vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky na Slovensku.  Před dvěma lety byla pumovým útokem zavražděna novinářka Daphne Anne Caruana Galizia, která psala o premiérově účasti v daňových causách.

07:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Slovensko: vyhraje neofašistická strana?

Před pěti lety bylo Slovensko zemí s nejnižší volební účastí. Nyní se na Slovensku objevují komentáře, že by nízká účast tentokrát mohla dokonce skončit vítězstvím neofašistické strany Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), pokud voliči oslabujícího Smeru expremiéra Fica zůstanou doma.

00:40

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Den třetí: volí Češi, Slováci. Lotyši a francouzské "kolonie"

Během třetího dne voleb mohou k volebním urnám přijít občané ve třech státech a francouzských zámořských území.

Pro Čechy to bude již druhý volební den, pro ostatní země a regiony první a jediný.

Slováci začnou volit v 7:00 a skončí ve 22:00. V České republice se bude volit od 8 do 14 hodin.

Ve stejnou dobu naši východní sousedé začnou hlasy odevzdávat také Lotyši. Ve francouzských zámořských územích se dnes volí po celý den, protože francouzské "kolonie" leží v různých časových pásmech, a právě proto nevolí v neděli jako evropská část Francie, ale o den dříve, aby se pak na některé z nich nemusely čekat se sčítáním.

00:15

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Dvě zajímavosti z Irska

V Irsku se dnes během hlasování tvořily fronty, protože voliče zdržovala velikost volebních lístků, která způsobila pomalejší dostávání odevzdaných hlasů do volební urny. Důvodem velikosti lístků pak bylo rekordně vysoké množství kandidátů.

Za zmínku pak stojí i fakt, že média v Irské republice běžně referují o čtyřech irských volebních obvodech, přestože v zemi se nachází jen tři. Za čtvrtý je totiž v Republice běžně považován obvod Severní Irsko, který ovšem patří pod Spojené království. 

 

23:50

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Irsko: překvapivým vítězem zelení, ztrácí FG i SF


Relativním vítězem irských voleb by se stali zelení, kteří za celou svou dosavadní existenci získali jen dva europoslance (každého z nich dokonce v jiném funkčním období) a nyní by mohli získat v jedněch volbách hned tři najednou. Paradoxní by pak bylo, že by strana byla na počet poslanců silnější v Evropském parlamentu než v národním, kde má aktuálně jen dva mandáty. Takový úspěch asi zelení nečekali ani sami. Strana, která kdysi stejně jako naši bursíkovci zariskovala koalici s pravicí, následně se svou podporou hodně klesala, ale nyní očividně znovu nabírá na síle.

Nejvíce hlasů zřejmě získala vládní FG, ale předpovídaná ztráta jednoho ze 4 dosavadních mandátů, posouvá FG spíše mezi poražené těchto voleb.

Mezi ně by mohla ze stejného důvodu padnout i krajně levicová Sinn Fein, protože i jí exit-poll předpovídá pokles o jeden mandát, i když zveřejněná čísla přece jenom dávají SF šanci ještě v dalších kolech sčítání svůj třetí mandát dobýt.

Bylo by to na úkor opoziční FF, která zatím má podle exit-pollu nárok na dvě křesla  EP, což by znamenalo posílení a zařazení největší opoziční strany do kolonky volebních vítězů.

Pozici by trochu podle odhadu měli vyklidit nezávislí kandidáti, ale v EP by se měl udržet marihuanový aktivista Luke "Ming" Flanagan. Ostatní nezávislí, včetně levicového uskupení Nezávislí pro změnu (I4C) by měli propadnout.

23:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Irsko: mandáty dle exit-pollu

Pokud by byl exit-poll přesný a další kola přepočtu nezměnila pořadí, získaly by jednotlivé strany následující počty mandátů:

vládní, středopravá FG (EPP)       

3

opoziční zelení GP (G-EFA)         

3

opoziční, středopravá FF (ALDE) 

2

opoziční, krajně levicová SF (GUE-NGL)

2

nezávislý poslanec Flanagan (GUE-NGL)

1

 PO minulých evropských volbách měla FG 4, SF 3, FF 1 a tyto stranické poslance doplňovalo trio nezávislých poslanců. 

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Exit-poll: obvod South (jižní část Irské republiky)

I v tomto obvodě na jihu ostrova se rozdělují 4 mandáty. I zde zatím vede stávající člen Evropského parlamentu za vládní Irský kmen – v tomto případě Sean Kelly. Na postupových místech podle prvních preferencí je zatím po jednom kandidátovi krajně levicové strany Sinn Fein, opoziční strany Vojáci osudu (FF) a opět nominant zelených.

Před pěti lety zde dva mandáty brala FG a po jednom FF (tehdy jediný v celé zemi) a SF. Exit-poll zatím naznačuje, že by jeden mandát FG ztratila právě ve prospěch zelených.

Pokud by došlo na brexit, získá tento obvod ještě pátý mandát. Podle odhadu by mohl pak připadnout kandidátovi levicového sdružení Nezávislí pro změnu I4C.

Kelly

FG-EPP

16%

Ní Riada

SF-GUE-NGL

13%

Kelleher

FF-ALDE

13%

O’Sullivan

Zelení-G/EFA

12%

Byrne

FF-ALDE

9%

Wallace

nezávislí pro změnu-GUE-NGL

10%

Clune

FG-EPP

9%

Doyle

FG-EPP

4%

Nunan

Lab-S&D

3%

Brennan

nezávislý

2%

23:10

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Senzační výsledek exit-pollu v Dublinu: zelení v čele

V tradičně levicovém obvodu, který tvoří hlavní město Dublin a v němž se letos volí tři poslanci EP, velmi překvapivě podle odhadu vede kandidát zelených. Následují ho nominanti obou tradičních stran Irského kmene (FG) a Vojáků osudu (FF). Vzhledem k volebnímu systému, kdy se zjednodušeně řečeno postupně vyřazují nejslabší kandidáti a jejich hlasy se pak přidělují podle druhých či dalších preferencí uvedených na konkrétním volebním lístku, ale bude mít zejména třetí v pořadí – kandidát FF - složité své třetí místo udržet, protože za ním následuje s těsným odstupem hned několik levicových kandidátů. Určitou naději může FF mít v případě, že dojde na brexit, protože právě v dublinském obvodě se po něm jeden mandát přidá.

Před pěti lety zde získali po jednom mandátu vládní FG, krajně levicová Sinn Fein a nezávislá kandidátka (s levicovou orientací). 

 

Cuffe

Zelení-G/EFA

23%

Fitzgerald

FG-EPP

14%

Andrews

FF-ALDE

12%

Daly

nezávislí pro změnu I4C-LEFT

12%

Boylan

SF-LEFT

10%

Gannon

soc. demokraté-S&D

6%

White

labouristé-S&D

5%

Durkan

FG-EPP

5%

Higgins

nezávislý

3%

 


23:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Exit-poll: obvod Midlands-North-West (severní část Irské republiky)

V tomto obvodě, kde se rozdělují 4 mandáty,  podle odhadu vede současná místopředsedkyně Evropského parlamentu z vládní Irský kmen (FG) McGuinessová. Mezi prvními čtyřmi je ale i tady zatím kandidát zelených. Obhájit by mandát mohl i marihuanový aktivista Luke „Ming“ Flanagan. Čtvrtý mandát by pak, pokud se potvrdí odhad a další kola sčítání by zachovala toto pořadí, získal z druhého místa kandidát krajně levicové strany Sinn Fein. Zatím bez mandátu by zůstal „irský Drahoš“ – nezávislý kandidát z loňské prezidentské volby, kde se umístil jako druhý za obhajující hlavou státu.

Před pěti lety zde dva mandáty brali nezávislí, po jednom SF a FG. Nyní by podle odhadu místo jednoho zeleného nastoupil kandidát zelených.

McGuinness

FG-EPP

25%

Carthy

SF-LEFT

15%

McHugh

GP-G/EFA

12%

Flanagan

nezávislý-GUE-NGL

10%

Walsh

FG-EPP

10%

Casey

nezávislý

7%

Smith

FF-ALDE

6%

Rabbitte

FF-ALDE

3%

Hannigan

Labouristé-S&D

3%

Healy-Eames

nezávislý

3%

 

23:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Exit-poll: V Irsku překvapivě silně bodují zelení

Podle exit-pollu pro irskou televizi zatím Zelení vedou v jednom ze tří volebních obvodů - v Dublinu. Ve zbylých dvou jsou jen těsně od nejsilnější strany. Po Nizozemsku přichází další překvapení! 

22:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Irsko bude mít odhad

Irové v Irské republice dnes volí do 23 hodin našeho času. Po skončení hlasování bude zveřejněn exit-poll – průzkum pořízený mezi voliči odcházejícími z volebních místností.

 

22:00

V České republice skončil první volební den

Úderem 22. hodiny se v celé České republice uzavřely volební místnosti, ale opět se otevřou zítra ráno v osm hodin. Česká republika má totiž v evropských volbách jeden primát. Jako jediná volí dva dny. Tedy trochu se nám blíží Francie, kde se v sobotu volí v zámořských územích a v neděli v kontinentální evropské Francii. Platí ale, že pouze u nás má volič na celém území možnost hlasovat ve dvou kalendářních dnech.

 

20:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

 A jaká bude účast u nás?

Jako u každých voleb musíme připomenout, že Česká republika bohužel patří mezi státy, kde stát nezveřejňuje průběžné hodnoty volební účasti. Informace během obou volebních dnů proto vychází jen a pouze z dílčích informací v náhodně vybraných okrsků, a navíc z tamních neoficiálních informací. Mediální zprávy zatím mluví o tom, že účast byla v prvních hodinách kolem deseti procent (samozřejmě s lokálními odchylkami). Z toho se zdá jasné, že dramatický nárůst účasti oproti roku 2014 se konat nebude. Více je ale obtížné odhadovat.

 

18:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Ukazuje se překvapivý nárůst účasti v Británii

Překvapivé údaje přicházejí z jednotlivých obcí ve Velké Británii, který začaly zveřejňovat počet voličů, kteří se v jejich rámci včera zúčastnili voleb do EP. Jsou mezi nimi velké rozdíly, ale zdá se, že celkový trend ukazuje spíše několikaprocentní nárůst zájmu voličů o hlasování, což se vzhledem k "zombie" charakteru voleb, kdy se zvolení poslanci ani nemusí ujmout svých křesel, příliš nečekalo.

Celkově platilo, že účast v britských evropských volbách nikdy nebyla příliš vysoká. V roce 2014 například činila jen něco málo přes 35 %, ale očekávalo se, že nyní ještě u "zbytečných" voleb klesne. Zatím se zdá, že brexit, ale obě názorové strany spíše mobilizoval, protože vzestup je zatím patrný, jak v oblastech, která v referendu hlasovaly pro odchod, tak v regionech, kde voliči brexit nechtěli.

 

16:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Vysoká účast v Gibraltaru

Relativně vysokou volební účast zaznamenalo ve včerejších evropských volbách britské závislé území na jihu Pyrenejského poloostrova - Gibraltar. Na Skále, jak se území přezdívá, volilo včera podle listu Gibraltar Chronicle 39,79 % oprávněných voličů. To je druhá nejvyšší volební účast od roku 2004, kdy místní obyvatelé poprvé volili do EP po tom, co si právo volit vysoudili u Evropského soudu pro lidská práva. Gibraltar je v evropských volbách tradičně baštou proevropských liberálních demokratů, pro místní parlament má vlastní strany. Pro evropské volby spadá do jihoanglického volebního obvodu, takže vlastního europoslance nemá.

15:05

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Padne rekord v (ne)účasti?

Před pěti lety hlasovalo v českých evropských volbách pouze 18,2 % oprávněných voličů. Česká republika skončila v tomto ohledu předposlední, když ji "porazilo" jen sousední Slovensko. 

V roce 2014 byly v účasti velké regionální rozdíly: v Praze volil každý čtvrtý, v ústeckém kraji jen 13 % voličů, na Mostecku a Chomutovsku necelých 12 procent.

Padnou tyto negativní rekordy dnes a zítra?

14:50

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Kolik kdo obhajuje?


Před pěti lety byly výsledky českých voleb do EP následující:

 

ANO

4 mandáty

TOP 09 a STAN

4

ČSSD

4

KSČM

3

KDU-ČSL

3

ODS

2

Svobodní

1

14:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Začínají volby v České republice

Úderem 14. hodiny se otvírají volební místnosti v pořadí čtvrté zemi Unie – České republice. O hlasy více než osmi milionů a tří set tisíc voličů se uchází 39 volebních subjektů. Pro vstup do EP potřebují překročit hranici 5 procent. Volí se v jednom celostátním obvodě a každý volič má 2 preferenční hlasy. 

Voliči vyberou 21 evropských poslanců a v případě brexitu České republice žádné mandáty nepřibydou.

 

11:31

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Británie: Mayová odejde 7. června

O výsledcích britských voleb nevíme stále vůbec nic, ale konzervativní premiérka Theresa Mayová právě oznámil, že odejde 7. června z čela strany, což znamená, že následně proběhne volba nového konzervativního lídra, který by Mayovou nahradil následně i v čele vlády.

09:10

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Kandidát dne: marihuanový aktivista Luke "Ming" Flanagan

Mandát v EP dnes obhajuje i irský europoslanec Luke 'Ming' Flanagan. Na ostrově se původně proslavil jako aktivista, který „válčí“ za legalizaci marihuany. V rodném Irsku je známý například díky tomu, že, když se v národním parlamentu návrh na legalizaci marihuany projednával, poslal jointa této lehké drogy do parlamentní pošty všem poslancům. V Evropském parlamentu politik, který získal přezdívku „Ming“ podle toho, že si vousy zastříhává jako postava Nemilosrdného Minga v komickém seriálu Flash Gordon, zasedá v komunistické frakce. Letos chce opět jako nezávislý svůj mandát po pěti letech obhájit a v jižním obvodu dokonce do voleb vysílá i svého asistenta, aby měl hlas za legalizaci marihuany ve Štrasburku ještě větší sílu.


09:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

GeenStijl: vítěz Timmermans, propadák Wilderse


Na základě exit-pollu i dílčích výsledků podle organizace GeenStijl můžeme shrnout trendy včerejších voleb v Nizozemsku:

Překvapivé vítězství sociálních demokratů, spojené s kandidaturou jejich člena Franse Timmermanse na předsedu Evropské komise.

Výrazný vzestup protestní, konzervativní strany Fórum pro demokracii (FvD), která ale zůstala daleko od očekávaného vítězství.

Solidní výsledek pravicových liberálů (VVD) premiéra Rutteho.

Naprostý propadák Wildersovy protestní Strany svobody, která zatím balancuje na hraně zisku i jen jediného mandátu a možná bude muset počkat na brexit a 3 dodatečné mandáty pro Nizozemsko, aby se vůbec dostala do EP.

Na hraně vstupu do EP balancují také Strana zvířat a seniorské uskupení 50 plus.

08:45

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Co sledovat v irských volbách?

Irská politika posledních let je oproti zbytku EU poměrně stabilní. Od nástupu levicově protestní, nacionalistické strany Sinn Fein i na jih ostrova se velké změny nedějí.

Minulé volby do EP vyhrála se 4 mandáty středopravicová a dnes vládní strana Irský kmen (FG, patří do EPP), která je i podle preferencí favoritem také dnešního volebního dne.

Rehabilitovat by se chtěla i hlavní opoziční strana Vojáci osudu (FF). Ta minule získala jediný mandát, ale její zvolený poslanec Brian Crowley proti vůli strany vstoupil do konzervativního klubu ECR, přestože strana chtěla do ALDE, a byl z FF vyloučen.

Neformálním vítězem byla minule strana My sami (Sinn Fein, patří do komunistického klubu GUE-NGL), která získala tři mandáty. Pro formaci, která prosazuje sjednocení Irska, nebude lehké dnes tento počet křesel obhájit.

Irským specifikem v evropských volbách je fakt, že od roku 1979 byl do EP vždy zvolen alespoň jeden nezávislý poslanec. Minule dokonce padl rekord a Irové zvolili tři nestranické kandidáty. Dva už mandát neobhajují, ale marihuanový aktivista Luke „Ming“ Flanagan si stojí v šancích na opětovný zisk mandátu dobře. Bez šance jistě není ani  Peter Casey, který loni skončil druhý v prezidentských volbách.

Celkem se o 11 mandátů a 2 další na "čekací" listině uchází v Irsku 69 kandidátů. 

08:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

GeenStijl: důchodci i zvířata v EP, wildersovci mimo


Organizace GeenStijl získala výsledky ze 671 volebních okrsků o celém Nizozemsku. Celkový počet okrsků je sice kolem 8.000 tisíc, ale GeenStijl si vybrala reprezentativní vzorek, který by podle jejích členů měl hodně odpovídat celkovému výsledku.

Ve zmíněných 671 okrsků dopadly volby dohromady takto:

Sociální demokraté PvdA (s&d)

18,3 %

6

Pravicoví liberálové VVD (alde)

14,7 %

4

Křesťanští demokraté CDA (epp)

12,5 %

4

Protestní, konzervativci FvD (ecr)

11,4 %

3

Zelená levice (g-efa)

10,9 %

3

Sociální liberálové D66 (alde)

6,8 %

2

Koalice, protestanti CU-SGP (ecr)

6,7 %

2

Zvířecí PvD (animals-gue/ngl)

3,9 %

1

Seniorské 50plus (edp nebo epp)

3,9 %

1

Protestní PVV (enf-aepn)

3,6 %

0

Krajně levicová SP (gue-ngl)

3,6 %

0

Federalistický Volt

1,9 %

0

Strana turecké menšiny Denk

1,2 %

0

 

08:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Začínají volby v Irské republice

V Irsku je právě sedm hodin ráno a otvírají se volební místnosti, které budou v provozu až jedenácti večer našeho času.

Irové dnes volí 11 poslanců, ale urči také dvě další, zatím nepostupová místa, z nichž by se kandidáti stali poslanci EP, pokud by došlo k brexitu.

Volby probíhají ve třech volebních obvodech (2 čtyřmandátové a jeden třímandátový), v nichž voliči používají složitější volební systém, v němž jednotlivé kandidáty číslují.

00:45

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Dnes volí Irové a Češi

Dnes v osm hodin ráno středoevropského času se otevřou volební místnosti v Irsku. Tam voliči vyberou nejenom poslance do Štrasburku, ale zvolí také místní zastupitelstva a v referendu rozhodnou o dvou změnách ústavy, které se týkají ulehčení rozvodů. Ve městech Cork, Waterford a Limerick navíc proběhnou místní referenda.

Ve 14 hodin odpoledne se pak otevřou volební místnosti v České republice. Zatímco u nás volební místnosti dnes uzavřou ve 22 hodin, v Irsku až o hodinu později. V případě České republiky půjde pouze o konec prvního hlasovacího dne, v Irsku volby úderem 23. hodiny úplně skončí a irská televize plánuje zveřejnění exit-pollu. Sčítání hlasů ale i v Irsku začne až v neděli ráno, kdy se nejprve budou sčítat výsledky komunálních voleb a referend a až úplně nakonec volby evropské.

 

00:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Konzervativci bez mandátů?

Výrazný britský konzervativní europoslanec Daniel Hannan napsal právě na svůj twiterový účet, že očekává, že jeho Konzervativní strana bude úplně poražena a nezíská  v Evropském parlamentu žádný mandát.

.

00:20

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Jak si stojí kluby po Nizozemsku?

Když vyjdeme z definitivní podoby dnešního nizozemského exit-pollu, bylo by rozložení mezi budoucí poslanecké kluby v EP následující:

Socialistický S&D (PvdA)                             5 křesel

Macron a liberálové (VVD, D´66)                 6 křesel

Evropští lidovci EPP (CDA)                           4 křesla

Konzervativní ECR (FvD, CU-SGP)                5 křesel

Zelení-EFA (GL)                                         3 křesla 

Salviniho EAPN (PVV)                                 1 křeslo

Komunistický GUE-NGL (SP)                       1 křeslo

Dosud nezařazení (50 plus)                        1 křeslo

Seniorské uskupení 50 plus preferuje spolupracovat s eurostranou Evropská demokratická strana (EDP), pokud se oddělí od ALDE, nebo chce případně vstoupit do EPP. Tam mohou nakonec skončit i členské strany protestantské koalice CU-SGP, protože ty odmítají být ve stejném klubu jako Fórum pro demokracii Thierry Baudeta. EPP by pak mohla mít teoreticky z Nizozemska až 7 křesel a mít nejsilnější poslaneckou delegaci v rámci nizozemského kontingentu 26 psolanců.


00:10

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Mayová zřejmě odstoupí k 10. červnu

Britská média ani po uzavření volebních místností nevěnují eurovolbám velkou pozornost. Informace o nich přebíjí spekulace, že premiérka Mayová zítra oznámí, že nechá 10. června zahájit proces volby nového konzervativního lídra, což by znamenalo, že k výměně v čele strany a vlády může dojít během července.

00:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Komu tři budoucí křesla?

V Nizozemsku se dnes volilo stejně jako před pěty lety 26 poslanců. Pokud ale dojde během funkčního období k brexitu, připadnou zemi tulipánů další tři mandáty. Ty by zřejmě připadly wildersovcům, Socialistické straně i Straně zvířat. Paradoxně se tak může stát, že ochránci práv zvířat budou fandit , aby došlo k brexitu co nejdříve.

23:50

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Důchodci místo zvířat?

Zatím se zdá, že v sestavě nizozemských stran, které zasednou v EP, dojde k jediné změně: Stranu zvířat (PvD) může nahradit důchodcovská formace 50 plus. I to by byla historická premiéra. Před pěti lety bylo Nizozemsko první zemí, kde se do EP kvalifikovala samostatná strana zvířat, nyní může jít o vůbec první seniorskou stranou, která byla kdy samostatně zvolena do štrasburského shromáždění.

23:45

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Kdo je vítězem a kdo poražený podle nizozemských odhadů

Jak mohou být s výsledky odhadů spokojeny jednotlivé nizozemské politické strany?

Vítězové:

V první řadě sociálnědemokratická Strana práce (PvdA) a její celounijní volební lídr Frans Timmermans. Strana práce skončila překvapivě první a posílí o dva až tři mandáty, pokud se odhady opravdu potvrdí.

Seniorská formace 50 plus, která by se dle odhadů měla probojovat poprvé do Evropského parlamentu a získat v něm svůj premiérový jeden mandát.

Neutrální:

Premiérova pravicově liberální VVD příliš slavit nemůže, i když posílila zřejmě ze 3 na 4 mandáty. VVD se udržela v nejsilnější dvojce, ale nečekaně jako druhá za sociálními demokraty.

Rozpaky mohou panovat i u FvD Thierry Baudeta, protože protestní pravicová formace sice dosáhla z nuly na 4 křesla, ale zůstala dost vzdálená snu o prvním místě a podlehla i premiérově VVD, kterou se snažila ukazovat jako svého rivala v boji o pozici nejsilnější nizozemské politické strany.

Křesťanskodemokratická CDA sice ztratila pozici strany s nejvyšším počtem europoslanců, ale pokles na 4 křesla není neočekávaný. CDA se udržela ve velké trojce a nemusí být sklamaná.

To platí i o koalici silně protestantských stran CU-SGP, která podle odhadů udržela své dva mandáty.

Zelená levice (GL) sice posílila o jedno křeslo (na tři), ale kde jsou vyhlídky na pozici hlavní opoziční strany, k čemuž měli zelení našlápnuto po posledních volbách do národního nizozemského paralmentu.

Poražení:

Sociálně liberální D´66 před pěti lety získala nejen 4 křesla, ale hlavně nejvíce hlasů ze všech stran. Nyní zřejmě skončí až jako šestá, a to s pouhými 2 křesly.

Wildersova Strana svobody (PVV) je podle odhadů na samé hraně zisku jediného mandátu. Před pěti lety brala čtyři, teď může odejít s prázdnou, což naznačuje možný blížící se konec Wildersovy politické kariéry.

Strana zvířat (PvD) zřejmě ztratila svůj jediný mandát v EP a ze štrasburského shromáždění po 5 letech vypadne.

Krajně levicová Socialistická strana je na tom stejně jako wildersovci, balancuje na hraně vypadnutí z EP, když před pěti lety ještě získala 2 poslanecké mandáty.

Daleko od premiérového mandátu podle odhadů zůstala i strana turecké menšiny DENK.

23:25

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Dílčí výsledky GeenStijl kopírují trendy exit-pollu 

První údaje začala po 21. hodině zveřejňovat také organizace GeenStijl, která aktuálně uvádí výsledky z 204 volebních okrsků, kam vyslala své pozorovatele, aby vyslechli oficiální čtení počtu sečtených hlasů. Výsledky následně GeenStijl zveřejňuje na své webové stránce (zde).

Základní trendu tohoto "soukromého" odhadu s ezatím shodují s exit-pollem stanice NOS. I zde vedou sociální demokraté, ale GeenStijl jim dokonce zatím věští 6 z 21 nizozemských mandátů. Stejné je i pořadí na dalších místech pravicově liberální VVD (5 křesel), křesťanskodemokratická CDA (4 křesla) a protestně-konzervativní FvD (3 křesla).

23:15

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Nizozemsko: nejvyšší účast od roku 1989

V Nizozemsku nakonec přišlo k volbám více oprávněných voličů než před pěti lety. Alespoň to tvrdí odhad společnosti IPSOS, který počítá s účastí 41,2 %. T by znamenalo zvýšení účasti oproti roku 2009 o téměř 4 procenta a nejvyšší volební účast v nizozemských evropských volbách od roku 1989.

23:10

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

V Británii bez odhadů

Ve Velké Británii se žádných exit-pollů a odhadů dnes nedočkáme, protože zde platí zákon, který považuje zveřejňování průzkumů, pokud se volí ještě někde jinde v EU, za trestný čin. Budeme si muset počkat na nedělní večer.

23:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Konec voleb ve Velké Británii

Právě se zavřely i volební místnosti v druhé zemi, kde se dnes volilo - ve Velké Británii.

21:45

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Nizozemsko: finální podoba odhadu

Společnost Ipsoso, která prováděla exit-poll pro stnici NOS, zveřejnila jeho finální podobu. I v ní platí za vítěze sociálnědemokratická strana práce (PvdA) s pěti křesly.


PvdA          18.1%  - 5 křesel
VVD           15%         4 křesla  
CDA          12.3% 4 křesla
FvD           11.0% 3 křesla
GL             10.5% 3 křesla
CU/SGP      7.9% 2 křesla
D66           6.3% 2 křesla
50+           4.1% 1 křeslo
PVV           4.1% 1 křeslo
SP             3.9% 1 křeslo
PvdD          3.6% 0 křesel
Ostatní     3.3%

Turnout 41% (+4%)

21:25

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Zatím jen odhady

Připomeňme, že oficiální výsledky budou i v Nizozemsku zveřejněny až v neděli večer až se dovolí i v poslední zemi EU - v Itálii. Během večera se ale ještě dočkáme odhadu organizace GeenStijl, která vysílá pozorovatele do jednotlivých okrsků, kde vyslechnou oficiální čtení výsledků a budou je zveřejňovat.

 

21:18

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Efekt Timmermans?

Nečekaný úspěch nizozemské sociálnědemokratické Strany práce (PvdA), jak ho ukazuje první exit-poll, může odrážet fakt, že k této straně patří Frans Timmermans - celoevrospký lídr socilaistů v těchto volbách a kandidát na budoucího předsedu Evropské komise.   

21:12

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

První exit poll v Nizozemsku

sociální demokraté PvdA           18.4% 5 křesel

pravicoví liberálové VVD            14.6% 4 křesla

křesťanští demokraté CDA         12.5% 4 křesla

protestně konzervativní FvD       11.2% 3 křesla

zelení GL                                 10.4% 3 křesla 

protestanská koalice CU/SGP     7.9% 2 křesla

levicoví liberálové D66              6.3% 2 křesla

důchodci 50+                           4,2% 1 křeslo

wildersovci PVV                        4.1% 1 křeslo

krajní levice SP                        3.9% 1 křeslo

21:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Nizozemsko: odhad - překvapivé vítězství sociálních demokratů

Podle průzkumu televiní stanice NOS v nizozemských evroských volbách zvítězila nečekaně Strana práce (PvdA). Měla by získat 5 křesel. Po čtyřech křeslech by měla získaat premiérova, pravicově liberální strana VVD a křesťanští demokraté (CDA).

20:55

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

21:00 - končí volby v Nizozemsku

Čekáme na exit poll po uzavření volebních místností v Nizozemsku

19:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Problémy ve Velké Británii

Britská média informují o řadě případů, kdy nebylo umožněno odevzdat hlas některým občanům jiných států EU. Jednalo se údajně o řádně zaregistrované voliče, kterým ale místní úřady nezúřadovaly jejich žádost o volbu v Británii, i když byla správně a včas odevzdána.

 

18:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Nizozemsko: v podvečer stejná účast jako 2014

Podle údajů nizozemských úřadů byla volební účast 17:30 na úrovni 24 %, což přesně odpovídá tomu, kolik voličů přišlo k volebním urnám ve stejný čas před pěti lety. 

15:20

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Průzkum: liberální demokraté druzí

Dnešní průzkum preferencí pro evropské volby ve Velké Británii předpovídá, že by proevropští liberální dmeokraté mohli na druhém místě přeskočit labouristy. Na vítězství Strany pro Brexit Nigela Farageby to ale podle agentury Ipsos Mori nemělo nic změnit.

Strana pro Brexit 35%

Liberální demokraté 20%

Labourité 15 %

Zelení  10%

Konzervativci 9%

Change UK 3%

Průzkum: liberální demokraté druzí

Dnešní průzkum preferencí pro evropské volby ve Velké Británii předpovídá, že by proevropští liberální demokraté mohli na druhém místě přeskočit labouristy. Na vítězství Strany pro Brexit Nigela Farageby to ale podle agentury Ipsos Mori nemělo nic změnit.

Strana pro Brexit                                                35%

Liberální demokraté                                            20%

Labourité                                                           15 %

Zelení                                                                10%

Konzervativci                                                      9%

Change UK                                                         3%

Strana nezávislosti Spojeného království UKIP       2%

15:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Zatím vyšší dílčí účast v Nizozemsku

Úřady oznámily, že v Amsterodamu byla v jednu hodinu vyšší účast něž před pěti lety. Tehdy v tuto dobu přišlo volit v Amsterodamu 8,7 %, dnes už 10,5 %. 

 

12:55

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

O co jde v dnešních britských volbách?

Konzervativci mohou utrpět historickou porážku a navíc skončit až pátí za zelenými, labouristé mohou padnout až na třetí místo a všem se může smát Nigel Farage. A proč můžeme dnešnímmu hlasování na ostrovech říket "zombie" volby Podrobnosti najdete zde.

12:40

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Volby ve stínu problémů premiérky

Britská média zatím více než evropské volby řeší situaci kolem stoupajícího tlaku na premiérku Mayovou, aby už oznámila přesný termín, kdy se vzdá funkce lídra konzervativní strany, čímž by se oficiálně zahájil proces výběru nového stranického šéfa i pravděpodobného dalšího premiéra. Spekuluje se, že Mayová bude muset datum oznámit už zítra, jinak budou chtít konzervativní poslanci už v pondělí změnit stranické stanovy a odvolat jí.  

12:35

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

DALŠÍ ODKLAD KOLEM BREXITU

Britský parlament nebude v prvním červnovém týdnu hlasovat o zákonu o brexitové dohodě, jak britský kabinet původně avizoval, oznámil zástupce vlády.

11:53

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/22_4e8be05906e785c839515328eca8cac7.png
Miroslav Cvrček

AFÉRA A VOLBY 

Česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO) doufá, že aféra kolem nyní již bývalého rakouského vicekancléře a předsedy protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho bude mít vliv i na to, jakou podporu v eurovolbách získají nacionalistické strany, upozornil deník Blesk ve volebním online přenosu

To jsem si oddychl. Už jsem se lekl, že se Jourová pustí do aféry českého premiéra.

11:27

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

VOLEBNÍ SYSTÉM EUROVOLEB

Už když vznikal orgán, kterému dnes říkáme Evropský parlament, počítali jeho otcové-zakladatelé, že se jednou bude volit přímo a jednotným volebním systémem ve všech členských zemích. Trvalo přes 20 let, než se v roce 1979 prosadila přímá volba a skončila každoroční nominace evropských poslanců národními parlamenty. Sen o jednotném volebním systému pro celou EU se naopak nenaplnil dodnes. 

Přehledně: Jak z vašeho hlasu vznikne europoslanec. Každý stát má vlastní systém, čekat se bude na Italy >>>

10:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/35_2a6647825dc93bac7940e878d8e7eff2.jpg
Reflex

BRITOVÉ VOLÍ AŽ DO NOCI

Nizozemci volí od ranních pěti hodin do večera 21:00. Britové začali odevzdávat své hlasy až v osm, volební místnosti však budou otevřené až do 23:00 našeho času.

08:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Začaly nejpodivnější britské volby v historii

Britové začaly hlasovat úderem osmé raní našeho času v asi nejpodivnějších volbách své historie. Volí poslance Evropského parlamentu, kteří by nakonec nemuseli vůbec mandáty získat, kdyby Velká Británie stihla z EU vystoupit do 2. července tohoto roku.

07:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

 Otevřely se volební místnosti v Nizozemsku

Už v půl osmé ráno se otevřely první volební místnosti v EU určené pro řádnou volbu europoslanců. V tu chvíli se totiž začalo rozhodovat o 26 poslancích v Nizozemsku. První hlasy už ale byly odevzdány dříve, protože v sedmi zemích Unie bylo možné využít tzv. dřívějšího hlasování, kdy mohu hlasovat ti, kterým se den voleb nehodí a nemohli by hlasovat.

04:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

První den voleb: hlasují Nizozemci a Britové


Čtvrtek je tradičně prvním dnem evropských voleb.

Hlasovat dnes budou Britové, kteří zvolí 73 zástupců v Evropském parlamentu. Hlasovat se začne v 7 hodin místního času ráno a místnosti zůstanou otevřené do 22 hodin britského času.

Nizozemci zvolí 26 poslanců a určují také, kdo se stane dalšími třemi kandidáty, z nichž se stanou další poslanci za Nizozemsku, pokud během funkčního období dojde k brexitu.

Oficiální výsledky nebudou dnes zveřejněny, protože EU rozhodla, že s nimi musí počkat až do neděle 23 hodin středoevropského času, kdy se zavřou poslední volební místnosti v Itálii.

22.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

403 milionů může jít volit

Projekt Europe elects také spočítal pravděpodobný počet oprávněných voličů v těchto evropských volbách. Aktuálně by jich mělo být 403 milionů 11 tisíc 522.

22.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

21 kandidátů na každé místo v parlamentu

Podle projektu Europe elects by se voleb v celé EU mělo zúčastnit 602 kandidátních listin nebo samostatně kandidujících nezávislých kandidátů. Dohromady by se o 751 křesel v EP mělo ucházet 15.520 kandidátů. Twitterová stránka projektu také uvedla, že šest dalších kandidátů už v mezičase odstoupilo z kandidátních listin.

21.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Začátek Wildersova konce?

Evropské volby by mohly být labutí písní nizozemského bojovníka proti islámu Geerta Wilderse, protože jeho Strana svobody PVV se podle některých průzkumů pohybuje jen kolem 4 % hlasů. To sice stačí na zisk europoslaneckého mandátu, ale pozici hlavní pravicové protestní strany tím Wildersova strana přepouští umírněnějšímu Fóru pro demokracii, které dokonce bojuje s podporou kolem 15 % o vítězství ve volbách.

20.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

„Celoevropský“ Volt

Letošní volby jsou také svědky dalšího pokusu o vytvoření skutečně nadnárodní strany, která by kandidovala ve více zemích. Tentokrát to je uskupení Volt Europe, kterému se podařilo postavit kandidátky v šesti zemích a jedna z jeho iniciátorek Andrea Venzonová navíc kandiduje jako nezávislá ve Velké Británii. Největší podporu má eurofederalistická strana zatím v Nizozemsku, kde jí průzkumy přisuzují až dvě procenta, což ale na mandát zřejmě nestačí.

19.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Přestupy v EP: důchodci, slovenští národovci, Most

Další strany, které dosud, neměly zastoupení v EP zvažují, kam zamíří po volbách. Seniorská strana „50 plus“ z Nizozemska by podle informací projektu Europe elects nejradši zamířila mezi psolance eurostrany Evroská demokratická strana (EDP), pokud se ovšem oddělí od liberální ALDE. Alternativně by nizozemští „důchodci“ chtěli k evropským lidovcům do EPP.

Vládní Slovenská národní strana (SNS) v minulosti již poslance v EP měla, ale ve stávajícím funkčním období zůstala bez zastoupení ve štrasburském shromáždění. Nyní je jí představitelé přišli s tvrzením, že mají informaci  tom, že francouzští republikáni (LR) chtějí opustit EPP a zamířit do méně federalistické skupiny poslanců. SNS by chtěla vstoupit buď této skupiny, nebo do konzervativního klubu ECR nebo do klubu EFDD, kam dosud patřila strana Nigela Farage.

Chorvatská strana Most by podle vlastních internetových stránek ráda zamířila do konzervativního klubu ECR, ale zatím s jeho představiteli nejednala.

18.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Rumunské ALDE brzo mimo ALDE

Také v liberální eurostraně ALDE se blíží omezování členství jedné z národních stran. Paradoxně se jedná o rumunskou formaci, která dokonce nese stejný název, protože se také jmenuje ALDE. S rumunskou formací se nepočítá do nové liberálně-macronistické frakce a měla by být navíc v červnu vyloučena z eurostrany ALDE. Evropští liberálové svým dosavadním rumunským členům vyčítají, že se podílejí na omezování právního státu ve své zemi, kde vládnou společně s tamními sociálními demokraty, kteří mají stejné problémy v rámci evropských socialistických organizací. ALDE se zatím těší v Rumunsku podpoře klem 9 procent a měla by získat zastoupení v novém EP, kde už nyní její poslanci zasedali.

17.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Soud se zastal německé krajní pravice

Německý ústavní soud zrušil rozhodnutí správního soudu a nařídil německé veřejnoprávní televizi odvysílat televizní reklamní klip krajně pravicové strany NPD, který ukazuje násilné zločiny a doprovází je komentářem o migrační politice německé vlády. Veřejnoprávní televize argumentovala paragrafem zákona, který zakazuje vysílat výroky navádějící k násilí, ústavní soud tuto argumentaci odmítnul.

16.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Protestanti odejdou z ECR, když přijde FvD

Rozmíšky mezi nizozemskými stranami mohou ovlivnit budou složení konzervativního klubu v EP, protože jeho dosavadní dva členové – silně křesťanské, protestanské strany Křesťanská unie (CU) a Státní reformovaná strana (SGP) vyhlásily, že z klubu odejdou, pokud do něj budou po volbách přijati poslanci za nizozemskou protestní, konzervativní stranu Fórum pro demokracie (FvD). Ta už spolupracuje s konzervativní eurostranou ACRE, v níž ale nizozemské protestantské strany nejsou (patří k vlastní křesťanské eurostraně ECPM).

15.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Němečtí liberálové k Macronovi

Německá FDP se zřejmě nakonec připojí k novému klubu Macronovy strany některých liberálních stran. Řekl to šéf FDP Lindner. FDP dříve odmítala některé návrhy Macrona na rozpočtovou integraci Evropy. Nyní s ním ovšem chce spolupracovat a obnově Evropy. Podle Lindnera se k uskupení připojí i rakouská liberální strana NEOS.

14.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Chorvatsko: šance pro nezávislou kandidátku

Chorvatsko by se mohlo stát v těchto volbách vedle Irska další členskou zemí, kde mandát eurposlance získá nezávislý kandidát. Podle průzkumů by mohla mít šanci nezávislá kandidatura Marijana Petir. Tato europoslankyně byla v minulých volbách zvolena jako kandidátka agrárnické Chorvatské rolnické strany (HSS) v rámci pravicové koalice vedené stranou HDZ. Rolnická strana ovšem z koalice vystoupila a začala ve vnitřní politice spolupracovat s chorvatskou levici. Petir psoun odmítla a byla ze strany vyloučena. Nyní by ji volilo 6 procent voličů, čímž se blíží k potřebnému počtu hlasů na zisk jednoho z 12 chorvatských křesel v EP. V roce 2011 byla Petir zvolena držitelkou ceny Homofob desetiletí, když jako jediná poslankyně národního parlamentu hlasovala proti antidiskriminačnímu zákonu.

13.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Portugalští socialisté podpořili Macrona

Další tradiční levicová strana podpořila snahy francouzského prezidenta Macrona vytvořil novou sociálně liberní skupinu poslanců v EP. Učinilo to ústy svého předsedy a premiéra Costy portugalští socialisté. Neřekli sice, že by do nového klubu jejich evropští poslanci vstoupili, ale vyslovili této aktivitě veřejně podporu.

12.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Berlusconi pro pravicovou alianci lidovců se Salvinim

Italský expremiér Silvio Berlusconi, který kandiduje za svou stranu Forza Italia do Evropského parlamentu, se veřejně připojil k výzvě Viktora Orbána, aby evropští lidovci (EPP), k nimž Berlusconiho strana patří a Orbánova u nich má pozastavené členství, uzavřeli na unijní úrovni spojenectví s formací protestních stran kolem Mateo Salviniho. Podle Berlusconiho by to posunulo težiště EU doprava a umožnilo reformu EU. Lidovci dosud většinou v Evropském parlamentu spolupracují v neformální většinové koalici s evropskými socialisty.

11.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Ve Štrasburku se připravuje nový klub

Macronova strana En Marche sezvala na dnešek do francouzského Štrasburku několik liberálních a středových stran, aby jednaly o vzniku nového klubu v Evropském parlamentu. Jednání se kromě domácí strany účastnily také dvě nizozemské liberální strany VVD a D´66, lucemburská Demokratická strana, obě hlavní belgické liberální strany – vlámská Open VLD a valonská MR, rumunská antikorupční strana USR, španělská centristická strana Občané ze Španělska, maďarské sociálně liberální Momentum a překvapivě také italská Demokratická strana (PD), která dosud patřila k sociálnědemokratickému klubu S&D (kde D v názvu symbolizovalo právě italské demokraty) i socialistické eurostraně PES.  Na jednání měly být ještě tři další strany (mezi nimi zřejmě i nová strana Pavla Teličky Hlas z České republiky). Na jednání nebylo pozváno české hnutí ANO Andreje Babiše, které dosud bylo členem klubu ALDE i stejnojmenné liberální eurostrany. Stejný osud, ale asi z jiného důvodu postihl i pravicovější liberální strany v ALDE – německou FDP, dánskou Venstre či finský KESK.

10.05.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Vyhrají na Slovensku neofašisti?

Obava z nízké účasti, která byla na Slovensku před pěti lety vůbec nejnižší z celé EU, a nárůst podpory neofašistické strany Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby v posledních průzkumech volebních preferencí vyvolaly na Slovensku obavy, zda nakonec právě Kotlebova extrémní strana nemůže ve volbách skončit na prvním místě. Na Slovensku se zatím nedělají speciální průzkumy pro evropské volby, ale v jednom z průzkumů pro národní parlamentní volby se Kotlebova ĽSNS vyšplhala až na rekordních 14 % a zaostala jen o několik procent za vedoucím vládním Smerem (19 %).

9.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Udrží ruská strana zastoupení v EP?

Často se mluví o možném ruském zasahování do letošních evropských voleb. V pobaltském Lotyšsku, ale zatím čistě ruská menšinová formace Ruský svaz Lotyšska (LKS _RKL) bojuje o udržení svého jediného mandátu v Evropském parlamentu, který před pěti lety vybojovala veteránka ruské menšinové politiky v Lotyšsku Taťána Ždanoka. V průzkumech se LKS dokonce aktuálně vyšplhalo až na deset procent, což by mu obhajobu mandátu zajistilo. Menšinová strana, která je sociálně silně konzervativní, ale ekonomicky levicová, patří v rámci Evropského parlamentu ke klubu Zelení-EFA, kde je ovšem členem části zastřešené regionalistickou eurostranou Evropská svobodná aliance (EFA).


8.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Jistota hlasování v Británii

Britská vláda ve včerejším prohlášení oficiálně potvrdila, že v zemi definitivně proběhnou volby do Evropského parlamentu. Vláda Theresy Mayové dosud stále pracovala s možností, že by bylo možné schválit do 23. května, kdy se má ve Spojeném království volit, dohodu o podmínkách vystoupení Británie z EU. Teď už je ale jasné, že dohoda v tomto termínu britským parlamentem neprojde a vláda ji k hlasování do evropských voleb ani nepředloží.

7.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Rumunští „antikorupčníci“ k liberálům a Macronovi

Původně protikorupční rumunská politická strana USR (Svaz spásy Rumunska) se rozhodla, že se po volbách zapojí do společného poslaneckého klubu evropských liberálů a Macronovy strany En Marche. USR kandiduje do evropského parlamentu v koalici se stranou PLUS bývalého rumunského premiéra a evropského komisaře Daciana Cioloșe. Koalice byla nejprve z voleb administrativně vyloučena, ale rozhodnutí bylo následně zrušeno.

6.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Orbán nepodpoří Webera

Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho národně konzervativní strana FiDeSz nepodpoří ve volbě nového předsedy komise kandidáta evropských lidovců (EPP) Manfreda Webera. FiDeSz má v rámci eurostrany EPP pozastavené členství a spekuluje se, kam zamíří po volbách. Nepodpora Webera může být signálem, že v poslaneckém klubu evropských lidovců orbánovci zůstat chtít nebudou.


5.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Konec ALDE na dohled, spojí se s Macronem

Dosavadní šéf liberálního klubu ALDE v EP Guy Verhofstadt v rozhovoru pro francouzský list Figaro připustil, že jeho klub se po volbách rozpustí a jeho členské strany zamíří do společného uskupení s Macronovou stranou LREM (Republika v pohybu).

Podobně jako doma se totiž nyní i na unijní úrovni francouzský prezident Macron pokouší nastartovat spektakulární změny a chce se očividně v EU stát tím, kdo bude po Angele Merkelové nejsilnějším hráčem na unijním politickém hřišti. K tomu ale potřebuje mocenské zázemí uvnitř Evropské rady a Evropského parlamentu. Doma byl zvolen proti všem zavedeným stranám a na evropské úrovni proto zatím nepatří k žádné „stranické rodině“. Zkoušel námluvy se středovými evropskými liberály, ale s nimi má dva problémy. Zaprvé je ve Francii a všude na jihu Evropy jejich jméno synonymem příliš liberální, tržní, a tedy v očích levice a evropských Jižanů „bezohledné“ ekonomické politiky. Zadruhé dosud platilo, že evropští liberálové byli počtem europoslanců chudým příbuzným největších unijních stranických rodin – středopravých lidovců a levicových socialistů.

Macron proto chce evropským liberálům vnutit nové jméno, přičemž nejčastěji se mluví o názvu Renesance, jak se jmenuje jeho domácí kandidátní listina pro evropské volby. A zároveň chce do skupiny stran pod novým vývěsním štítem přibrat i strany, které dosud k liberálům nepatřily. Už zřejmě přesvědčil italskou levicovou Demokratickou stranu, která dosud patřila k socialistům, a koketuje třeba i s portugalskými socialisty.

Macronovým cílem je nyní postavit skupinu, která bude mít v Evropském parlamentu alespoň 100 poslanců a bude moci následně licitovat s evropskými lidovci o obsazení šéfa Komise.

4.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Námluvy Salvini - Orbán

Návštěva italského vicepremiéra Mateo Salviniho v Maďarsku u premiéra Viktora Orbába posílila spekulace, zda po volbách nedojde k vytvoření společného poslaneckého klubu jejich stran Liga severu a FiDeSz. Strana maďarského premiéra může buď zůstat v EPP u evropských lidovců, kde má ale pozastavené členství, nebo může posílit eurorealistický klub ECR, důležitou roli hrají Orbánovi spojenci z polské strany PIS.

Ještě více vpravo by Orbána rád viděl současný lídr evropských euroskeptiků Mateo Salvini. Ten se dosud na unijní úrovni bratřil se stranami Marine Le Penové, Geerta Wilderse nebo našeho Tomia Okamury. V domácí politice se už ale jeho formace stala hlavní a největší pravicovou stranou a začíná hrát roli klasické pravicové catch-all party. Tomu by odpovídal i případný posun na evropské úrovni od radikálních euroskeptiků alespoň do eurorealistického tábora, ale je otázkou, zda by tam Salviniho někdo chtěl a zda by on sám na to mentálně měl a dokázal opustit svou roli rozzlobeného tribunu a lídra evropského silně protestního tábora.

3.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Španělsko: eurovolby ve stínu

Přestože jsou evropské volby ve Španělsku ve dvojím stínu, kdy ještě doznívá vzrušení z národních parlamentních voleb, konaných 28. dubna, a kdy se strany už začínají chystat na regionální a komunální volby, které proběhnou souběžně s volbou europoslanců, kandidátní listiny jsou již i pro tento druh voleb sestavené. Své kandidáty nominovalo celkem 31 stran a koalic. Větší šanci získat mandáty ve štrasburském shromáždění ovšem má jen 10 hlavních formací:

Partido Socialista Obrero Español (PSOE) – Španělská socialistická dělnická strana – vládní socilaisté, eurostrana PES

Partido Popular (PP) – Lidová strana – hlavní opoziční strana, konzervativci, členové EPP

Ciudadanos-Partido de la ciudadanía (Cs) – středová strana bojující hlavně proti odstředivým tendencím v jednotlivých španělských regionech (hlavně Katalánsku), patří k liberálnímu klubu ALDE

Unidas Podemos Cambiar Europa (Podemos-IU) – Sjednoceni to dokážeme – koalic silně levicového, protestního hnutí Podemos a Komunistické strany Španělska, patří ke komunistickému klubu GUE-NGL  

VOX (VOX) – protestní, silně pravicová, konzervativní strana, nováček ve španělském parlamentu, váhá mezi ECR a Salviniho novým klubem

Partido Animalista Contra el Maltrato Animal (PACMA) – Strana zvířat proti zneužívání zvířat

Ahora Repúblicas – Republiky teď – koalice levicových separatistkách stran z různých regionů – hlavně Republikánské levice katalánska (ERC),baskické strany Bildu a Galicijského nacionalistického bloku (BNG)

Compromís per Europa / Compromiso por Europa (CPE) – Závazek pro Evropu – koalic eumírněných regionalistických stran v čele s valencijským uskupením ekologicko-regionalistickým uskupením Závazek

Lliures per Europa (JUNTS) – Svobodní pro Evropu – koalice katalánských separatistů kolem expremiéra C. Puidgemonta

Coalición por una Europa Solidaria (CEUS) – Koalice pro solidární Evropu – spojení umírněných autonomistických stran, zejména Baskické národní strany (PNV) a Kanárské koalice (CC, obě patří ke klubu EDP v EP)


Dále kandidují: Iniciativa Feminista (I.Fem), Alternativa Republicana (ALTER), Centristas por Europa (CxE), Contigo Somos Democracia (CONTIGO), krajně pravicová, frankistická koalice „FE de las JONS, Alternativa Española, La Falange, Democracia Nacional (ADÑ)“, Solidaridad y Autogestión Internacionalista (SAIn), Partido Comunista de los Trabajadores de España (PCTE), Foro de Ciudadanos (FAC), Partido Humanista (PH), Andalucía por el Sí (AxSí), Actúa (PACT), Movimiento Independiente Euro Latino (MIEL), Izquierda en Positivo (IZQP), PCPE-PCPC-PCPA (PCPE), Por un Mundo más Justo (PUM+J), Movimiento Corriente Roja (MCR), Igualdad Real (IGRE), Pirates de Catalunya - European Pirates (pirates.cat/ep), Volt Europa (VOLT), Coalición Verde-Europa Ciudadana (LV-EC), Recortes Cero-Los Verdes-Grupo Verde Europeo (RECORTES CERO-LV-GVE) a Extremeños-Prex-Crex (CEX-PREX-CREX).

2.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Třikrát bez spitzenkandidáta

Tři fungující eurostrany podle informací projektu Europe elects nakonec oficiálně nenominovaly své spitzenkandidáty – celounijní volební lídry. Jedná se o Salviniho eurostranu Hnutí evropských národu a svobody (MENF, tvořené hlavně stranami klubu ENF v EP), středovou Evropskou demokratickou stranu (součást klubu ALDE v EP) a silně křesťanskou eurostranu Evropské křesťanské politické hnutí (ECPM), jejíž členské strany patří v EP ke konzervativnímu klubu ECR.

1.5.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Polsko: hlavně souboj gigantů

Rekordně nízký počet stran se uchází o hlasy voličů ve všech polských volebních obvodech. Bude jich jen šest.

1. Konfederacja – Konfederace – koalice několika protestních a krajně pravicových stran, mezi které patří i kontroverzní exposlanec EP Korwin-Mikke

2. Wiosna – Jaro – nová sociálně liberální strana starosty města Słupsk Roberta Biedrońě, která chce být třetím vzadu, kde se bude smát, a che po volbách vstoupit do socialistického klubu S&D v EP.

3. Koalicja Europejska – Evropská koalice – sjednocená kandidátka většiny opozičních stran od středopravicoví Občanské platformy (Platforma Obywatelska, EPP) přes agrární Polskou lidovou stranu (Polskie Stronnictwo Ludowe, EPP), až po postkomunistické sociální demokraty ze Spojenectví demokratické levice (Sojusz Lewicy Demokratycznej, S&D ), levicově liberální uskupení „Moderní“ (Nowoczesna) a ekologické Zelené (Zieloni, EGP).

4. Prawo i Sprawiedliwość – Právo a spravedlnost – konzervativně sociální strana Jarosława Kaczyńského, součást konzervativního klubu ECR v EP, kandiduje v koalice s menšími pravicovými stranami Porozumienie a Solidarna Polska)

5. Lewica Razem – Levice spolu – koalice menších levicových stran (Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej) 

6. Kukiz’15 - protestní, nacionalistická parlamentní formace bývalého rockového zpěváka Paweła Kukize, kandiduje ve spojení s malou pravicovou stranou Prawica Rzeczpospolitej (součást křesťanské eurostrany ECPM), samotné hnutí Kukiz ´15 se ovšem dohodlo na povolební spolupráci s italským Hnutím pěti hvězd.

30.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

11 kandidátů na 3 severoirské mandáty

V zásadě samostatné volby se budou konat v regionu, kvůli kterému je dnes hlavně zablokovaný brexit – v Severním Irsku. Zde do voleb přihlásilo 11 kandidátů, kteří budou usilovat o tamní tři mandáty. Křesla v Evropském parlamentu se v Severním Irsku rozdělují zvláštní formou volebního systému (STV), v němž volič kandidáty čísluje v pořadí, jak si přeje jejich zvolení. Celé Severní Irsko je pro účely těchto voleb jediným volebním obvodem.

Kandidáti:

Jim Allister - Traditional Unionist Voice – silně unionistická
Martina Anderson - Sinn Féin – katolická, silně levicová, patří v EP ke klubu GUE-NGL
Clare Bailey - Zelení
Amandeep Bhogal - konzervativci
Diane Dodds – Demokratická ulsterská strana (DUP) – protestantská, v EP nezařazená
Colum Eastwood – Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP) – katolická, S&D v EP
Robert Hill - UKIP
Danny Kennedy – Ulsterská unionistická strana (UUP) – protestantská, ECR v EP
Naomi Long – Alliance – jedna z mála strana spojujících členy z obou komunit, patří k ALDE
Neil McCann – nezávislý kandidát
Jane Morrice – nezávislá kandidátka

Dosud mandáty držely DUP, Sinn Fein a UUP. Odebrat mandát poslední jmenované se ho teď pokusí vzít SDLP.

29.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Velká Británie se chystá na podivné volby

Již jen zázrak by mohl znamenat, že se letošní evropské volby neuskuteční také ve Velké Británie, šance na schválení dohody o podmínkách brexitu do doby konání evropských voleb je totiž minimální. I proto už byly zveřejněny i kandidátní listiny jednotlivých stran. Jen sedm stran své kandidáty postaví ve všech 11 britských volebních obvodech (12. je Severní Irsko, kde se volí posle jiných pravidel). Jde o nově vzniklou proevropskou formaci Change UK - The Independent Group; konzervativce, Zelené, labouristy, liberální demokraty, novou Stranu pro brexit a Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP). 

Separatistické strany – Skotská národní strana (SNP) a Strana Walesu (Plaid Cymru) kandidují jen ve svých regionech. V několika obvodech své kandidáty do uzávěrky 25. dubna postavili také nacionalističtí Angličtí demokraté (ED), nově registrovaná proevropská UK EU Party. Jen v jednom obvodě své kandidáty nominovala regionalistická Yorkshire Party, Strana práv zvířat (the Animal Welfare Party), Strana rovnosti žen (Women's Equality Party), Světové socialistické hnutí (the World Socialist Movement) a Nezávislá síť (the Independent Network). Kandidovat bude také řada nezávislých kandidátů, z nichž někteří se hlásí k podpoře posledních britských protestů proti klimatickým změnám (ti se nazývají Climate and Ecological Emergency Independents).

28.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Bývalý polský ministr kandiduje v Británii

Bývalý člen polské vlády za Občanskou platformu (PO, EPP) Jacek Rostowski bude kandidovat ve Velké Británii do Evropského parlamentu za stranu Change UK, kterou na protets proti průběhu brexitu založilo několik poslanců konzervativní a labouristické strany. Rostowski, který byl v minulosti v Polsku ministrem financí a vicepremiérem, bude za novou britskou proevropskou stranu kandidovat ve volebním obvodě Londýn. Rostowski se v britském hlavním městě narodil v rodině polských emigrantů a má i britské občanství.


27.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Osmnáct listin ve Finsku

Také země tisíce jezer už zná strany, které budou bojovat v evropských volbách. Tentokrát jich bude 18, i když na jedné z nich je jen jeden kandidát.

Suomen Kansa Ensin Finové na prvním místě
Suomen Keskusta Finský střed (ALDE)
Feministinen puolue Feministická strana
Kansallinen Kokoomus Národní koaliční strana (EPP)
Kristillisdemokraatit Křesťanští demokraté (EPP)
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue  Sociální demokratická strana Finska (S&D)
Liberaalipuolue Liberální strana
Piraattipuolue Pirátská strana
Kansalaispuolue Občanská strana
Sininen tulevaisuus Modrá budoucnost (ECR)
Perussuomalaiset Strana Finů (ECR)
Vasemmistoliitto  Levá aliance (GUE / NGL)
Suomen kommunistinen puolue  Komunistická strana Finska (GUE / NGL)
Eläinoikeuspuolue Strana práv zvířat
Seitsemän tähden liike Hnutí sedmi hvězd
Vihreä liitto  Zelená liga (Zelení / EFA)
Suomen ruotsalainen kansanpuolue  Švédská lidová strana Finska (ALDE)
Aito suomalainen yhteislista Opravdu finská listina

26.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Lidovci stále vedou, ale ztrácí

Projekt Europe elects zveřejnil nový odhad celkového výsledku evropských voleb:

Evropští lidovci EPP:                                        180 (-41 oproti volbám 2014)

Evropští socialisté S&D:                                   161 (-30)

Evropští liberálové ALDE:                                 104 (+37)

Protestní pravicové strany (Salvini) ENF/EAPN:  85 (+48)

Evropští konzervativci ECR:                              64 (-6)

Evropští zelení a regionalisté G/EFA:                 51 (+1)

Evropská krajní levice GUE/NGL:                      49 (-3)

Euroskeptici (Farage) EFDD:                             0 (-48)

Dosud nezařazené strany NI:                           13 (-2)

Nové strany v EP                                             44  

Obě největší formace - lidovci a socialisté - by ztratily většinu, kterou zatím vždy držely.

25.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Koho volit v Portugalsku

Bohatší výběr budou mít Portugalci, kteří si v letošních evropských volbách budou ze 17 kandidátních listin.

Na lístku budou uvedeni v tomto pořadí

PCTP/MRPP – Portugalská dělnická komunistická strana – krajně levicová, maoistická mimoparlamentní formace
PDR – Demokratická republikánská strana – středová strana založená europoslancem Marinho e Pinto, který byl před pěti lety zvolen za Stranu země, patří k Evropské demokratické straně a klubu ALDE
PAN – Lidé-zvířata-příroda, středolevá zelená strana s 1 národním poslancem, členka ekologické eurostrany
PS -Socialistická strana, levostředová vládní strana, členka socialistické eurostrany PES

A – Aliance – středopravicová strana, kterou založil bývalý premiér za PSD Santana Lopes
PNR – Strana národní obnovy, krajní pravice, členka krajně pravicové eurostrany AENM

NC – My, občané – středopravicová formace bez zastoupení v parlamentu
PTP – Portugalská strana práce – mimoparlamentní strana levého středu
PPD/PSD – Sociálnědemokratická strana – hlavní opoziční strana se středopravicovou orientací náleží k EPP
BE – Levý blok – „moderní“ krajní levice, patří ke komunistickému klubu GUE-NGL v EP
IL – Liberální iniciativa – mimoparlamentní,  středová liberální strana, členka ALDE

MAS – Hnutí socialistické alternativy – mimoparlamentní krajní levice

CDS-PP – CDS-Lidová strana – konzervativní strana napravo od sociálních dmeokratů, členka EPP

PURP – Sjednocená strana seniorů a důchodců – mimoparlamentní, generační strana
BASTA! – Dost! – koalice menších pravicových mimoparlamentních stran (včetně monarchistů s členstvím v ECPM), protiimigrační program

LIVRE – Svobodní – středolevicová, mimoparlamentní strana bývalého europoslance za BE Rui Tavarese, součást Varufakisovy eurostrany Diem25 a zelené eurostrany EGP

CDU – Sjednocená demokratická koalice – spojení Portugalské komunistické strany Ekologické strany zelených, součást klubu GUE-NGL v EP, tradiční komunisté

foto

24.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

15 možností v Itálii

Volební lístek bude v Itálii obsahovat 15 kandidátek. Samostatně jdou do voleb obě vládní strany – pravicově protestní Liga severu Mattea Salviniho i spíše levicově protestní Hnutí pěti hvězda dalšího vicepremiéra Luigi Di Maia. O osobní návrat do volené funkce se v čele vlastní strany Forza Italia pokusí bývalý premiér Silvio Berlusconi, který nemohl kandidovat kvůli odsouzení za korupci. To ale bylo později zrušení Rytíř, jak se Berlusconimu v zemi přezdívá, se může opět ucházet o křeslo poslance. Největší levicová strana – Demokratická (PD) se ve volbách pokusí rehabilitovat po drtivé prohře v loňských národních parlamentních volbách. Premiérově chce do Evropského parlamentu vstoupit národně konzervativní formace Bratři Itálie, kteří se přihlásili ke spolupráci s konzervativním klubem v EP (ECR). Kdysi mocná italská komunistická levice se seskupila hlavně v uskupení Levice (La Sinistra), ale konkurovat jí chce malá a až extrémní Komunistická strana.  Proevropské levicové liberály reprezentuje kandidátka Více Evropy (Piu Europa, náleží k ALDE) a  ekologisty listina Zelená Evropa. Z krajně pravicových uskupení do voleb jdou Nová síla (Forza nuova) a Sjednocené pravice (Destre unite), jejichž jádrem je strana Casapound Italia. Dalšími kandidátkami jsou Národ rodiny (Popolo della Famiglia), který sdružuje silně věřící křesťany a patří k němu i členská strana EPP – Lidová alternativa (AP), nebo Pirátská strana, Strana zvířat a křesťanskodemokratičtí Lidovci pro Itálii (patří k EPP).

Šanci na zisk mandátů v EP ale podle průzkumů mají hlavně Liga, Hnutí pěti hvězd, Demokratická strana, Forza Italia a na hraně se pohybující Bratři Itálie.

Kandidovat v Itálii mohou mimoparlamentní strany, pokud získají 150 tisíc podpisů, nebo patří k eurostraně, která má alespoň jendoho europoslance.

foto

23.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Nevěrní členové britských konzervativců

Britským konzervativcům hrozí v případě konání evropských voleb v jejich zemi opravdový propadák. Průzkum serveru Conservative Home ukázal, že 62 % procent členů strany chce v evropských volbách hlasovat pro Stranu pro brexit Nigela Farage.   

22.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Kandiduje deset dánských stran

Také v Dánsku je už jasné, které politické strany se kvalifikovaly do voleb. Podmínku mít zastoupení v národním parlamentu nebo sesbírat 70 tisíc hlasů splnilo nakonec deset subjektů.

1. Venstre – (doslova přeloženo Levice) – pravicová liberální strana současného premiéra, členka ALDE

2. Sociální demokraté – hlavní opoziční, levicová strana, která náleží k socialistické eurostraně PES

3. Dánská lidová strana (DFP) – protestní, protiimigrační strana, která patří k pravicovému bloku, který drží u moci menšinovou vládu, v EP dosud patřila do konzervativního klubu ECR, ale nyní přestupuje do Salviniho nového klubu EAPN, vítěz evropských voleb 2014 v Dánsku

4. Radikale vesntre – (doslova přeložena Radikální levice) – sociálně liberální strana levého středu, patří k ALDE

5. Socialistická lidová strana – opoziční strana, stojící nalevo od sociálních demokratů,  v EP ale patří do frakce Zelení-EFA

6. Konzervativní lidová strana – pravicová, proevropská konzervativní strana, patří do EPP

7. Liberální aliance – původně vznikla odtržením některých členů konzervativní a liberální strany, libertariánský a lehce euroskeptický program, dosud nebyla členem EP, ale uvažuje o vstupu do liberálního ALDE, pokud by dosáhla na mandát europoslance

8. Alternativa – zelená politická strana, která do EP kandiduje jako součást nadnárodní strany Diem 2025, kterou založil bývalý řecký ministr Varufakis.

9. Rudo-zelená aliance – krajně levicové uskupení, které by v případě zisku mandátu v EP, zamířilo do komunistického klubu GUE-NGL

10. Lidové hnutí proti EU – levicově euroskeptické hnutí, která tradičně kandiduje jen v evropských volbách, jeho jediná europoslankyně dosud zasedala v komunistickém poslaneckém klubu GUE-NGL, může doplatit na to, že letos kandiduje i Rudo-zelená aliance, která před pěti lety nekandidovala a podpořila právě lidové hnutí

Také v Dánsku se samostatně kandidující strany mohou před volbami spojit pro účely rozdělování hlasů. Letos aliance tohoto typu uzavřeli sociální demokraté se Socialistickou lidovou stranou, sociální liberálové s Alternativou, Rudo-zelená aliance s Lidovým hnutím proti EU a tři pravicové strany – konzervativci, Venstre a Liberální aliance. Pouze dánští lidovci jdou do voleb úplně sami.

Dostatek podpisů pro kandidaturu se neopařilo sehnat straně Nová pravice, Křesťanským demokratům a uskupení politika, který se jmenuje Klaus Riskær Pedersen.

21.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Budeme mít jednotný evropský pas?

Kandidátky rakouské liberální strany NEOS Claudia Gamonová a Karin Feldingerová v kampani prezentují návrh na zavedení jednotných pasů pro občany „Spojených států evropských“ a chtějí vytvoření společné evropské armády a zrušení rakouské neutrality.

20.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Marine míří za Mateem

Francouzská protestní strana Národní sdružení (RN, dříve známá jako Národní fronta), kterou vede Marine Le Penová, oznámila, že se také připojí k novému klubu v EP. Nová formace se má jmenovat Evropská aliance lidu a národů (EAPN) a její vznik ohlásil 8. dubna italský vicepremiér a šéf Ligy Severu Mateo Salvini. Francouzské Národní sdružení dosud patřilo v Evropském parlamentu ke klubu ENF, který ale přechodem většiny členů do nového klubu kolem Matea Salviniho zřejmě zanikne.

Příslušnost k novému klubu deklarovala také protestní Slovinská národní strana (SNS), která si udržuje podle průzkumů šanci na zisk jednoho ze slovinských mandátů.

19.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

V Nizozemsku kandiduje 16 stran

Nizozemci budou vybírat v evropských volbách ze 16 kandidátek. Najdou mezi nimi 9 uskupení (prvních devět v přehledu), která jsou už nyní v EP zastoupena), tři uskupení, která mají poslance nizozemského parlamentu, ale chybí jim zastoupení v EP, a čtyři úplně mimoparlamentní strany

1. Democraten 66 (D66) – Demokraté 66 - vládní, levicově liberální strana, patřící k liberální eurostraně ALDE


2. CDA - Europese Volkspartij – Křesťanskodemokratický apel - vládní, středová, křesťanskodemokratická strana, patřící k evropským lidovcům (EPP)


3. PVV (Partij voor de Vrijheid) – opoziční Strana svobody, vedená Geertem Wildersem, protiislámská protestní strana, patří k lepenistickému klubu ENP v Evropském parlamentu


4. VVD – Lidová strana pro svobodu a demokracii – premiérova, pravicově liberální strana, člen liberálního ALDE


5. SP (Socialistische Partij) – Socilaistická strana – silně levicová opoziční strana, členka krajně levicového klubu GUE-NGL v EP
6. P.v.d.A./Europese Sociaaldemocraten – Strana práce – opoziční sociální demokraté, součást socialistické eurostrany PES


7. ChristenUnie-SGP – Křesťanská unie – Státní reformovaná strana - koalice dvou silně protestanských stran, CU je blíže levému středu, SGP je konzervativní, obě patří ke klubu ECR


8. GROENLINKS – Zelená levice – největší opoziční strana, ekologisté, součástí evropských zelených

 
9. Partij voor de Dieren – Strana zvířat – opoziční strana jednoho tématu, má zastoupení v národním i Evropském parlamentu, kde patří ke krajně levicovému klubu GUE-NGL


10. 50 PLUS – opoziční strana důchodců, na zastoupení v EP nedosáhla, i když má národní poslance, nepřihlásila se dosud k žádnému klubu nebo eurostraně


11. JEZUS LEEFT – Ježíš žije, silně křesťanská, mimoparlamentní a euroskeptická strana s volebním heslem „Ježíš ano, EU ne“


12. DENK – „Myslet“ – opoziční strana turecké menšiny v Nizozemsku, zastoupená v národním parlamentu

 
13. De Groenen – Zelení – malá, neparlamentní ekologická strana


14. Forum voor Democratie – Fórum pro demokracii – opoziční strana, protestní uskupení, deklarovalo spolupráci s eurorealistickou konzervativní frakcí ECR


15. vandeRegio & Piratenpartij – spojení mimoparlamentních regionálních stran a pirátů


16. Volt Nederland – nizozemské odbočka federalistické celounijní strany

V Nizozemsku je možné uzavřít předvolební spojenectví samostatně kandidujících stran, které pomůže při přidělování mandátů, kdy se hlasy obou stran nejprve počítají dohromady a získaní mandáty jsou pak rozděleny podle poměru hlasů mezi členy spojenectví. Spojenectví letos uzavřela CDA s koalicí CU-SGP a PvdA se Zelenou levicí.

18.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Slovinsko podpoří Vestagerovou

Slovinský premiér Marjan Šarec veřejně podpořil nominaci evropské komisařky Magrethe Vestagerové z Dánska na pozic budoucí šéfky Evropské komise. Vyjádřil tím opět přesvědčení evropských liberálů, ke kterým jeho strana i Vestagerová patří, že budoucí šéf komisařů nemá být schválen podle systému tzv. spitzenkandidátů – celounijních lídrů pro evropské volby, jak to prosazuje Evropský parlament. Šarec připomněl, že podle platných unijních smluv (základních norem EU) stále platí, že šéfa komise nominuje Evropská rada, v níž zasedají premiéři a prezidenti členských států.   Kromě Vestagerové patří k favoritům na pozici šéfa Komise německý křesťanský demokrat a spitzenkandidát EPP Manfred Weber a nizozemský socialista Frans Timmermans. Mezi spitzenkandidáty je i jeden Čech Jan Zahradil, kterého nominovali evroopští konzervativci a reformisté.

17.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Francie změnila volební pravidla

V zemi galského kohouta se bude letos volit podle jiných pravidel než před pěti lety. Francouzský parlament loni v únoru odhlasoval, že se země vrátí k volbě v jednom volebním obvodě. V roce 2014 se při tom ještě volilo v osmi volebních obvodech, což pomáhalo větším stranám a poškozovalo menší. V platnosti zůstala pětiprocentní hranice pro zisk mandátů.

16.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Kde za vás může volit do Evropského parlamentu někdo jiny?

Evropská legislativa určuje jen základní pravidla toho, jak evropské volby v jednotlivých státech Unie fungují. Většina částí volebního systému je ovšem řešena zákony jednotlivých členských států. Volby musí být všude provedeny podle poměrného volebního systému, ale obsahují celou řadu národních specialit. Pro nás může až neuvěřitelně znít ta nizozemská, podle níž může volič v zemi tulipánů pověřit jiného voliče, aby za něj odevzdal hlas. Stačí, když jinému voliči dá pověření napsané na části své volební registrace nebo na speciálním tiskopisu. Každý volič ale může hlasovat jen za jednoho dalšího voliče.

15.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Hvězda dětského kanálu na kandidátce

Mezi hvězdné kandidáty letošních voleb patří i Nini Tsiklauri, která bude na pátém místě kandidátky rakouské liberální strany NEOS. Tsiklauri je gruzínského původu, ale je v německy mluvících zemích známá jako herečka dětského kanálu KIKA. Její šance na zvolení ale spočívají jen v možném „přeskočení“ na preferenční hlasy.

14.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Nová Farageova strana letí vzhůru

Pokud by se ve Velké Británii přece jenom konaly volby do Evropského parlamentu, mandáty by podle aktuálních průzkumů získala i nová strana, kterou založil bývalý lídr euroskeptiké strany UKIP a velký podporovatel brexitu Nigel Farage. Jeho nová strana se jmenuje Brexit Party – Strana pro brexit. Renomovaná agentura Yougov jí nyní dává pro případné evropské volby podporu 15 %. Farageova nová strana tím už v preferencích předehnala UKIP, který Farage opustil, když se strana pod novým vedením posunula více ke krajní pravici. Její současný lídr Batten například jako svého poradce jmenovala aktivistu Tomyho Robinsona a chce do evropských voleb postavit i kandidáty s krajně pravicovou rétorikou.

13.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

V Rakousku kandiduje jen 7 stran

Jen sedm politických stran splnilo podmínky pro kandidaturu v rakouských volbách do Evropského parlamentu.

Na volebním lístku budou:

1 - Österreichische Volkspartei (ÖVP) – Rakouská lidová strana – kancléřova středoptacá strana, členka EPP

2 - Sozialdemokratische Partei Österreichs (SPÖ) – Sociálnědemokratická strana Rakouska – opoziční levicová strana, členka socialistické eurostrany PES

3 - Freiheitliche Partei Österreichs – Die Freiheitlichen (FPÖ) – Svobodomyslná strana Rakouska – pravicová protetsní, protiimigrantská koaliční strana, součást krajněpravicového klubu ENF v EP

4 - Die Grünen – Grüne Alternative (GRÜNE) – Zelení – Zelená alternativa – aktuálně mimoparlamentní ekologická strana, členka zelené eurostrany EGP

5 - NEOS – Das Neue Europa (NEOS) – NEOS – Nová Evropa – opoziční, liberální, centristická strana, patřící k liberálnímu uskupení ALDE

6 - KPÖ PLUS – European Left, offene Liste (KPÖ) – koalice kolem Komunistické strany Rakouska, která je mimoparlamentní, ale má zastoupení v štýrském zemském sněmu, patří ke krajně levicové eurostraně PEL. Jako jediná z mimoparlamentních stran, bez zastoupení v EP dokázala sesbírat podpisy 2600 občanů.

7 - EUROPA JETZT – Initiative Johannes Voggenhuber (EUROPA) – Evropa nyní je kandidátkou parlamentní ekologické strany Nyní (Jetzt), která vznikla odštěpením od Zelných.

foto

12.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Liberálové vyloučili rumunského člena

Liberální klub ALDE v Evropském parlamentu se rozhodl vyloučit ze svých řad poslance stejnojmenné rumunské strany ALDE. Strana se v Rumunsku podílí na vládní koalici se sociálními demokraty a společně provádí reformu justice, kterou opozice považuje krok k tomu, aby se omezilo stíhání korupce v balkánské zemi. Rumunské ALDE zatím zůstává členem liberální eurostrany ALDE.

11.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Další přírůstky pro Salviniho klub

Jako další se k novému poslaneckému klubu EAPN, který zakládá Mateo Salvini, přihlásila další strana, která s jeho Ligou severu dosud tvořila klub Evropa národů a svobody (ENF). Jde o separatistický Vlámský zájem (VB) z Belgie. Své budoucí členství v novém klubu také deklarovala Lidová konzervativní strana Estonska (EKRE). Klub by tím už měl mít sedm potřebných „národností“ (budoucí europoslance ze čtvrtiny členských států EU).

10.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Slovenská strana Sme Rodina jde také k Salvinimu

Slovenská strana Sme rodina, kterou před posledními parlamentními volbami u našich východních sousedů založil mediální podnikatel a kritik migrace Boris Kollár, oznámila, že také posílí budoucí klub EAPN, který v Evropském parlamentu chce založit italský vicepremiér Mateo Salvini. Sme rodina dosud nebyla v Evropském parlamentu zastoupena, ale slovenské průzkumy jí nyní dávají naději alespoň na jeden mandát.

9.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Další posila pro Salviniho klub

Podle očekávání se dnes jako pátá strana k Salviniho budoucímu klubu v rámci Evropského parlamentu přidala Svobodomyslná strana Rakouska (FPÖ), kterou vede rakouský vicekancléř Hans Christian Strache. Rakouští svobodní dosud patřili v EP ke klubu ENF, který zřejmě po volbách zanikne.

8.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Salvini zakládá svůj nový poslanecký klub v EP

Italský vicepremiér a lídr protestní Ligy severu Mateo Salvini oznámil v Miláně založení nové formace, v níž by měly nadále spolupracovat pravicově orientované protestní strany. Kromě italské Ligy by se do uskupení s názvem Evropská aliance lidu a národů (EAPN) měla zapojit Dánská lidová strana (DFP), Strana Finů (PS) a Alternativa pro Německo (AfD), jejichž zástupci byly na setkání v Miláně přítomni.

Nový poslanecký klub ale bude potřebovat nejenom předepsaný počet poslanců, ale hlavně zastoupení členů EP ze čtvrtiny členských států EU. Očekává se tedy, že ke klubu se připojí také další strany, a to zejména ty, které společně s Ligou severu doteď tvořily frakci Evropa národů a svobody (ENF). Jde například Národní sdružení (RN) Marine Le Penové, rakouské svobody nebo vlámské separatisty ze strany Vlámský zájem.

Důležitým faktem je skutečnost, že do nové frakce míří dvě strany – dánští lidovci a Strana Finů, které dosud (od počátku tohoto funkčního období EP) patřily do klubu Evropští konzervativci a reformisté (ECR), kam náleží britští konzervativci, česká ODS nebo polský PiS. Alternativa pro Německo začínala také v ECR, ale vnitrostranickém rozkolu byli poslanci, kteří AfD zůstali věrní z frakce odejiti, a nakonec jediný zbývající poslanec AfD doputoval do klubu EFDD, jehož lídrem je NIgel Farage.

6.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

V Rakousku bude volit 38 tisíc „cizinců“

U našich jižních sousedů se podle předběžných zpráv tamního ministerstva vnitra pro evropské volby zaregistrovalo přes 38 tisíc občanů jiných členských států. Budou proto tvořit jen malý zlomek voličstva, které by mělo tvořit něco přes 6,4 milionu voličů. Před pěti lety se zaregistrovalo jen 4.432 Nerakušanů, takže letošní číslo je rekordem. Odhaduje se ovšem, že v zemi žije až 750 tisíc občanů jiných členských států EU.

Rakousko také umožňuje hlasovat Rakušanům žijícím mimo jejich vlast. Těch se letos k volební účasti zaregistrovalo téměř 44 tisíc.

5.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Nový favorit nizozemských voleb

Provinční volby, které v Nizozemsku slouží také k obsazení horní komory parlamentu, ukázaly, že novou kometou tamní politiky se stává protestní strana Fórum pro demokracii (FvD), kterou vede   Thierry Baudet. Konzervativně laděné, euroskeptické uskupení získalo nejvíce hlasů v provinčních volbách, a i to ho katapultovalo do čela žebříčku preferencí pro národní a evropské volby. Fórum, které se zrodilo z okruhu lidí stojících u iniciativy k vypsání referenda o ratifikaci asociační smlouvy s Ukrajinou, spolupracuje s eurostranou ACRE, k níž patří většina stran klubu ECR v EP.

4.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Efekt Vestagerová

První průzkumy preferencí v Dánsku ukazují, že se ve volbách může projevit efekt toho, že celoevropské liberály v rámci jejich lídrovského týmu spoluvede a jednou z horkých favoritek ona funkci předsedkyně Evropské komise je současná dánská komisařka Margarethe Vestagerová. Její domácí sociálně liberální straně Radikální venstre (v překladu Radikální levice) totiž průzkumy přisuzují podporu přes 11 procent a pozici čtvrté nejsilnější strany, což by byl pro menší středolevicovou formaci velký úspěch. V průzkumech jinak vedou opoziční sociální demokraté, před premiérovými pravicovými liberály a protestními dánskými lidovci.  

3.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

V Belgii superkombinace voleb

Jako už tradičně budou evropské volby v Belgii spojeny s výběrem národních poslanců a také členů regionálních parlamentů (vlámského, valonského, bruselského a shromáždění německého jazykového společenství). Zemi aktuálně vládne menšinová koalice liberálů a křesťanských demokratů, protože vládu tzv. švédské koalice nedávno opustila největší strana ve Vlámsku Nová vlámská aliance (NVA), která na úrovni EU patří k frakci ECR.  V Belgii se bude do EP volit v neděli 26. května a stejně jako u nás půjde o výběr 21 poslanců. Preferencím zatím vládne NVA ve Vlámsku, socialisté ve francouzskojazyčném Valonsku a zelení v Bruselu.

2.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Další „přeshraniční“ kandidátka

Bývalá evropská komisařka Neelie Kroesová bude kandidovat v evropských volbách. Do voleb ovšem jde nikoli za svou původní nizozemkou pravicově liberální stranu VVD, ale za belgickou, přesněji vlámskou stranu Open VLD. Kroesová ovšem neplánuje, že by mandát v případě zvolení přijala. Svou kandidaturou che prý jen podpořit kampaň vlámských liberálů, které do voleb vede předseda klubu ALDE v EP Guy Verhofstadt.

1.4.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Kam zamíří estonská protestní strana?

Pro konečný výsledek letošních voleb bude také důležité, kam zamíří politické strany, které dosud nebyly v Evropském parlamentu zastoupené a nespolupracují dosud s žádnou nadnárodní stranickou formací. Jedou z nich je například Konzervativní lidová strana Estonska (EKRE). Protestní strana, která je silně orientována proti ruským menšinovým právům v zemi, odmítá sňatky osob stejného pohlaví a vzývá tradiční hodnoty, zatím váhá mezi evropskými konzervativci a uskupením kolem Mateo Salviniho a jeho italské Ligy severu. Lidoví konzervativci uspěli v nedávných estonských parlamentních volbách a pokouší se nyní sestavit vládní koalici společně se středopravou stranou Vlast (I, EPP) a proruskou Stranou střede (KESK, ALDE).

31.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

V Rakousku se sbírají podpisy

V Rakousku zbývá již jen 12 dnů do konce měsíční lhůty, v níž politické strany, které nedokáží získat buď jeden podpis europoslance nebo tři podpůrné podpisy členů rakouské Národní rady, musí sebrat 2.600 podpisů od občanů. Podpisy se pokouší získat například několik euroskeptických listin, silně křesťanské uskupení nebo rakouští komunisté.

30.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Portugalsko: koalice obdivovatelů brazilského prezidenta jde do voleb

V Portugalsku se svádí souboj o registraci koalice Basta (Dost), kterou vytvořil několik malých pravicových stran, včetně zdejších monarchistů. Koalici má do voleb vést André Ventura, který je obdivovatelem brazilského prezidenta Bolsonara a kritikem migrace do Portugalska. Venturova kandidatura se pokouší napodobit úspěch španělské strany Vox a poprvé do stranického systému v Portugalsku dostat pravicově populistickou formaci. V Portugalsku je zakázáno, aby se koalice jmenovala stejně jako jedna z jejich složek, takže koalice si musí změnit název na jiný portugalský výraz pro slovo „dost“.

29.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Rakouská europoslankyně kandiduje ve Slovinsku

Angelika Mlinar byla před pěti lety zvolena europoslankyní za Rakousko jako kandidátka tamní liberální středové strany NEOS. Letos ale kandiduje v sousedním Slovinsku za Stranu Alenky Bratušekové. Angelika Mlinar je slovinské národnosti a patří ke slovinské menšině v rakouských Korutanech.

28.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Piráti ztratili zastoupení v Evropském parlamentu

Jediná pirátská poslankyně Evropského parlamentu Němka Julia Reda se rozhodla opustit svou stranu, už nekandidovat a vyzvat voliče, aby v Německu piráty nevolili. Vedl ji k tomu fakt, že dvojka německé pirátské kandidátky Gilles Bordelais, který byl také dřívějším šéfem její poslanecké kanceláře, byl obviněn ze sexuálního obtěžování, ale z kandidátky odmítl odstoupit.

27.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Sargon z Akkadu: z youtubera europoslancem

Britská euroskeptická strana UKIP nominovala na svou kandidátku v zemi známého youtubera Carla Benjamina, kterého veřejnost na britských ostrovech zná jako youtubera s přezdívkou Sargon of Akkad, který získal publicitu například kontroverzním výrokem o znásilnění labouristické poslankyně Jess Philipsové. Jeho nacionalisticky laděný kanál na youtube odebírá zhruba milion lidí.

26.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Španělsko: "vegani" bojují o první křeslo ve Štrasburku

Ve Španělsku jde do voleb také „veganská strana“ PACMA (Zvířecí strana proti zneužívání zvířat), která vznikla v boji proti býčím zápasům, ale teď zaměřuje na potírání loveckých aktivit a propaguje veganství v boji proti globálnímu oteplování. Průzkumy ji dávají šanci získat její premiérový mandát a připojit se k německé a nizozemské straně zvířat, které už zastoupení v EP mají.

25.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Končí dlouholetá švédská poslankyně

Švédští liberálové z Lidové strany stáhli ze své kandidátky svou dosavadní neznámější poslankyni EP Cecilii Wikströmovou, protože se zjistilo, že vedle poslaneckého mandátu brala vysoké odměny jako členka orgánů soukromých společností Beijer-Alma a Elekta.

24.03

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Populární TV kuchařka do EP

Rakouští zelení získali na kandidátku pro evropské volby velmi známou osobnost. Dvojkou na jejich kandidátce bude populární televizní kuchařka Sarah Wienerová, která se v zemi pod Alpami i v Německu proslavila pořady o vaření.

23.03

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Rozpad regionalistického uskupení ve Španělsku

Turbulentní situace v Katalánsku ovlivnila také sestavení koalic před nadcházejícími evropskými volbami. Menší regionální strany se ve Španělsku v evropských volbách tradičně spojují do předvolebních koalic, aby měly společně šanci dosáhnout aspoň na nějaké poslanecké mandáty. Letos se rozpadla dosud tradiční koalice baskických a katalánských umírněných nacionalistů. Baskické národní straně (PNV) se totiž už nechce kandidovat s částí katalánských nacionalistů kolem expremiéra Puidgemonta, která se od posledních evropských voleb proměnila z umírněných autonomistů v otevřené bojovníky za katalánskou nezávislost.  

22.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Carles Puigdemont – lídr na útěku

V Katalánsku bude do Evropského parlamentu kandidovat nejenom bývalý věznění vicepremiér, ale také jeho souputník v boji za nezávislost Katalánska a zároveň dlouhodobý politický rival, bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten ovšem žije v belgickém exilu, kam dobrovolně odešel, když ho španělská justice začala stíhat kvůli vzpouře.  Puigdemont by v případě zvolení měl problém, jak se dostavit dostavit do Madridu pro osvědčení o volbě. Španělské úřady by ho totiž v Madridu téměř jistě nechaly zatknout. Puigdemont vede do voleb svou formaci Spolu pro Katalánsko, ale zvolení nemá jisté, protože jeho koalice zatím v průzkumech zaostává za Junquerasovou a ani významný zisk v Katalánsku nemusí stačit k dosažení alespoň jednoho mandátu v celém Španělsku, protože to tvoří jeden celostátní volební obvod.

21.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

7 VOLEBNÍCH LÍDRŮ PRO LIBERÁLY

Liberální a v průměru středová eurostrana ALDE podle očekávání dnes během startu své kampaně zveřejnila hned sedm volebních lídrů. ALDE totiž odmítá koncept tzv. spitzenkandidátů. Přestože se spekulovalo, že ve výběru sedmi volebních lídrů bude česká eurokomisařka za hnutí ANO Věra Jourová, nakonec se v něm neobjevila. Lídry liberálů se stala evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová (z dánské strany Radikale Venstre), předseda klubu ALDE v Evropském parlamentu belgický Vlám Guy Verhofstadt (Open VLD), italská senátorka a bývalá ministryně Emma Bonino (Più Europa), ekonom a místopředseda eurostrany ALDE Luis Garicano (ze španělské strany Ciudadanos), německá poslankyně Bundestagu Nicola Beerová (FDP), slovinská komisařka pro dopravu Violeta Bulcová (ze Strany moderního středu - SMC) a konečně šéfka maďraské levicově liberální strany Momentum Katalin Csehová.

20.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Zmražené členství FiDeSz u lidovců

Evropská lidová strana (EPP) rozhodla o zmražení členství maďarské národně konzervativní strany FiDeSz, které předsedá maďarský premiér Viktor Orbán. Téměř jednohlasně (190 ku 3) takto rozhodlo Politické shromáždění Evropské lidové strany, v němž zasedají zástupci všech členských stran této eurostrany. Situaci s FiDeSz nyní přezkoumá tříčlenná delegace EPP ve složení: bývalý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, bývalý předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering a bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel. Po jejich zprávě bude přijato další rozhodnutí. EPP zejména kritizovala, že FiDeSz v kampani útočil formou billboardů na šéfa Evropské komise Junckera, který také patří k EPP.

FiDeSz na základě rozhodnutí sice nemusí odejít z klubu EPP v Evropském parlamentu, ale premiér Orbán naznačil, že strana svůj další osud zváží. 

20.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Další syn slavného otce

V Evropském parlamentu už seděli synové Vytautase Landsbergise nebo Lecha Walesy. Syn známého otce může do štrasburských lavic zasednout i letos, protože dánská pravicová liberální strana Venstre nominovala na kandidátku syna současného premiéra Bergura Løkke Rasmussena.

19.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

DO VOLEB 40 ČESKÝCH KANDIDÁTEK


Ministerstvo vnitra ČR dnes oznámilo, že přihlášku do voleb podalo 40 volebních stran. Jde o všechny parlamentní strany a strany zastoupené v EP. Doplňuje je řada mimoparlamentních formací, často poetickými názvy (například První republika nebo Tvůj kandidát).

Přehled kandidujících stran, hnutí a koalic (čísla neznamenají číslo pro volby):

1 Agrární demokratická strana (strana)

2 ALIANCE NÁRODNÍCH SIL

3 Alternativa pro Českou republiku 2017

4 ANO 2011

5 ANO, vytrollíme europarlament

6 BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA

7 CESTA ODPOVĚDNÉ SPOLEČNOSTI

8 Česká pirátská strana

9 Česká strana sociálně demokratická

10 Česká Suverenita

11 Dělnická strana sociální spravedlnosti – Za národní suverenitu!

Složení koalice: Dělnická strana sociální spravedlnosti, NÁRODNÍ FRONTA

12 Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT

13 Evropa společně

14 HLAS

15 JSI PRO? Jistota Solidarita Investice pro budoucnost

16 Klub angažovaných nestraníků

17 Komunistická strana Čech a Moravy

18 KONZERVATIVNÍ ALTERNATIVA

19 Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

20 Moravané

21 Moravská a Slezská pirátská strana

22 Moravské zemské hnutí

23 Národní socialisté

24 NE-VOLIM.CZ

25 Občanská demokratická strana

26 PATRIOTI PRO NEUTRALITU

Složení koalice: Patrioti České republiky, Česká strana národně sociální

27 Pro Česko

28 PRO Zdraví a Sport

29 PRVNÍ REPUBLIKA

30 Romská demokratická strana

31 ROZUMNÍ a Národní demokracie - STOP MIGRACI - NECHCEME EURO

Složení koalice: ROZUMNÍ, Národní demokracie

32 Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa Miroslava Sládka

33 STAROSTOVÉ (STAN) s regionálními partnery a TOP 09

Složení koalice: STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ, TOP 09

34 Strana nezávislosti České republiky

35 Strana soukromníků České republiky a NEZÁVISLÍ

Složení koalice: Strana soukromníků České republiky, NEZÁVISLÍ

36 Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD)

37 Svobodní, Liberland a Radostné Česko - ODEJDEME BEZ PLACENÍ

Složení koalice: Svobodní, Radostné Česko

38 TVŮJ KANDIDÁT

39 Vědci pro Českou republiku

40 Volte Pravý Blok - stranu za snadnou a rychlou ODVOLATELNOST politiků a státních úředníků PŘÍMO OBČANY, za NÍZKÉ daně, VYROVNANÝ rozpočet, MINIMALIZACI byrokracie, SPRAVEDLIVOU a NEZKORUMPOVANOU policii a justici, REFERENDA a PŘÍMOU demokracii WWW.CIBULKA.NET, kandidující s nejlepším protikriminálním programem PŘÍMÉ demokracie a hlubokého národního, duchovního a mravního obrození VY NEVĚŘÍTE POLITIKŮM A JEJICH NOVINÁŘŮM? NO KONEČNĚ! VĚŘME SAMI SOBĚ!!! - ale i s mnoha dalšími DŮVODY, proč bychom měli jít tentokrát VŠICHNI K VOLBÁM, ale - pokud nechceme být ZNOVU obelháni, podvedeni a okradeni - NEVOLIT ŽÁDNOU PARLAMENTNÍ TUNEL - STRANU vládnoucí (post) komunistické RUSKO - ČESKÉ totalitní FÍZLOKRACIE a jejich likvidační protinárodní politiku ČÍM HŮŘE, TÍM LÉPE!!! - jenž žádá o volební podporu VŠECHNY ČESKÉ OBČANY a daňové poplatníky, kteří chtějí změnit dnešní kriminální poměry, jejichž jsme všichni obětí, v jejich pravý opak! V BOJI MEZI DOBREM A ZLEM, PRAVDOU A LŽÍ, NELZE BÝT NEUTRÁLNÍ A PŘESTO ZŮSTAT SLUŠNÝ!!! Proto děkujeme za Vaši podporu!!! Nevěříte-li na pokoru u popravčí káry, zdá-li se vám naše kandidátka málo dokonalá nebo postrádáte-li na ní zástupce své obce nebo města a přitom MÁTE ODVAHU v této válce Lidí Dobra s vládnoucími Lidmi Zla povstat z jimi naordinovaného občanského bezvědomí, kterým nás ničí a dnešní DEMOKRATURU, SKRYTOU TOTALITU a OTROKÁŘSTVÍ VYŠŠÍHO ŘÁDU zásadním způsobem změnit, KANDIDUJTE ZA NÁS!!! Kontakt: Volte Pravý Blok www.cibulka.net, PO BOX

18.03.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Další kandidátka v České republice: JALT


Kandidátky do Evropského parlamentu se mohou v České republice podávat jen do úterý 19.3. O víkendu se objevil další uchazeč o české mandáty ve štrasburském sněmu. Jde o nově registrované hnutí "Jednotní Alternativa pro patrioty" se zkratkou (JALT). Za jeho vznikem stojí bývalí členové SPD v Moravskoslezském kraji, kteří z hnutí Tomio Okamury odešli po rozpuštění tamní krajské organizace SPD. Do hnutí o víkendu vstoupili všichni tři bývalí poslanci  PD z tohoto kraje, kteří také opustili jeho řady, a to v čele s Lubomírem Volným. 

Hnutí deklarovalo, že určitě půjde do evropských voleb, ale ještě jedná zda samostatně nebo ve spojení s jinými subjekty. Bude propagovat vlastenecký program SPD, který ale prý v samotném hnutí Tomia Okamury "zmařily velké firmy".

Zvláštně znějící název hnutí prý vznikl tak, že v excelové tabulce nešlo dát za slovo "Jednotní" pomlčku...

16:15

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

V Rumunsku vyloučili z voleb opoziční blok


Šokující rozhodnutí včera přijala rumunská volební komise, když odmítla zaregistrovat volební blok "Aliance 2020 USR PLUS," který sdružuje dvě opoziční uskupení. Svaz pro záchranu Rumunska (USR) vznikl jako antikorupční hnutí a hlásí se k podobnosti s Macronový hnutím Republique En Marche. Strana svobody, jednoty a solidarity (PLUS) se vytvořila kolem bývalého rumunského komisaře pro zemědělství a pozdějšího premiéra přechodné vlády Daciana Cioloșe. Obě se nyní spojily do aliance, která má podle jejich názoru šanci vyšplhat se až k 20 % hlasů a uspět v příštích národních volbách v roce 2020.

Volební komise je teď ovšem nezaregistrovala z bizardního důvodu, že předsedové obou stran Dan Barna a Dacian Cioloș nejsou zaregistrování v oficiálním soudním rejstříku politických stran. Obě strany ovšem oponují, že žádost dávno podali k bukurešťskému soudu, ale ten nekoná.

Obě strany posbíraly 200 tisíc podpisů nutných k registraci, ale zdá se, že ani to nestačí. Lídři stran viní z rozhodnutí "vládce rumunské politiky", předsedu vládní Sociálně demokratické strany (PSD) a Poslanecké sněmovny Liviu Dragneu. Odsouzený politik stojí například za zásahy vlády proti justici. Za to mu některé socialistické strany dokonce hrozí vyloučením jeho PSD ze socialistické eurostrany PES.

Vedle Aliance 2020 USR PLUS patří k opozici ještě Národně liberální strana (PNL) blízká prezidentu Klausi Iohanissovi.  

 

18:30

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Z vězení do čela Komise?

Svého kandidáta na předsedu Evropské komise, neboli spitzenkandidáta určila také regionalistická eurostrana Evroská svobodná aliance (EFA), která sdružuje regionální, autonomistické a separatistické strany. Jejím spitzenkandidátem bude Oriol Junqueras, bývalý katalánský vicepremiér a šéf levicové separatistické strany Katalánská republikánská levice (ERC). Oriol Junqueras v současnosti sedí ve španělském vězení, protože je stíhán a souzen za přípravu referenda o odtržení Katalánska od Španělska. Ve Španělsku bude Oriol Junqueras stát v evropských volbách v čele kandidátky koalice "Republika teď".  

 

18:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Sjednocená polská opozice a Jaro


Evropské volby v Polsku přinesou zajímavý a možná i vyrovnaný souboj. Dominantnímu vládnímu konzervativnímu hnutí Právo a spravedlnost (PiS, frakce ECR) se postaví Evropská koalice (KE), do níž se před volbami spojila široká paleta opozičních stran. Do Evropské koalice už vstoupila největší opoziční strana Občanská platforma (PO, frakce EPP), postkomunistické, sociálnědemokratické Spojenectví demokratické levice (SLD, frakce S&D), agrární Polská lidová strana (PSD, frakce EPP), liberální Moderní (N., frakce ALDE) a Zelení (Z, frakce G-EFA). Podle posledních průzkumů široká pravo-levá koalice zaostává jen o několik málo procent za vládním PiS.

Nová opoziční koalice může v evropských volbách vzít vítr z plachet dalšímu nově založenému subjektu – straně Jaro (Wiosna), kterou založil nezávislý starosta města Słupsk Robert Biedroń. Populární starosta, o němž se spekuluje i jako o kandidátovi do příštích prezidentských voleb, zastává liberální a antiklerikální názory a veřejně se hlásí ke své homosexuální orientaci.  Jeho strana představila sociálně liberální politický program, ale její ambiciózní nástup teď zbrzdil vznik Evropské koalice.

 

09:00

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Hlásí se další kandidátky


Kromě kandidátek českých parlamentních stran se už objevují také informace o kandidatuře mimoparlamentních subjektů.

Právnička a protiislámská aktivistka Klára Samková povede kandidátku strany Alternativa pro Českou republiku, kterou by měly podpořit i další mimoparlamentní uskupení. Již se k přihlásila například brněnská lokální strana Slušní lidé či strana Změna pro lidi.

Na krajní pravici by do voleb měla jít koalice stran Rozumní a Národní demokracie, jejímž lídrem bude předseda druhé z uvedených stran Adam B. Bartoš.

Uskupení Brno+ chce jít do evropských voleb pod názvem Vědci pro ČR a tuto kandidátku má vést profesor chemie Ivan Holoubek, následovaný dalšími vědci a vyučujícími na vysokých školách, a to nejenom z Brna. 

 

08:40

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

První průzkumy v České republice


Včera se objevil zřejmě první průkum pro evropské volby v České republice.

Podle agentury CVVM by výsledky měly být tyto:

ANO 26 %

ODS 16 %

Piráti 11,5 %

KSČM 8 %

koalice TOP 09 - STAN 7,5 %

ČSSD 7,5 %

SPD 4,5 %

KDU-ČSL 3,5 %

14,5 % není podle tohoto průzkumu rozhodnuto, takže lze předpokládat, že by se po přepočtu dostala přes 5 % i kandidátka SPD. 

Přepočet na mandáty: ANO 7, ODS 4, piráti 3, KSČM 2, TOP 09 - STAN 2, ČSSD 2, SPD 1, KDU-ČSL 0. 

00:58

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Orbánově straně FiDeSz hrozí vyloučení z EPP


V Evropské lidové straně se bude 20. března hlasovat o vyloučení maďarské strany FiDeSz, kterou vede premiér Viktor Orbán. Strana je v EPP kritizována za billboardovou kampaň, kterou její vláda v Maďarsku vede proti předsedovi Evropské komise Junckerovi, přičemž i on patří k EPP.

Návrh na vyloučení musí podle stanov EPP podat sedm členských stran z minimálně pěti států. Tato podmínka už byla naplněna, protože aktuálně vyloučení podpořilo 12 stran z 9 států.

S iniciativou na zahájení procedury vyloučení přišla Junckerova lucemburská křesťanskosociální strana CSV společně s valonskými křesťanskými demokraty (cdh) z Belgie. Následně se přidali švédští (M) a finští konzervativci (KOK), vlámští křesťanští demokraté (CDV) z Belgie, nizozemští křesťanští demokraté (CDA) a portugalští konzervativci (PP-CDS).

V posledních dnech přibyla ještě například řecká strana Nová demokracie (ND) nebo malá bulharská strana DSB. Podle některých údajů jsou dalšími podporovateli procedury litevská konzervativní strana (TS-LK), portugalská pravostředová strana PSD a norští konzervativci (H).

Šance, že k vyloučení dojde, je zatím nejasná, protože se zatím k jeho podpoře jednoznačně nepřihlásily velké strany v EPP, včetně německé CDU. 

Na případné vyloučení strany FiDeSz z EPP se těší některé jiné frakce. Představitelé polské strany PiS již orbánovce pozvali do konzervativní frakce EKR a podobně se hlásí i jednoznačně euroskeptické frakce (například ENF).

FiDeSz ovšem pravděpodobně opět získá dvojciferný počet mandátů a bude ceněnou nevěstou. To může i znamenat, že k vyloučení z EPP nakonec nedojde. 

00:40

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Estonci volili. Jak by dopadli eurovolby?


Nedělní parlamentní volby v Estonsku poskytli k úvahám, jak v této baltské zemi mohou dopadnout volby do Evropského parlamentu, lepší podklad než různé průzkumy.

Volby vyhrála pravicově liberální Reformní strana (R) s 28,8 %, před levicově liberální a ruskou menšinou silně podporovanou Stranou středu (KESK) s 23,0 %. Třetí skončila protestní a národně konzervativní Estonská konzervativní lidová strana (EKRE) se 17,8 %, následovaná tradičními konzervativci z uskupení Vlast (I) s 11,4 % a Sociálnědemokratickou stranou (SDE) s 9,8 %.

Přepočet tohoto výsledku na křesla v Evropském parlamentu by vypadal takto: R (ALDE) 2, KESK (ALDE) 2, EKRE (dosud v EP bez zastoupení) 1, Vlast (EPP) 1 a SDE (S&D) 1. Většina estonských křesel (4) by proto v případě opakování nedělního výsledku zamířila do liberální frakce ALDE. Ta by oproti roku 2014 posílila o jeden mandát, který dosud drží nezávislý europoslanec Indrek Tarand (G-EFA). Ten ale v neděli kandidoval do estonského parlamentu za sociální demokraty.

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Nová "hvězdná" frakce?

O založení nové frakce (poslaneckého klubu) se pro povolební období už teď pokoušejí představitelé italského protestního Hnutí pěti hvězd (M5S). Italská vládní formace založená původně italským komikem a kritikem politiků Beppem Grillem dosud v Evropském parlamentu zasedala ve frakci Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD), kde udávala tón společně s britskou stranou UKIP, kterou proslavil její bývalý lídr a europoslanec Nigel Farage a která bojovala za odchod Británie z EU.

 

"Hvězdařům" se ovšem v EFDD postupně přestávalo líbit. Zřejmě z toho důvodu, že v ní zasedají spíše pravicově orientovaní euroskeptici a Hnutí pěti hvězd má blíže k levicovým řešením. Hnutí se dokonce pokusilo během funkčního období přejít do liberální frakce ALDE, vyjednalo si přestup s jejím předsedou Guy Verhofstadtem, ale plán nakonec ztroskotal na odmítnutí drtivé většiny členských stran ALDE, které nechtěly do svých řad italské euroskeptiky.

 

Italský vicepremiér a současný lídr hnutí Luigi Di Maio proto nedávno vyhlásil, že se jeho formace pokusí o vytvoření nové, vlastní frakce. Pro tento plán "hvězdaři" už získali chorvatské protestní uskupení Živá zeď (ŽZ), polské uskupení Kukiz 15, který založil bývalý stejnojmenný punk rockový zpěvák, nebo finské mimoparlamentní Hnutí Teď! (Liike Nyt) a řeckou mimoparlamentní agrární stranu AKKEL. První dva partneři Hnutí pěti hvězd mají šanci v příštím parlamentu zasednou, u dalších je to méně pravděpodobné. "Hvězdaři" proto ještě musí hledat další partnery, mezi nimiž se mohou případně nabízet i pirátské strany, které dosud zasedají v zeleno-regionalistické frakci.

 

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Hledání spojenců


Jednotlivé eurostrany i s nimi propojené frakce (poslanecké kluby) v Evropském parlamentu kromě získávání voličů usilují v předvolebním období také o to, aby do svých řad přivítaly nové strany. Velká sháňka byla dlouhé měsíce například po uskupení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (REM). Zatím se zdá, že spojí síly s liberální frakcí ALDE, kam od nás patří babišovci. Macronovci se pokoušeli vytvořit vlastní frakci, ale tento plán zůstal zatím nenaplněn. Po zářijovém oznámení, že budou spolupracovat s liberály, ale zatím další jednoznačné kroky chybějí. V březnu by měla eurostrana ALDE společně s REM oznámit tým lídrů a společný program. 

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Eurostrany vybírají své celoevropské volební lídry

Od poslední třetiny roku 2018 začaly jednotlivé eurostrany, které sdružují politické strany s podobnou politickou orientací z jednotlivých členských států, vybírat tzv. spitzenkandidáty. Ti budou nejenom celoevropskými lídry jednotlivých politických směrů, ale také kandidáty jednotlivých eurostran na budoucího předsedu Evropské komise.

Jak systém spitzenkandidátů funguje i vizitky dosud známých spitzenkandidátů najdete v samostatném článku zde

https://img.cncenter.cz/static/images/3/upload_field/104_CONLINE_COMMENTATORS/849/0/74_b1aa71e87e0809356cfe88e4fc7e71e9.jpg
Petr Sokol

Volby na konci května

Evropská rada rozhodla po konzultaci s Evropským parlamentem už loni v květnu, že se v pořadí deváté přímé volby europoslanců uskuteční 23. až 26. května 2019.

Podle unijní normy, která stanoví průběh přímých evropských voleb, se volby mají konat pravidelně každých pět let 6. až 9. června. Rada ovšem může po projednání v Evropském parlamentu termín posunout o dva měsíce dopředu nebo o měsíc později, pokud se ukáže, že volby nelze v daném termínu provést. K tomu došla Rada i loni, když fakticky přijala termín navržený nezávazně parlamentem na poslední květnový týden.

Evropské volby vždy probíhají v intervalu od čtvrtka do neděle a země si sami vybírají (mají stanoveno ve volebních zákonech), kdy se na jejich území bude volit. Britové a Nizozemci tradičně volí do Evropského parlamentu už ve čtvrtek, Irové a Češi v pátek, Češi, Lotyši, Slováci a Francouzi v zámořských územích v sobotu a ostatní země pouze v neděli.  

 

    

Array
Evropské volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
ANO
21,18 %
Lídr
Není
21,18 %
502 343 hlasů
ODS
14,54 %
Lídr
Není
14,54 %
344 885 hlasů
Piráti
13,95 %
Lídr
Není
13,95 %
330 844 hlasů
STAN+TOP
11,65 %
Lídr
Není
11,65 %
276 220 hlasů
SPD
9,14 %
Lídr
Není
9,14 %
216 718 hlasů
Sečteno 100 %
Účast 29 %

Petr Sokol, -mic-Volby 2021

 

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Výsledky voleb

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.