Volby 2019 | Vědci pro Českou republiku kandidují do Europarlamentu. Kdo je lídr? | Reflex.cz
nahoru

Do Europarlamentu kandidují Vědci pro ČR, dříve Hnutí Brno+. Kandidátku povede profesor Holoubek

ČTK5. března 2019 • 08:45
Lídrem kandidátky hnutí Vědci pro Českou republiku bude profesor chemie a zakladatel Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Ivan Holoubek
Lídrem kandidátky hnutí Vědci pro Českou republiku bude profesor chemie a zakladatel Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Ivan Holoubek
• foto: 
Profimedia

Hnutí Brno+ změnilo název a bude v květnových volbách do Evropského parlamentu kandidovat jako hnutí Vědci pro Českou republiku. ČTK to v pondělí řekl předseda hnutí a bývalý náměstek brněnského primátora Robert Kotzian. Lídrem kandidátky bude profesor chemie a zakladatel Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Ivan Holoubek. Na kandidátce budou i další vědci z celé republiky.

Dvojkou bude profesor chemie Viktor Kanický, trojkou Václav Dombek, který vyučuje na Ostravské univerzitě chemii a enviromentální problematiku, čtyřkou Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu Akademie věd ČR, pětkou Jana Hajšlová, vedoucí laboratoře bezpečnosti potravin pražského ústavu analýzy potravin.

Hnutí Brno+ vzniklo předloni a neúspěšně v minulém roce kandidovalo do brněnského zastupitelstva. Letos v únoru změnilo název. Do evropských voleb jde s heslem "Nazývat věci pravými jmény". Holoubek je členem hnutí, ostatní jsou podle Kotziana bez politické příslušnosti. "Profesor Holoubek je uznávaným vědcem. Rozhodli jsme se, že seženeme další vědce s mezinárodní zkušeností. Jsou to lidé zvyklí cestovat, znají jazyky a orientují se v mezinárodním prostředí, takže mohou tyto zkušenosti uplatit," uvedl Kotzian.

Říkat pravdu

Holoubek považuje za důležité říkat pravdu. "Šanci na změnu budeme mít pouze tehdy, pokud nebudeme sami sobě lhát. Nesmysly v právních předpisech jsou prostě nesmysly, jako je bílá vždy bílá. Každý z nás má za sebou řadu úspěchů ve své profesi jak ve výzkumu a vzdělávání, tak například v expertní činnosti pro OSN, EU i řadu zemí Evropy, Afriky a Asie včetně národní úrovně v ČR," uvedl Holoubek.

V Evropském parlamentu chce hájit české zájmy. Mezi hlavní priority patří respekt k národním zájmům, bezpečnost České republiky a ochrana hranic unie. Rád by se zabýval i podporou vzdělanosti, vědy a výzkumu i inovací včetně rozvoje znalostní ekonomiky a konkurenceschopnosti České republiky a EU. Hnutí také prosazuje svobodu společnosti bez zbytečných regulací.

ČTKPrezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější