nahoru

Socdance: Zažene ČSSD svým tancem poslední zbývající voliče?

Jiří X. Doležal19. června 2017 • 16:25
Haka v podání sociálních demokratů alias Česanů.
Haka v podání sociálních demokratů alias Česanů.
• foto: 
ČSSD

Haka soudruhů z Lidového domu budí pozornost českého internetu, ale měla by vážně varovat. Pokud debilita ve veřejném prostoru dosáhne kritické meze, měla by být přísně trestána. Minimálně ve volbách nezájmem voličů. A k tomuto cíli se Česká strana sociálně demokratická nezadržitelně a ze všech sil blíží.

Stranický facebookový profil sociálních demokratů vyzdobil o víkendu zajímavý obrazový materiál. Je to plakát novozélandského ragbyového týmu All Blacks tančících haku, který ovšem někdo jednak brutálně prohnal digitální úpravnou, druhak pak vyměnil hlavičky ragbistů za hlavičky potentátů sociální demokracie. Takže na sice obrazově zbastlených, ale pořád ještě mohutných tělech ragbistů jsou nasazené obličeje úřednických chrastítek typu Sobotky nebo Zaorálka.

Především je třeba konstatovat, že funkcionáři ČSSD vypadají na pozvánce jako naprostí kreténi. S tím se samozřejmě dá polemizovat a tvrdit, že prostě vypadají, jak vypadají, a nemohou s tím nic dělat. Není to pravda — sebelépe vypadající občan by po tom typu digitální úpravy obrazu, kterou socani podstoupili, vypadal jako kretén — jako neumělá karikatura sebe samého namalovaná umělcem z Karlova mostu. Zvolit podobnou úpravu obličejů by mohl někdo, kdo si ze socdem dělá srandu. Pokud se však takovéhle úpravy použijí na plakátu, jenž je míněn upřímně (sic!), tak je to fakt malér. Ale to je jen na okraj: Důležitější jsou jiné věci.

Volby by podle průzkumu vyhrál Babiš před komunisty, ČSSD se propadla na třetí místo

První je ta, že haka je válečný výhrůžný tanec, který má zastrašit nepřítele. Chápal bych to, kdyby socani takto tančili proti Babišovi či Kalouskovi — ale ten na plakátu není. Stejně jako tam není žádný jiný nepřítel, proti němuž se socani hakou vymezují. Takže to celé působí, že se vedení sociální demokracie pokouší zastrašit ne protivníka, ale diváka. Tedy voliče.

Vše o parlamentních volbách 2017 na Reflex.cz >>>

Druhou zásadní otázkou je, pro jakého diváka, pro koho je ten plakát určen. Jak jsme si řekli už před pár dny u klipu Olivie Žižkové, na slabomyslné svou kampaň zaměřil Okamura. Takže na ty asi ČSSD necílí. Druhá možnost je, že cílí na mladé — a opravdu neví, jak je oslovit. A třetí, venkoncem nejpravděpodobnější varianta je, že ten plakátek nemíří na nikoho. Že je strana už v takovém rozkladu, že nic jako plány na oslovení konkrétních voličských skupin nemají a že jim prostě ta haka proti voliči přišla jako fakt, ale vopravdu fakt dobrej nápad, tak ho bez dalšího zrealizovali. A proto ČSSD přeju, aby plakát skutečně zabral a odradil tolik voličů, aby se z České strany sociálně demokratické konečně stala mimoparlamentní opozice.

Sobotkův bezmocný pád, Babišův mocný vzestup
Karel Steigerwald 16. června 2017 • 13:01

Sobotkův bezmocný pád, Babišův mocný vzestup

Václav Klaus mladší: Chytrý tah ČSSD. Jen doufám, že jim ho voliči nezbaští

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

O ekonomických dopadech voleb čtěte na E15.cz
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,600
22,560
29,860
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější