nahoru

Vyřazený kandidát na prezidenta Janeček zřejmě hlasoval pro Petra Pavla. Bizarní omyl, nebo podpora?

-bam- 13. ledna 2023 • 16:00
Vyřazený kandidát na prezidenta Janeček zřejmě hlasoval pro Petra Pavla. Bizarní omyl, nebo podpora?
foto: Twitter

Vyřazený prezidentský kandidát, miliardář a člověk, který je až obskurně fixovaný na číslo 21, Karel Janeček, překvapil gestem v prvním kole prezidentských voleb. Vyfotil se na sociální sítě s hlasovacím lístkem, ze kterého je zřejmé, že podpořil kandidáta Petra Pavla. Není ale jasné, zda nešlo jen o bizarní omyl.

Karel Janeček dnes na sociální sítě umístil svou fotografii s hlasovacím lístkem a textem „Jak volit ve volbách spravedlivých i těch druhých?“. V ruce přitom drží hlasovací lístek kandidáta Petra Pavla. Jen přeškrtl jeho jméno a napsal tam své, tedy Karel Janeček. Další úpravu provedl i u ostatních údajů. Tento hlas bude ale stále volební komise považovat za platný. Těžko říct, jestli to Karel Janeček věděl.

Karel Janeček a jeho (ne)podpora Petra Pavla Karel Janeček a jeho (ne)podpora Petra PavlaFoto Twitter

Jak je možné, že půjde o platný hlas? Je to jednoduché. Zákon totiž říká, že hlas je platný i ve chvíli, kdy je volební lístek celý pomalovaný. Klíčové je, že jsou původní údaje čitelné, a to v Janečkově případě jsou, protože je, v rámci svého narcismu, dostatečně nezamaloval.

Aby byl hlas neplatný a Janečkovo gesto by zároveň nepodporovalo Petra Pavla, musel by být lístek přetržený, případně vhozený do urny bez předepsané obálky. Dalším neplatným hlasem by bylo, kdyby do obálky vložil dva lístky. Nic z toho se ale nestalo a volební lístek tak, jak jej upravil Karel Janeček, je nadále platný.  

-bam-
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.