nahoru

Vulkán Taal v minulosti uchvátil tisíce životů. Nyní se opět probouzí a Filipíny evakuují. Unikátní časosběr sopky

-VaP-, ČTK 13. ledna 2020 • 15:20
Časosběr filipínské sopky Taal
• video: 
Youtube - Viral Press

Z filipínské sopky Taal začala vytékat láva a úřady upozornily občany, že v řádu hodin nebo dní může následovat nebezpečná erupce. Sopka od neděle chrlí dým a popel, což si vyžádalo evakuaci tisíců lidí a přerušení provozu mezinárodního letiště v Manile. Podle agentury Reuters dnes ráno letiště provoz částečně obnovilo, ale počet povolených příletů bude omezen. Přednost dostanou odlety, aby se uvolnila letištní plocha.

Agentura AFP napsala, že v Manile dnes zaznamenali několik zemětřesení. Město pokrývá popel z Taalu, vzdáleného zhruba 60 kilometrů od metropole. Dnes ráno bylo v náhradních ubytovnách pro evakuované 10.000 lidí.

„Nemohli jsme spát, dům se třásl od večera. Nikdo z nás nespal, připravovali jsem se na odchod,“ řekla jedna z evakuovaných Lia Monteverdeová. Dnes zůstanou v oblasti sopky zavřené školy, vládní úřady i burza.

Taal leží na hlavním filipínském ostrově Luzon v provincii Batangasje a je to druhá nejaktivnější sopka na Filipínách. Server stanice BBC píše, že v minulých 450 letech sopka vybuchla 34krát. Během těchto erupcí údajně uchvátila kolem 6.000 lidských životů.

V oblasti Taalu nyní zaznamenali 75 zemětřesení a vzhledem k aktivitě sopky zvýšil filipínský ústav seizmologie a vulkanologie varování na čtvrtý stupeň na pětibodové škále. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) žije v okruhu 14 kilometrů od sopky na 450.000 lidí.

-VaP-, ČTK
Diskuse ke článku