nahoru

Doktor Jiří osobně do vakcín přimíchává autismus. Poslechněte si nového mistra ČR ve slam poetry

Kateřina Kadlecová, TZ 9. prosince 2019 • 14:40
Video se připravuje ...
Mistr ČR ve Slam Poetry Pan Fenek recituje báseň o třídním srazu
• video: 
Archiv Slam Poetry

Loni byl bronzový, letos slavně zvítězil. Pan Fenek je od sobotní noci novým českým šampionem ve slam poetry. Titul získal před osmi sty diváky v rámci sedmnáctého ročníku Mistrovství ČR ve slam poetry ve vyprodaném pražském klubu MeetFactory. Poslechněte si tříminutové vystoupení mistra Fenka o třídních srazech, očkování i o schopnosti nic si nemyslet.

Osm set posluchačů poezie, to se hned tak nevidí. Slam poetry ovšem není jen schopnost dát dohromady kloudný rým a verše, co dávají smysl; jde o slamerovo celkové charisma, schopnost ovládnout jeviště či komunikaci s publikem. Performera limituje nejen nervozita a riziko, že pečlivě připravený text zapomene a bude nucen neplánovaně improvizovat, ale i pouhé tři minuty na pódiu a nemožnost používat rekvizity. Rozhodčími jsou náhodně vybraní diváci, kteří udílejí body, a odměnou okamžitá reakce publika, potlesk a energie proudící po celý slam mezi scénou a hledištěm.  

Těsně, ale přece

Z letošních dvanácti kvalifikačních kol, která se konala ve velkých městech napříč republikou, postoupilo z více než dvou set soutěžících do finále dvanáct slamerů a jediná slamerka. Vítězný Pan Fenek získal po více než tříhodinovém klání v poezii finanční odměnu 30 000 Kč a právo reprezentovat ČR v příštím roce na mistrovství Evropy. Několikanásobný finalista bodoval hlavně vtipným výkonem z druhého kola, kterým přebil jasně vedoucího Dr. Filipitche. Výsledek byl ovšem těsný, prvního a druhého dělil jediný bod. V kontextu 160 bodů, které jsou maximem toho, co mohou diváci udělit, se podle organizátora klání Tomáše Kůse z Detour Productions jedná o podobné srovnání, jakým jsou ve sportu desetiny či setiny vteřiny.

Slam v učebnicích i na Colours

I v průběhu následujícího roku budou v různých městech ČR probíhat přátelské exhibice i jiné formáty literárně performativního žánru, který si získává čím dál víc příznivců. Slam poetry je stálicí v doprovodných programech hudebních a literárních festivalů, proniká do učebnic a prostřednictvím workshopů do hodin literatury, je tématem diplomových i disertačních prací. Diváky čeká rovněž několik mezinárodních projektů, na nichž se dostávají do konfrontace odlišné přístupy k tomuto specifickému žánru poezie.

Kateřina Kadlecová, TZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.