nahoru

Moje biologický hodiny štěkaj! Mistrovství ČR ve slam poetry vyhrál muž s monologem zoufalé ženy

Kateřina Kadlecová4. prosince 2017 • 14:20
1080p720p360p
Finále mistrovství ČR ve slam poetry
• video: 
Playo.tv

V sobotu 2. prosince pozdě večer se ve smíchovské MeetFactory před očima téměř tisícovky diváků lačnících po poezii a dobré šou rozjelo mistrovství republiky ve slamování. Svoje básně, občas do velké míry improvizované, většinou vtipné a někdy politicky angažované, na jevišti přednášelo (nebo spíš předvádělo) třináct vítězů regionálních klání. Po dvou kolech a třech hodinách živé – velmi živé! – akce to bylo díky celkem dvaceti porotcům náhodně vybraným z publika jasné. Vítězem dnes nebude ani „skokan roku“ Tukan, ani matador oboru osvětář Anatol Svahilec, ale student psychologie a češtiny Filip Koryta a.k.a. Dr. Filipitch.

Každá z Filipitchových básní byla tematicky i formálně úplně jiná; společné měly jen to, že se s oběma musel dle slamových regulí vejít do tříminutového limitu a nesměl při tom používat žádné rekvizity ani kostým. Dr. Filipitch publiku představil paranoidní ódu na kohosi, koho vidí v restauračním menu i pod záchodovým prkýnkem (není zřejmé, zda jde o milovanou dívku, nebo o ataku paranoie), a monolog ženské, která toho prostě chce moc najednou. Byl tradičně vynikající, pokud jde o přednes a dramatický projev vůbec, právem dostal 194 bodů z 200 možných a vysloužil si nadšený aplaus vyprodané MeetFactory i velké objímání od soků v zákulisí. Mimochodem, tak vřelá atmosféra, jaká panuje mezi soupeřícími slamery, se u jiného zápolení nevidí.

Mladý básník Garçon na exhibici slam poetry: „Keců je vždycky fůra, pane Okamůra!“

Na druhém místě skončil mnohými favorizovaný mladík Tukan, kterého ke slamování před rokem přivedl právě Dr. Filipitch (jinak též bratr Tukanovy dívky), na třetím pak jeden z nejstarších a nejnápaditějších slamerů, olomoucký vítěz Jirka Juráň. Dvě soutěžící dámy z Ostravy, Ellen Makumbirofa a Adeladla, se na stupně vítězů nevydrápaly a někdejší hvězda soutěží (dnes už jen exhibicí) Bio Masha tak na svou nástupnici v sukních zatím čeká. Podobně jako čeští slammeři čekají na titul evropského šampiona: náš letošní zástupce Rimmer alias Jiří Charvát (mistr ČR 2015 a 2016) v tutéž sobotu reprezentoval republiku na evropském šampionátu v Bruselu v konkurenci dvaadvaceti zemí a probojoval se mezi deset finalistů. Zvládne to napřesrok Dr. Filipitch lípitch?

Duchové: Milý komiks o rodině a smrtelnosti
RICHARD KLÍČNÍK 1. prosince 2017 • 09:43

Duchové: Milý komiks o rodině a smrtelnosti

 

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,620
22,540
29,730
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější