Největší protest od roku 1989. Proti Babišovi a Benešové demonstrovalo 120 tisíc lidí | Reflex.cz
nahoru

Největší protest od roku 1989. Proti Babišovi a Benešové demonstrovalo 120 tisíc lidí

Martin Bartkovský, ČTK4. června 2019 • 20:35

Dnešní demonstrace na Václavském náměstí za demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) se podle pořadatelské iniciativy Milion chvilek účastní zhruba 120.000 lidí. Jedná se už o pátý velký protivládní protest v řadě. Další demonstrace se bude konat 23. června v 16:30, kam zve spolek celé Česko.

Dnešní účast je podle organizátorů dvojnásobná proti té, která se na Václavském náměstí konala před dvěma týdny. Demonstrace za demisi Benešové se konají každý týden od konce dubna, v Praze je dnes popáté. Minulý týden se demonstrace v Praze nekonala, přesunula se do českých měst. Podle informací místopředsedy Milion chvilek Benjamina Rolla se účast ve 240 městech dostala na celkových 50.000 lidí. Příští demonstrace je plánována na Letné v neděli 23. června a organizátoři očekávají až čtvrt milionu demonstrantů.

Premiér Andrej Babiš o protivládních protestech: Ti lidé jsou zfanatizovaní, jsou…

Demonstranti žádají demisi Babiše i Benešové a požadují zajištění nezávislosti justice. Chtějí také, aby Holding Agrofert vrátil všechny neprávem vyplacené dotace a aby tato firma, která dříve patřila Babišovi, už nedostávala další dotace, daňové úlevy či státní zakázky. Premiér by se podle účastníků demonstrace měl rovněž "zbavit médií".

Impulzem pro současné demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a volba jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová. Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil 18. dubna, pouhý den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Mezi obviněnými je i premiér Babiš, který případ označuje za politickou kauzu.

Martha Issová: Mám vztek, Babišův boj překročil hranice slušnosti a jde do tuhého,…
Máme toho dost! Desítky tisíc demonstrantů zaplnily Václavské náměstí. Žádaly demisi …


Martin Bartkovský, ČTKMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější