Video placeholde

Útok na mešity vyvolal antisemitské konspirační teorie. Židé prý chtějí poštvat muslimy a křesťany proti sobě

Pokud si někdo myslí, že teroristický útok bělošského nacionalisty na mešitu na Novém Zélandu nelze zneužít pro antisemitské konspirační teorie, tak se mýlí. Otřesný masakr muslimských věřících na Novém Zélandu je například některými muslimskými osobnostmi prezentován jako akt řízený Židy. Příkladem je na internetu populární katarský aktivista Abdulaziz Al-Khazraj al Ansari, jehož projev zaznamenala a na který upozornila izraelská nezisková organizace MEMRI monitorující media v islámském světě.

„Při Bohu, nikdo nemá nic ze sváru, který se dnes stal (na Novém Zélandu), s výjimkou těch nečistých lidí, Židů. (…) Při Bohu, doufám, že křesťané na Západě pochopí, kdo je jejich původní a skutečný nepřítel. Opravdu si myslíte, že vás Židé milují? Židé ve vašich rukou velmi trpěli. Přečtěte si historii Židů. Proč Evropané pronásledovali Židy? Kvůli těm špinavým skutkům. Opravdu si myslíte, že na to Židé zapomněli? Při Bohu, ne. Dokonce nad vámi převzali kontrolu. Převzali kontrolu nad Západem a zbavili křesťany jejich náboženství, až se lidé v Americe a na Západě stali beznáboženskými. Nyní přesunuli pozornost na muslimy. Chtějí, abychom spolu bojovali. To je to, při Bohu, co chtějí. Chtějí, aby muslimové a Západ bojovali proti sobě,“ káže na internetu Abdulaziz Al-Khazraj al Ansari.

Al Ansari také muslimům naznačuje, že teroristický útok na Novém Zélandu může být i tzv. akcí pod falešnou vlajkou a dává příklad údajné provokace spáchané Angličany v Indii s cílem štvát proti sobě muslimy a hinduisty: „Bratři, když špinaví Britové ovládli Indii – co udělali? Angličané jsou, při Bohu, nejvíce opovrženíhodní… Všechny naše příhraniční problémy byly způsobeny Brity, protože za nimi byli Židé. Co dělali kdysi v Indii? V noci, když všichni spali, odjeli za hinduisty, zabili krávu a pohodili ji tam. Pak hodili důkazy o zločinu na muslimy. To vedlo ke vzájemným masakrům mezi hinduisty a muslimy, zatímco ti britští psi se dívali z ústraní, protože se řídili politikou „rozděl a panuj“. Bratři, chtěl jsem vás jen varovat, že tento incident může vést k velkému sváru a krveprolití mezi islámem a křesťanstvím.“

Al Ansari není žádným bezvýznamným aktivistou, ale celkem vlivným katarským sociologem. Citované video má již přes 200 000 zhlednutí na YouTube. Toto video al Ansari také publikoval na Facebooku, kde má zatím zhruba 100 000 zhlédnutí.

Poštvat muslimy a křesťany proti sobě

Jak upozorňuje nezisková organizace MEMRI, Židy z odpovědnosti za masakr muslimů v mešitách na Novém Zélandu obvinil ve vysílání súdánské TV i muslimský duchovní Abd al Jalil al Karouri

„V pátek 15. března 2019 se na súdánské televizi vysílalo kázání, že pachatel útoku na mešitu v Christchurch na Novém Zélandu pracoval pro Židy, kteří, jak řekl, projevují to nejsilnější nepřátelství vůči muslimům. Řekl, že cílem tohoto útoku bylo poštvat křesťany a muslimy proti sobě a že Židé jsou těmi, kdo z takového útoku mají prospěch. Dodal, že Židé jsou nepřátelé křesťanů i muslimů, protože zabili Jana Křtitele, pokoušeli se otrávit proroka Muhammada a tvrdili, že zabili Ježíše,“ píše MEMRI na svém webu.

Prastarý antisemitismus

Jenže takové konspirační antisemitské teorie se nešíří pouze mezi muslimy. Před několika dny jsem byl upozorněn na tzv. řetězový e-mail, který se šíří mezi českými odpůrci islámu a v němž se nejen tvrdí, že teroristický útok na mešity na Novém Zélandu je údajně zinscenován, ale také jsou ze všeho opět obviněni… ano, správně, Židé.

V onom řetězovém e-mailu se například píše: „Sionistická média přece nebudou oznamovat, že střelec je ve skutečnosti pod ochranou Kabaly a Satanovy synagogy. O propojení Brentona Tarranta na Johna Podestu a izraelský Šin-Bet připravuji článek. Brenton Tarrant zkrátka provedl misi, použil dohodnuté symboly na zbraních, aby vykreslil ‚just cause‘ princip svého chování, na jehož základě bude potom mít novozélandská vláda, na pokyn z Domu Rothschild z Londýna, otevřenou cestu k přijetí drakonických zákonů proti novozélandským občanům.“ Autor textu také tvrdí, že „odhaluje spiknutí sionistické Satanovy synagogy a kabalistického stolce proti lidu jedné země“.

Jak je tedy vidět, podle některých lidí na obou stranách fronty střetu muslimů s jejich odpůrci mohou za vše, co se nehodí do jejich vidění světa, Židé či sionisté. Děsivé je, že takovéto názory jsou mnohdy nekriticky přijímány masami lidí, kteří jsou tak utvrzováni v staletých předsudcích a mýtech o Židech. V případě Evropanů je to produkt středověkého antisemitismu a v případě muslimů produkt mocenského konfliktu zakladatele islámu Mohameda s židovskými kmeny v Medině, které ho odmítly uznat za proroka a vládce nad Židy.