Vypálili pákistánští muslimové kostel v odvetě za novozélandské mešity? Odpůrci islámu naletěli fake news | Reflex.cz
nahoru

Vypálili pákistánští muslimové kostel v odvetě za novozélandské mešity? Odpůrci islámu naletěli fake news

Lukáš Lhoťan21. března 2019 • 12:20
Fake news video o "aktuálním" muslimském útoku na kostel pochází z roku 2013
• video: 
Facebook.com

Několik dní po teroristickém útoku australského nacionalisty na mešity na Novém Zélandu se v prostředí českých antiislámských diskuzních skupin začalo šířit krátké video, které má údajně ukazovat odvetnou mstu pákistánských muslimů, kteří prý v odvetě za masakr na Novém Zélandu vyplenili a zničili kostel v Pákistánu. Celá tato věc je ovšem podvrhem a fake news již naletěli nejen čeští antiislamisté.

Video zveřejnila arabskojazyčná facebooková stránka vystupující pod přezdívkou Město Mosul. Jestli je tato stránka zdrojem dezinformace nebo ji pouze zprostředkovaně šíří, to se mi nepodařilo zjistit. Ovšem faktem je, že u krátkého videa má tato stránka v arabštině napsáno, že se má údajně jednat o útok muslimů v Pákistánu na kostel v odvetě za masakr muslimů v mešitách na Novem Zélandu.

Video zveřejnila arabskojazyčná facebooková stránka vystupující pod přezdívkou Město MosulVideo zveřejnila arabskojazyčná facebooková stránka vystupující pod přezdívkou Město MosulFoto Facebook

Jak ovšem u samotného videa upozorňují někteří diskutující v arabštině, jde o lež. Ve skutečnosti je video z roku 2013 a ukazuje barbarský útok fanatických muslimů (sympatizantů hnutí muslimského bratrstva) na kostel v Egyptě. Facebooková stránka Město Mosul zveřejnila toto fake video v sobotu a do této chvíle (tj. psaní tohoto článku) video vidělo přes 165 tisíc lidí.

Přestože mohou lidé, kteří neumějí arabsky, této manipulaci snadno podlehnout, jde o manipulaci dětinsky amatérskou. Záběry na ničení kostela v Egyptě v roce 2013 totiž vidělo tolik lidí, že byla jen otázka času, než někdo na manipulaci upozorní – a to se také stalo. Bohužel se tak opět potvrdilo, jak snadno v dnešní době lidé podléhají nepravdivým zprávám.

Vraždění přistěhovalců je na Západě nepřijatelné. Je ale nutné zastavit nelegální…
Lannisterové a spol. 10 nenormálních, zdegenerovaných, vražedných rodinek Westerosu ze…
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější